Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Pan idzie pod skalpel, czyli chirurgia plastyczna wśród mężczyzn

Pan idzie pod skalpel, czyli chirurgia plastyczna wśród mężczyzn

Nie tylko kobiety chcą pięknie wyglądać i długo zachować młody wygląd. Choć poddawanie się zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej wciąż jest domeną kobiet, mężczyźni również coraz chętniej korzystają z tego typu zabiegów i wydaje się, że mają z tym coraz mniejszy problem.

Mężczyzna pod skalpelem – typy według jednego z amerykańskich chirurgów plastyków

Niegdyś chirurgia plastyczna pomagała mężczyznom wyłącznie w przypadkach poważnego problemu estetycznego. Jeszcze kilka lat temu, do gabinetów chirurgów plastyków zgłaszali się mężczyźni z widocznym defektem estetycznym, takim jak bardzo odstające uszy, ginekomastia lub wydatny i zbyt duży nos. Dziś wciąż są to jedne z popularniejszych zabiegów wśród panów, ale widoczna jest tendencja do korzystania z operacji odmładzających i upiększających oraz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej takich jak wypełnianie zmarszczek.
Korzystanie z dobrodziejstw współczesnej medycyny i chirurgii w ujęciu estetycznym przestaje być postrzegane przez mężczyzn jako coś wstydliwego lub przeznaczonego „dla kobiet”. Amerykański chirurg plastyk dr Douglas Steinbrech, twierdzi, że mężczyźni poddają się operacjom plastycznym z dwóch powodów: po pierwsze – chcą dobrze wyglądać, po drugie – chcą pozostać konkurencyjni na rynku pracy, szczególnie jeśli chodzi o pracowników pnących się po szczeblach kariery korporacyjnej. Doktor Steinbrach rozróżnia 4 typy mężczyzn, którzy decydują się na operacje plastyczne. Pierwszy z nic to „typ męski”, czyli typ mężczyzny o urodzie dość delikatnej i chłopięcej, który chce stać się prawdziwym macho. Chce szerszej szczęki, podniesionych kości policzkowych oraz szerokiej klatki piersiowej. Drugi typ to tzw. „body builder”, któremu zależy na bardzo muskularnym wyglądzie. Trzeci typ to „prezes zarządu”, czyli mężczyzna, który jest u szczytu swojej kariery zawodowej, czuje się młodo a jednocześnie obawia się, że jego wygląd nie koresponduje z witalnością. Czwarty typ, to mężczyźni, którzy czuli się atrakcyjni kilkanaście lat wcześniej, mają rodziny i chcą powrócić do tego czasu.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Popularne zabiegi i trochę statystyk

Najpopularniejszymi zabiegami wśród panów są:

  • liposukcja – odsysanie tłuszczu najczęściej z okolic brzucha i tzw. boczków
  • plastyka nosa – korekcja zbyt wydatnego lub garbatego nosa
  • plastyka powiek – redukcja opadającej powieki i tzw. worków pod oczami
  • redukcja męskich piersi (ginekomastia)
  • korekcja uszu – najczęściej korekcja odstających uszu

W Stanach Zjednoczonych co roku przeprowadza się 10 milionów operacji plastycznych. W 90% zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej poddają się kobiety. 1 milion zabiegów należy do mężczyzn. Wciąż notowane są wzrosty w stosunku do pierwszych statystyk dotyczących chirurgii plastycznej z 1997 roku. W 2014 roku odnotowano aż 273% wzrost w stosunku do 1997 roku. Tendencja ta nie wzrasta w bardzo szybkim tempie, jednak z roku na rok, do gabinetów chirurgii zgłasza się coraz więcej panów.
Mężczyźni także są pacjentami oraz klientami chirurgów plastyków. Być może rzadziej o tym mówią, ale i to powoli się zmienia wraz z coraz śmielszym przyznawaniem tego jak ważny jest wygląd i dbałość o ciało. W Polsce jeszcze 20 lat temu nawet rozmowa o chirurgii plastycznej wśród mężczyzn wydawała się być z zupełnie innej galaktyki. Dziś wiemy już, że być może wciąż nie rozmawia się na ten temat wiele, ale z pewnością korzysta się częściej niż dawniej.
źródło:
http://www.businessinsider.com/male-plastic-surgery-procedures-2014-2?IR=T
https://maleplasticsurgerynewyork.com/male-plastic-surgery-facts-costs-and-figures-infographic/