Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Trądzik u dorosłych i jego następstwa

Trądzik u dorosłych i jego następstwa

Trądzik kiedyś kojarzony był wyłącznie z przypadłością w wieku nastoletnim. Ci, których trądzik dopadał w wieku kilkunastu lat, po 25 roku życia zwykle mieli już ten problem z głowy. Dziś coraz częściej trądzik przestaje być „młodzieńczy” i staje się problemem osób po 30 a nawet 40 roku życia. Jak walczyć ze zmianami skórnymi który jest efektem trądziku u dorosłych?

Przyczyny trądziku u dorosłych

Trądzik w wieku nastoletnim najczęściej spowodowany jest zaburzoną gospodarką hormonalną. U dorosłych trądzik najczęściej wywoływany jest przez stres lub niewłaściwa dietę. Stres powoduje zwiększenie pracy gruczołów łojowych co zwykle jest początkiem powstawania zmian skórnych. Pory zaczynają się zatykać, co prowadzi do powstawania wykwitów. Dieta bogata w przetworzone jedzenie, fast foody i gotowe dania także sprzyja powstawaniu zmian. Czasem przyczyną mogą być niewłaściwie dobrane kosmetyki, o zbyt tłustej konsystencji lub nadmiernie perfumowane.
Skóra trądzikowa u dorosłych jest bardzo trudna w pielęgnacji. O ile młoda skóra zachowuje swoje nawilżenie pomimo nadmiaru sebum, o tyle skóra dorosłego wymaga dodatkowego nawilżania. Wykwity często pojawiają się na skórze odwodnionej, ale tłustej. Ciężko z nimi walczyć a zmiany ropne utrzymują się długo i trudno je wyleczyć. Wykwity najczęściej lokalizują się w okolicy brody, ust i żuchwy. Bywa, że pozostawiają brzydkie ślady, a czasem nawet trwałe blizny.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Jak leczony jest trądzik u dorosłych?

clean-1429893-1279x1625Niektórzy kojarzą trądzik wyłącznie z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. U ludzi dorosłych to się zdarza, jednak dość rzadko. Wspomaganie leczenia miejscowego tabletkami hormonalnymi może przynieść tylko czasowy skutek. Dlatego, lekarze najczęściej dobierają leczenie indywidualnie. Przy rozległych zmianach stosuje się retinoidy czyli pochodne witaminy A. Terapia należy do najskuteczniejszych, szczególnie u mężczyzn, jednak stosowanie leku niesie za sobą pewne ryzyko i musi być ściśle prowadzone pod okiem lekarza. W niektórych przypadkach stosuje się także antybiotykoterapię połączoną z miejscowym leczeniem samych zmian oraz indywidualnie dobraną pielęgnacją. Niektórzy ludzi zanim pójdą do lekarza, decydują się na wizytę u kosmetyczki. Seria zabiegów kwasami czasowo może pomóc w pozbyciu się zmian trądzikowych.

Po wyleczeniu…

Czasowy brak wykwitów skórnych nie oznacza, że nigdy się już nie pojawią. Dlatego bardzo istotna jest pielęgnacja. Skóra trądzikowa wymaga wiele więcej uwagi niż każda inny rodzaj skóry. Konieczne jest dokładne przyjrzenie się składom kosmetyków na każdym etapie pielęgnacji. Preparat do oczyszczania nie powinien zatykać porów, dlatego używanie mleczka kosmetycznego jest absolutnie niewskazane. Żele i płyny do mycia powinny zawierać takie składniki jak np. kwas salicylowy. Skóra nie może jednak być przesuszana, ponieważ taki stan pobudza skórę do wytwarzania łoju. Niezbędne jest stosowanie kremu nawilżającego, który nie zatyka porów i utrzyma właściwą gospodarkę hydrolipidową. Krótki skład kosmetyku i naturalne składniki to cechy, które powinny charakteryzować kosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej. Istotne, aby skórę regularnie złuszczać. Nie poleca się jednak stosowania peelingów ziarnistych, które mogą roznieść zmiany na inne części twarzy. Najlepszym wyborem będą peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają martwy naskórek.

Przebarwienia, blizny, ślady…

Przebarwienia potrądzikowe zwykle bledną i nie są widoczne po kilku tygodniach. Jednak po wykwitach skórnych często pozostają trwałe ślady a nawet blizny, które widoczne są nawet pod makijażem. Współczesna medycyna estetyczna zna sposoby na uporanie się z tym problemem. Blizny można usunąć przy użyciu peelingów chemicznych, dermabrazji lub lasera frakcyjnego. W przypadku rozległych blizn zanikowych, czyli „dziurek” czasem stosuje się przeszczep tkanki tłuszczowej. Metoda usuwania blizn powinna być dobierana indywidualnie.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka