Kontakt / Cennik

Rany przewlekłe

Zdrowy organizm ludzki wyposażony jest w mechanizmy, które bardzo dobrze sobie radzą z naprawianiem przerwanej anatomicznej ciągłości tkanki łącznej. Zwykle nie zajmuje mu to więcej niż kilkanaście dni. Zdarza się jednak, że ten czas jest niewystarczający, co może świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach. Skutkuje to tym, że niezależnie od rodzaju rany, która może być prosta, złożona lub powikłana, nie dochodzi do jej całkowitego wygojenia.

Rany przewlekłe to takie, które pomimo stosowania przez co najmniej 6 tygodni różnego rodzaju procedur medycznych, nie goją się. W przypadku wydłużania się tego czasu może to prowadzić do różnego rodzaju powikłań. Przykładami ran przewlekłych są owrzodzenia i odleżyny.

Przyczyny powstawania ran przewlekłych

Problem z gojeniem się ran i powstawanie ran przewlekłych, może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą:

  • cukrzyca,
  • przewlekłą niewydolność żylna,
  • zakażenie,
  • nadmiar wysięku,
  • uboga w białko dieta,
  • martwe tkanki i złogi włóknika w ranie.

Rany przewlekłe to problem, z którym najczęściej zmagają się osoby z cukrzycą, otyłością, miażdżycą i niewydolnością krążenia.

Objawy

Tym, co powinno zwrócić Twoją uwagę, w przypadku gojenia się rany, to zbyt długi okres trwania tego naturalnego procesu.
Rany przewlekłe diagnozowane są w sytuacji, gdy stosowane dotychczas metody leczenia nie przynoszą żadnych rezultatów. Co więcej, nawet w przypadku zaleczenia, ponownie dochodzi do odnowienia uszkodzenia. Rany przewlekłe najczęściej występują w przypadku odleżyn, owrzodzeń żylnych i owrzodzeń, które są jednym z objawów cukrzycy.

Potrzebujesz porady dermatologicznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę

Zapraszam

Natalia Noga

Jeśli zauważyłeś u siebie problem z gojeniem się ran, powinieneś zgłosić się do lekarza. Nawet niewielka rana, która nie zagoiła się pomimo upłynięcia kilku tygodni, powinna być dla Ciebie sygnałem, że coś jest nie tak z Twoim zdrowiem.

Samodzielnie nie jesteś bowiem w stanie określić, co jest przyczyną zaburzeń tego naturalnego procesu. Im wcześniej więc zgłosisz się do lekarza, tym szybciej odkryje on przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie. Choć sam w sobie problem niegojących się ran nie jest niczym dobrym, to może doprowadzić do odkrycia poważnych chorób, których dotąd nie byłeś świadom. Tym samym unikniesz poważnych powikłań i szybciej wrócisz do zdrowia.

Skontaktuj się z nami