Fibryna bogatopłytkowa
Jednym z naturalnych składników osocza krwi jest fibryna. Pełni ona w twoim organizmie bardzo ważną rolę, która polega na tworzeniu rusztowania dla skrzepu i brania w ten sposób aktywnego udziału w procesie krzepnięcia. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom regeneracyjnym, od lat wykorzystywana jest w medycynie estetycznej. Jeśli więc na swojej skórze dostrzegasz bruzdy, zmarszczki, blizny, ubytki tkankowe czy coraz większe oznaki starzenia, odpowiedzią na twoje problemy jest fibryna bogatopłytkowa.
Wysoką skuteczność i efektywność zawdzięcza ona połączeniu dwóch rodzajów białka. To fibryna strukturalna S-PRF (stelażowa) i fibryna bogatopłytkowa komórkowa I-PRF. Razem pobudzają nieaktywne komórki macierzyste do wielokierunkowego różnicowania się, co prowadzi do bardzo intensywnej regeneracji tkanek i komórek. Tym samym od razu po wstrzyknięciu, preparat uruchamia wzrost nowych komórek i produkcję kolagenu.
Oba białka pozyskiwane są w trakcie odwirowywania krwi, którą lekarz pobiera od ciebie w pierwszym etapie zabiegu z użyciem fibryny bogatopłytkowej.
Tym, o czy warto jeszcze wiedzieć, gdy zdecydujesz się na zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej (PRF) jest fakt, że jej działanie jest rozciągnięte w czasie. Wynika to z dłuższego uwalniania czynników wzrostu w porównaniu z osoczem bogatopłytkowym, co oznacza długotrwałe korzyści.
Wskazania do zabiegu z użyciem fibryny bogatopłytkowej
Zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej należy do bardzo bezpiecznych. Dlatego mogą z niego korzystać również ci, którzy uczuleni są na różnego rodzaju syntetyczne, egzogenne substancje.
Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu z użyciem fibryny bogatopłytkowej są:
- zmarszczki statyczne twarzy
- wspomaganie procesów gojenia skóry,
- rozstępy i blizny,
- osłabienie i wypadanie włosów,
- rewitalizacja skóry,
- oznaki starzenia się skóry.
Możesz z niej również skorzystać w ramach uzupełnienia innych terapii oraz naturalnych metod odmładzania skóry. Wskazaniem do zabiegu może być też skóra wrażliwa i podatna na alergie.
Jeśli więc chcesz:
- zregenerować skórę twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni
- nawilżyć skórę oraz zwiększyć jej jędrność i elastyczność,
- zredukować:
- zmarszczki,
- bruzdy,
- blizny przerostowe i zanikowe,
- wypełnić ubytki tkankowe,
- przyspieszyć gojenie blizn, ran i oparzeń,
- powstrzymać nadmierne wypadanie włosów,
umów się na konsultację i dowiedz się, czy i na ile ten zabieg może ci pomóc. Jeśli tylko nie będzie żadnych przeciwwskazań, bardzo możliwe, że od razu zarezerwujesz dla siebie termin.
Kiedy nie możesz skorzystać z zabiegu?
Mimo, iż zabieg jest bardzo bezpieczny, w trakcie konsultacji możesz się dowiedzieć, że w twoim przypadku nie może on być wykonany. Może tak być jeśli cierpisz na:
- stany zapalne skóry,
- choroby:
- układowe tkanki łącznej,
- autoimmunologiczne,
- nowotworowe,
- infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe,
- niewyrównaną cukrzycę,
- hemofilię,
- zaburzenia krzepnięcia,
- zaburzenia psychiczne,
- złą tolerancję iniekcji.
Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, z zabiegu będziesz mogła skorzystać dopiero po tym okresie.
Planujesz zabieg z zakresu medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę
Zapraszam
Natalia Noga

Jak wygląda zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej?
Zanim stawisz się w umówionym terminie w gabinecie lekarskim, gdzie przeprowadzony będzie zabieg, musisz się do niego przygotować. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, powiedz o tym lekarzowi w trakcie konsultacji. Może się bowiem okazać, że nie które z nich wpływają na krzepliwość krwi.
W ciągu trzech dni przed zabiegiem staraj się dobrze nawadniać swój organizm, dlatego wypijaj około 2,5 litra płynów na dobę.
W dzień zabiegu nie korzystaj z sauny, solarium, krioterapii i łaźni parowych oraz unikaj wystawiania na działanie promieni słonecznych miejsc, które będą poddane terapii fibryną.
Sam zabieg, podobnie jak ma to miejsce w przypadku osocza bogatopłytkowego, składa się z trzech etapów i obejmuje:
- Pobranie krwi z żyły obwodowej.
- Odwirowanie krwi w specjalnej wirówce i przygotowanie w tej sposób preparatu, który nie zawiera żadnych antykoagulantów i odczynników chemicznych. Prędkość wirowania jest w tym przypadku niższa, niż ma to miejsce przy pozyskaniu osocza bogatopłytkowego. Dzięki temu fibryna pozostaje w preparacie, który zawiera wysokie stężenie białych krwinek, fibryny i małą ilość komórek macierzystych.
- Podanie preparatu w wyznaczone wcześniej miejsce wymagające terapii i pobudzenia do regeneracji.
Pierwsze efekty ujrzysz już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu. Nie jest on jednak ostatnim, ponieważ ciągłość procesów regeneracji skóry często wymaga od 2-4 zabiegów. Wiele jednak zależy od celu, w jakim zabieg jest wykonywany i rozmiaru zmian, które mają zostać zniwelowane.
O czym należy pamiętać po zabiegu?
Zapamiętaj, a jeśli to konieczne zapisz wszystkie zalecenia, jakie otrzymasz od lekarza po wykonaniu zabiegu. To ważne, jeśli chcesz cieszyć się całym bogactwem korzyści, jakie on ze sobą niesie.
W ciągu kilku godzin od zabiegu nie dotykaj nakłuwanych miejsc i nie stosuj żadnych okładów, a przez całe dwa dni nie masuj ich, ani nie pocieraj i nie trzyj.
Przez jeden tydzień nie stosuj żadnych peelingów, czy innych metod złuszczania naskórka. Unikaj też alkoholu i papierosów oraz leków przeciwzapalnych i steroidowych.
Skontaktuj się z nami
Korzyści z zabiegu
Zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej przynosi nie tylko zmiany, które możesz dostrzec już po kilku dniach od jego wykonania. Jego działanie jest dużo głębsze i rozłożone w czasie, za co z pewnością wdzięczny ci będzie twój organizm.
Zaczynając jednak od tych pierwszych, warto wspomnieć, że w zależności od obszaru, który został poddany korekcie, wygładzą się twoje zmarszczki i poprawi się elastyczność, gęstość, napięcie i ukrwienie skóry. Stanie się ona lepiej nawilżona, wygładzona i bardziej sprężysta.
W perspektywie dłuższego czasu, fibryna bogatopłytkowa pobudzi skórę do produkcji własnego kolagenu i kwasu hialuronowego. Aktywuje też mikrokrążenie i długookresowe procesy regeneracyjne oraz komórki macierzyste.
Jeśli chodzi o czas utrzymywania się efektów uzyskanych w wyniku zabiegu, wynosi on od kilku miesięcy do dwóch lat. Wiele zależy od twoich indywidualnych predyspozycji, stylu życia i zakresu zmian, które poddane zostały korekcie.