Toksyna botulinowa

Zmarszczki mimiczne twarzy to niedoskonałości, które tak naprawdę mogłyby należeć już do przeszłości. Zamiast martwić się, że wyglądasz starzej, niż jest w rzeczywistości i niż naprawdę się czujesz, możesz skorzystać z pomocy, jaką oferuje dziś medycyna estetyczna. Doskonale radzi sobie ona nie tylko z tego typu niedoskonałościami skóry, ale też z nadpotliwością. Okazuje się, że z tej przykrej i wprawiającej się w zakłopotanie dolegliwości, również może cię skutecznie uwolnić.

Ta wytwarzana przez bakterię Clostridum botulinum toksyna, pozwala nie tylko ograniczyć lub całkowicie wyłączyć pracę niektórych mięśni twarzy, odpowiedzialnych za intensywne marszczenie się skóry, ale też zahamować nadmierne działanie gruczołów potowych.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy ten zabieg jest dla ciebie, przejrzyj wskazania i umów się na wstępną konsultację.

W czym może Ci pomóc toksyna botulinowa?

Można się przyzwyczaić do zmian zachodzących w obrębie twarzy lub nadmiernej potliwości, ale jeśli tylko jest szansa, by to skorygować, to warto chociaż rozważyć taką możliwość.

Wskazaniem do wykonania zabiegu z użyciem toksyny botulinowej są zmarszczki mimiczne twarzy. Ich ilość i intensywność zależy nie tylko od twojego wieku, ale też od diety, stylu życia i codziennej pielęgnacji twarzy. Co więcej, ich pogłębianiu sprzyja też palenie papierosów, częsta ekspozycja na promienie słoneczne i stres oksydacyjny. Ze względu na przyczynę powstania, możesz na swojej twarzy dostrzec zmarszczki mimiczne, posłoneczne, senne i grawitacyjne.

Kurze łapki

To pierwsze zmarszczki, jakie pojawiają się na twojej twarzy i to w bardzo wczesnym wieku. Są charakterystyczne przede wszystkim dla osób pogodnych, które mimiką wyrażają pozytywne emocje. W późniejszych latach, gdy skóra staje się wiotka i nieustannie wystawiana jest na działanie czynników zewnętrznych, kurze łapki utrwalają się i pogłębiają. Tym samym wpływają niekorzystnie na Twój wygląd i zdarza się, że zawyżają twój prawdziwy wiek.

Lwia zmarszczka

To jeden z rodzajów zmarszczek mimicznych. Lwia zmarszczka to tak naprawdę dwie równoległe bruzdy między brwiami, zlokalizowane u nasady nosa. Gdy wyrażasz negatywne emocje, nieświadomie marszczysz brwi, czego efektem jest zmarszczka zlokalizowana we wspomnianym miejscu. Początkowo, gdy mięsień się rozluźnia, zmarszczka znika, ale z czasem przechodzi w zmarszczkę statyczną.

Zmarszczki poziome czoła

Tego rodzaju zmarszczki zwykle jako pierwsze zwracają na siebie uwagę innych. I choć początkowo niewielkie, to w przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji czy zabiegów, szybko się pogłębiają i utrwalają. Sprzyja temu zmniejszająca się stopniowo produkcja fibroblastów, co w praktyce oznacza mniej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Twoja skóra traci przez to elastyczność oraz jędrność i tym samym zmarszczki na czole stają się coraz bardziej widoczne.

Nadpotliwość

Gdy twoje ciało wytwarza więcej potu, niż wymaga tego utrzymanie optymalnej temperatury, najprawdopodobniej cierpisz na nadpotliwość. W trakcie każdego z epizodów nadmiernej potliwości, które występują conajmnej raz w tygodniu możesz pocić się tak intensywnie, że pot przesiąka przez twoje ubranie. Objawem nadpotliwości są też wilgotne dłonie i podeszwy stóp.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu z użyciem botoksu?

O możliwych przeciwwskazaniach dowiesz się w trakcie konsultacji przed zabiegiem. Lekarz nie będzie cię mógł do niego zakwalifikować, jeśli:

 • jesteś w ciąży lub karmisz piersią,
 • zażywasz leki z grupy aminoglikozydów lub aminochinolonów,
 • cierpisz na:
  • infekcje skóry w miejscu zabiegu,
  • nadwrażliwość na wybrane składniki preparatu,
  • zakażenia wirusowe, grzybicze lub bakteryjne,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego.

Aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, pamiętaj też, by w trakcie wywiadu medycznego powiedzieć lekarzowi o wszystkich chorobach i dolegliwościach, które niedawno były lub są w Twoim życiu.

Planujesz zabieg z zakresu medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę

Zapraszam

Natalia Noga

Toksyna botulinowa – jak wygląda zabieg z jej użyciem

Choć sam zabieg wydaje się dość prosty, to ze względu na rodzaj użytego preparatu, którym jest toksyna botulinowa, powinien go wykonywać jedynie lekarz medycyny estetycznej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że na każdym etapie jesteś pod dobrą i profesjonalną opieką medyczną.

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja medyczna z oceną wskazań do zabiegu. Na podstawie badania mimiki pacjenta lekarz określi zarówno miejsce iniekcji, jak i ilość substancji leczniczej, która pomoże uzyskać zamierzony efekt. Lekarz wykluczy też ewentualne przeciwwskazania, które mogłyby zdyskwalifikować cię z zabiegu.

W czasie zabiegu, który zwykle nie trwa dłużej niż 30 minut, lekarz za pomocą strzykawki i mikroigły, wstrzykuje przygotowaną wcześniej ilość botoksu do mięśni umiejscowionych tuż pod skórą.

Zarówno przed zabiegiem w obrębie twarzy, jak i w przypadku leczenia nadpotliwości, możesz skorzystać ze znieczulenia miejscowego. Dzięki temu zabieg będzie jeszcze bardziej komfortowy.

Zalecenia po zabiegu

Choć sam zabieg jest małoinwazyjny i stosunkowo krótki, ważny jest też czas po nim oraz zalecenia, które otrzymasz od lekarza. Jeśli zależy ci na osiągnięciu jak najlepszego efektu:

 • przez kilka najbliższych godzin po zabiegu nie masuj skóry twarzy, nie kładź się, ani nie schylaj głowy,
 • na kilka dni zrezygnuj z intensywnych treningów,
 • unikaj wystawiania miejsca zabiegu na działanie wysokich i niskich temperatur.

Możliwe skutki uboczne

Podanie toksyny botulinowej wymaga przede wszystkim fachowej wiedzy i umiejętności. Dlatego pamiętaj, by korzystać z zabiegu w miejscu, gdzie wykonuje go lekarz.

Mimo spełnienia tych warunków i zachowania wszelkich środków ostrożności, może dojść do wybranych zaburzeń obejmujących aktywność mięśni oraz do reakcji w miejscu iniekcji.

Skontaktuj się z nami

Toksyna botulinowa – Jakie korzyści niesie ze sobą zabieg?

Choć efekt zabiegu nie jest trwały, to nic nie stoi na przeszkodzie, by po upływie 3 miesięcy go powtórzyć. Możliwe to jest, gdy na twarzy znów pojawią się bruzdy i linie będące efektem pełnej mimiki.

Zabieg nie wymaga od Ciebie rezygnacji z pracy i codziennych zajęć, ani pozostania w klinice, w której jest wykonywany.

Sam botoks uważany jest przez wielu za eliksir młodości. Nie bez powodu, o czym przekonasz się, gdy przyjrzysz się swojej twarzy w lustrzanym odbiciu. To sposób na szybkie i skuteczne odzyskanie młodego i zdrowego wyglądu, co z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i zwiększy pewność siebie.

Jeśli natomiast Twoim problemem była nadpotliwość, po zabiegu Twój organizm nie powinien już bez powodu wprowadzać Cię w zakłopotanie wywołane spoconymi dłońmi i kroplami potu, przebijającymi się przez koszulę.