Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Kontrowersyjne składniki luksusowych perfum

Kontrowersyjne składniki luksusowych perfum

Spryskiwanie swojego ciała substancjami zapachowymi jest znane ludzkości od bardzo dawna. Pierwszymi substancjami zapachowymi stosowanymi na ciało były najczęściej owoce, płatki lub liście kwiatów wtarte w skórę. W bardziej skomplikowanej wersji, ciała okadzano dymem ze żywic i szlachetnych gatunków drewna. Pierwsze „profesjonalne” kompozycja zapachowe były wynikiem zastosowania całkowicie naturalnych składników pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
Perfumiarstwo jakie znamy, rozwinęło się z końcem XIX wieku. Wtedy odkryto, że zapachy można pozyskiwać w sposób sztuczny. Obecnie, perfumy dostępne w sklepach najczęściej stworzone są z syntetycznych składników. Niektóre z nich jednak, do tej pory pozyskiwane są w sposób naturalny, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty luksusowe. Niektóre substancje stosowane w perfumiarstwie może dla wielu z nas być kontrowersyjna, a nawet… obrzydliwa. Nie zawsze znamy pochodzenie znanych składników perfum. Oto kontrowersyjne składniki luksusowych perfum, których pochodzenie może Cię zaskoczyć.

Piżmo

Ten składnik zapachu często wymieniany jest jako jedna z nut w kompozycjach zapachowych. Piżmo pochodzi od jelenia piżmowego występującego głównie w Azji. Zwierze to, z pomocą gruczołów przyodbytniczych spryskuje otoczenie substancją zwaną właśnie piżmem, aby przyciągać potencjalne partnerki. W przeszłości, zwierzęta zabijano dla pozyskania tego składnika perfum. Obecnie, jelenie piżmowe się usypia, aby pozyskać cenną wydzielinę. Do 1970 roku piżmo było składnikiem niemal każdego z luksusowych perfum, ponieważ w dużym rozcieńczeniu nadawało im przyjemną zapachową nutę i wpływało na trwałość. Ze względu jednak na ochronę tych zwierząt przez międzynarodowe organizacje, ograniczono możliwości pozyskiwania tego surowca.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Kastoreum

To również substancja pochodzenia zwierzęcego. Pozyskiwana jest z gruczołów skórnych bobrów europejskich i kanadyjskich, które dzięki tej wydzielinie przyciągają samice. W dużym rozcieńczeniu, kastoreum podobnie jak piżmo ma przyjemny, dość neutralny zapach i dodatkowo podnosi trwałość perfum. Obecnie używany dość rzadko, jedynie w składnikach luksusowych perfum.

Siarczek dimetylu

Jedna z najsilniejszych substancji zapachowych stosowana w przemyśle perfumeryjnym. Naturalnie występuje w cebuli, szparagach i najbardziej śmierdzącym owocu na świecie czyli durianie. Siarczek dimetylu odpowiednio skomponowany z innymi zapachami pozwala uzyskać między innymi nuty przypominające zapach morza.

Ambra

Ta miła dla ucha nazwa, przywodząca na myśl egzotyczny kwiat, to nic innego jak wydzielina jelitowa kaszalotów, która w przyszłości wyławiana była z powierzchni mórz i oceanów. Ambra ma bardzo nieprzyjemny zapach, jednak w perfumiarstwie pełnił rolę utrwalacza i emulgatora. Obecnie, składnik ten stosowany jest bardzo rzadko. Cena ambry jest bardzo wysoka, dlatego można go znaleźć jedynie w perfumach z najwyższej półki.

Indol

Jest to substancja chemiczna występująca w wielu kwiatach, szczególnie białych. Indol w czystej formie ma silny zapach fekaliów. W przemyśle perfumeryjnym dodawany jest do kompozycji kwiatowych po to, aby nadać im naturalności. Dla przykładu, perfumy o zapachu jaśminu nie będą ich przypominały bez dodania indolu. Substancja ma za zadanie podbicie niektórych zapachów kwiatowych.

Cywet

Substancja pochodząca z gruczołów okołoodbytniczych kota cyweta zamieszkującego głównie tereny Etiopii w Afryce. Zapach wydzieliny jest bardzo silny, nieco przypominający zgniliznę. Po rozcieńczeniu i połączeniu z innymi składnikami powstają bardzo intrygujące kompozycje zapachowe. Obecnie naturalny cywet jest w perfumiarstwie stosowany rzadko. Składnik jako substancja chemiczna ten jest pozyskiwany w sposób sztuczny i w tej formie dodawany do perfum. Zaprzestano go dodawać wówczas, gdy organizacje prozwierzęce nagłośniły nieludzkie traktowanie tych zwierząt przy pozyskiwaniu tego składnika.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka