Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Fotodermatoza – kiedy słońce nie pozwala normalnie żyć

Fotodermatoza – kiedy słońce nie pozwala normalnie żyć

Świąd, wysypka, wykwity skórne i pęcherze. Przyczyny typowo alergicznych reakcji mogą być różne. Czasem nie zawsze kojarzymy objawy z przyczyną, a przyczyna może być zaskakująca – wrażliwość na światło słoneczne czyli fotodermatoza. Jakie są jej rodzaje i w jaki sposób ją rozpoznać i leczyć?

Rodzaje fotouczulenia

Przyczyna uczulenia na słońce nie zawsze jest jednoznaczna. Istnieją cztery rodzaje fotodermatozy:
– egzogenna – wywołana najczęściej przez przez czynniki zewnętrzne: niektóre składniki kosmetyków, barwniki lub przyjmowanie niektórych leków np. tetracyklin (antybiotyk) lub leków na cukrzycę.
– genetyczna – jest jednym z objawów innych chorób np. zespołu Rothmunda-Thompsona, któremu towarzyszą tendencje do występowania teleangiektazji, łysienia, wrodzonych zaburzeń kostnych oraz właśnie wrażliwość na światło słoneczne.
– metaboliczna – wywołana przez zachwiania metaboliczne i biochemiczne. Przyczyna może być np. niedobór witaminy B czyli pelagra.
– idiopatyczna – jej przyczyny nie są znane., Występuje często u dzieci, ale nie jest to regułą. Może objawić się w postaci wysypki po opalaniu lub pokrzywki.
Diagnoza na podstawie zwykłego badania i objawów najczęściej nie jest całkowicie możliwa. Przyczyny trzeba szukać pod kątem funkcjonowania całego organizmu. Prawidłowa diagnoza jest możliwa wówczas, kiedy są przeprowadzone specjalne testy świetlne, fototoksyczne i rumieniowe.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Jak objawia się fotodermatoza?

fotouczulenieObecnie na alergie różnego rodzaju cierpi bardzo dużo ludzi. Objawy fotodermatozy nie różnią się kategorycznie od objawów innych alergii np. kontaktowych. Jest to świąd, wysypka, pęcherze i wykwity skórne lub rumień, któremu może towarzyszyć suchość. W niektórych przypadkach, wyżej wymienionym objawom może towarzyszyć także gorączka oraz bóle głowy. Objawy fotodermatozy nie zawsze są oczywiste, bo osoba która cierpi na ten rodzaj uczulenia nie musi eksponować ciała na intensywne słońce aby pojawiły się pierwsze objawy. Wystarczy zwyczajny kontakt ze światłem dziennym i już może pojawić się wysypka lub pęcherze. Wskazówką może być fakt, że wykwity najczęściej pojawiają się w miejscach odkrytych – na karku, przedramionach, twarzy i dekolcie.

Leczenie

Dermatolog po dokonaniu diagnozy wprowadza optymalne leczenie. W zależności od rodzaju fotouczulenia wdraża odpowiednie leczenie. Mogą to być leki steroidowe lub fotochemoterapia, która jest rodzajem uodporniania skóry na działanie światła. Ważne są także zasady dotyczące profilaktyki. Osoba cierpiąca z powodu fotodermatozy powinna unikać ekspozycji ciała na słońce oraz stosować kosmetyki z filtrami ochronnymi nawet jesienią i zimą.

Życie z fotodermatozą

Wszystkie alergie nie są niczym przyjemnym i potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Ciągłe problemy skórne spowodowane np. alergia kontaktową mogą źle wpływać także na psychikę i obniżyć pewność siebie. Trudno jednak żyć bez wystawianie swojego ciała na światło słoneczne, dlatego sama profilaktyka jest już bardzo trudna. Osoby cierpiące na fotodermatozę muszą przykładać dużo większą wagę do ubrania, ochrony przed światłem oraz stosować odpowiednie kosmetyki przed każdym wyjściem z domu. Znalezienie właściwego kosmetyku o wysokiej ochronie także nie jest łatwe, bo w kosmetykach są różne składniki i niektóre z nich mogą prowadzić do dodatkowych uczuleń. Objawy wywoływane są zarówno przez promieniowanie UVA jaki UVB, a przed tymi pierwszymi trudno się chronić, bo przenikają nawet przez ciężkie chmury. Przy stosowaniu się do codziennej „prewencji” oraz wskazań lekarza, jest szansa na wyeliminowanie objawów choroby, a dzięki współczesnym metodom leczenia – zmniejszenia wrażliwości na światło.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka