Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
badanie dermatoskopowe- kiedy usunąć znamiona chirurgicznie

Zmiany skórne- kiedy konieczny skalpel?

Określenie “zmiany skórne” niesie za sobą bogatą grupę defektów na skórze. Mogą to być m.in.: przebarwienia, pieprzyki, włókniaki czy kurzajki. Często pacjenci wyrażają chęć pozbycia się ich ze względów estetycznych. Zdarza się też, że zmiany skórne usuwane są w ramach profilaktyki i leczenia nowotworów skóry. Dlatego należy mieć świadomość, iż każda taka zmiana powinna być oceniona przez lekarza badaniem dermatoskopowym. Medycyna zabiegowa oferuje obecnie wybór skutecznych i bezpiecznych metod wykorzystywanych w usuwaniu zmian skórnych. Poznaj ich wskazania! 

Kiedy usunąć znamiona chirurgicznie, a kiedy przez laseroterapię?

Działanie lasera frakcyjnego CO2 polega na rozbiciu wiązki promienia laserowego na mniejsze promienie naświetlające wybrany obszar tkanki skórnej. Powoduje to powstawanie w skórze mikro oparzeń, które stymulują skórę do tworzenia nowych włókien kolagenowych. Następuje złuszczenie i odbudowa nowego naskórka pozbawionego wcześniejszych zmian. 

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Dzięki tej metodzie można usunąć blizny pourazowe, potrądzikowe, rozstępy, przebarwienia. Tradycyjna głowica lasera umożliwia też usuwanie włókniaków, żółtaków, kłykcin kończystych, brodawek i innych guzków skórnych. Można nim również bezkrwawo przecinać skórę i śluzówki- wykorzystuję się to przy przezspojówkowej plastyce powiek dolnych. Laseroterapię z powodzeniem stosuje się też w procedurach mających na celu odmłodzenie skóry twarzy.

Zalety laseroterapii

Niewątpliwe, laserowe usuwanie zmian skórnych ma wiele zalet:

  • metoda nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, pacjent od razu może wrócić do codziennych aktywności,
  • zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, nie istnieje ryzyko związane z zastosowaniem znieczulenia ogólnego,
  • laserem można usunąć zmiany w lokalizacji niedostępnej lub ryzykownej dla skalpela, a także na błonach śluzowych,
  • laser jest niezwykle precyzyjny w porównaniu ze skalpelem- można nim operować na dziesiąte części milimetra,
  • przy zabiegach laserowych istotnie zmniejsza się ryzyko powstania blizn,
  • są to zabiegi tzw. “bezkrwawe”, co zmniejsza ryzyko zakażeń i infekcji pozabiegowych.

Kiedy usunąć znamiona chirurgicznie, a kiedy zastosować elektrokoagulację?

Elektrokoagulacja zmian skórnych polega na destrukcji zmian takich jak włókniaki, brodawki, torbiele łojowe, kaszaki czy prosaki, za pomocą prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Dzięki tej metodzie następuje termiczne uszkodzenie (koagulacja) białek tkanki skórnej. Nie jest to zabieg bezbolesny, trwa on jednak tylko kilka do kilkunastu minut, a doznania bólowe można skutecznie zniwelować, stosując znieczulenie miejscowe. 

Zabieg elektrokoagulacji znalazł również zastosowanie przy usuwaniu rozszerzonych naczynek krwionośnych i naczyniaków gwiaździstych. Jest to także metoda, za pomocą której można się pozbyć zbędnego owłosienia.

znamiona skórne barwnikowe

Radiofrekwencja (RF)

Usuwanie zmian skórnych z zastosowaniem fal radiowych to jedna z najnowocześniejszych metod, stosowana zwłaszcza w usuwaniu włókniaków miękkich. W metodzie tej wykorzystywane jest  promieniowanie elektromagnetyczne. Zastosowanie techniki RF w usuwaniu zmian skórnych wywołuje efekt termiczny w tkance przy pomocy fal radiowych wysokiej częstotliwości. Do zalet tej metody, zaliczyć można: małoinwazyjność, bezbolesny przebieg, krótki okres rekonwalescencji oraz minimalne ryzyko blizn. Ponadto, procedura stymuluje tkanki do szybszej regeneracji, co przyczynia się do przyspieszenia procesu gojenia. 

Kriochirurgia- na czym polega?

W kriochirurgi wykorzystuje się zamrożenie tkanek, aby w sposób kontrolowany zniszczyć zmienione chorobowo tkanki. Sedno metody polega na oddzieleniu się tkanki zmienionej chorobowo od tkanki zdrowej.

Stosuje się do tego gazy, takie jak: podtlenek azotu, dwutlenek węgla oraz argon, a także płynny azot. Kriochirurgia nie wymaga specjalnego przygotowania oraz wykonywana jest bez konieczności zastosowania znieczulenia. Brak konieczności nacięcia skóry sprawia, że zabieg pozostawia po sobie jedynie elastyczne mikroblizny. Niestety, przy zastosowaniu tej metody (podobnie jak w laseroterapii, elektrokoagulacji i RF) nie jest możliwe pobranie wycinka zmiany do badania pod mikroskopem.

Kiedy usunąć znamiona chirurgicznie?

Usunięcie chirurgiczne polega na wycięciu zmiany za pomocą skalpela. Wiąże się to z założeniem szwów, możliwością zastosowania znieczulenia ogólnego i dłuższym okresem rekonwalescencji. Trzeba też pamiętać, że każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwymi powikłaniami okołooperacyjnymi. 

Do chirurgicznego usuwania zmian skórnych kwalifikują się przede wszystkim wykwity skórne o nietypowym wyglądzie. Mowa tu o cechach, takich jak: asymetria, nierówne granice, nietypowy i niejednolity kolor, średnica powyżej 0,5 cm oraz zmiana wyglądu w ciągu ostatnich trzech miesięcy (powiększenie, odbarwienie).

Dzięki klasycznym zabiegom chirurgicznym możliwe jest usunięcie zmiany, a równocześnie pobranie z niej wycinka do badania histopatologicznego i upewnienie się, że nie jest to zmiana o charakterze onkologicznym. 

wiele znamion skórnych

Usuwanie zmian skórnych- którą metodę wybrać?

Każda zmiana skórna, którą zamierzamy usunąć, musi być najpierw dokładnie zbadana przez lekarza. To lekarz specjalista, biorąc pod uwagę charakter zmiany oraz indywidualną historię choroby danego pacjenta, decyduje o wyborze najlepszej metody leczenia. 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax