Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Ptoza – przyczyny oraz leczenie

Ptoza – przyczyny oraz leczenie

Ptoza to wrodzony lub nabyty problem z opadnięciem jednej lub obu powiek. Problem dotyczy wyłącznie powiek górnych, a wpływ na powstawanie ptozy może mieć wiele czynników. Ptoza to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim medyczny, który wymaga interwencji chirurgicznej. Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia oraz metody leczenia?

Problemy związane z ptozą

Głównym, medycznym wskazaniem do operacyjnego usunięcia problemu jest ograniczone pole widzenia. Znacznie opadająca powieka często zasłania gałkę oczną, przez co pacjent widzi znacznie mniej i gorzej. Ponadto, ptoza to też problem estetyczny. Dość często dotyczy tylko jednej powieki, przez co twarz wygląda niesymetrycznie. W przypadku wskazań ściśle medycznych, możliwa jest operacja finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak jeśli mówimy wskazaniach estetycznych, pacjent chcący poprawić opadające powieki, musi sfinansować operację samodzielnie.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Przyczyny ptozy

Przyczyny mogą mieć zarówno charakter wrodzony jak i nabyty. Znaczne opadanie powiek może być spowodowane:

  • wrodzone – czyli zaburzenia rozwoju mięśni dźwigacza powiek lub jego nieprawidłowa budowa.
  • Neurologiczne – opadające powieki są efektem chorób lub zaburzeń neurologicznych.
  • Urazowe – wynikające z uszkodzenia mięśnia dźwigacza w wyniku urazu.

W większości przypadków, ptoza ma charakter wrodzony. Nie zawsze dochodzi do problemów z widzeniem w wyniku opadania powieki, dlatego w ogromnej części jest to wyłącznie problem estetyczny. Jest to przypadłość, na powstawanie której pacjenci nie mają żadnego wpływu. Nie da się jej uniknąć, jednak można ten problem rozwiązać.

ptoza

Metody leczenia ptozy

Ptozę można wyleczyć jedynie metodami chirurgicznymi, choć technika operacyjna zawsze determinowana jest szeregiem czynników powodujących ptozę. Zanim pacjent podda się zabiegowi, powinien odwiedzić okulistę oraz poddać się niektórym badaniom neurologicznym, zwłaszcza wtedy, kiedy przyczyna ptozy nie jest jeszcze znana lub mamy do czynienia z ptozą nabytą. Chirurg dobiera technikę chirurgiczną pod kątem indywidualnych cech i przyczyn powstawania tej przypadłości. Ogólnie, operacja podnosząca powieki górne zwana jest blepharoplastyką lub plastyką powiek. W przypadku wskazań medycznych, celem operacji jest przede wszystkim poprawienie zdolności widzenia. Większość operacji jednak, wykonywana jest z przyczyn wyłącznie estetycznych, dlatego jej celem jest przywrócenie twarzy symetrii oraz młodszego i bardziej wypoczętego wyglądu.

Przed i po zabiegu

Przed operacją oraz po niej, pacjent powinien stosować się wskazań lekarza, dzięki czemu ma większą szansę na uniknięcie powikłań. Na cztery tygodnie przed operacją należy zrezygnować z palenia papierosów. Do nałogu nie można powracać przez około kolejne cztery tygodnie po zabiegu. Po zabiegu potrzebny będzie czas na powrót do zdrowia, dlatego konieczne jest załatwienie sobie wolnego od pracy oraz innych obowiązków takich jak np. zajmowanie się małymi dziećmi. Przez pierwsze dni po zabiegu należy dużo odpoczywać i unikać jakiekolwiek wysiłku. Przez kilka tygodni należy znacznie ograniczyć intensywną aktywność fizyczną i wprowadzać ja stopniowo dopiero wówczas, gdy chirurg plastyk oceni, że nie wpłynie ona na efekt zabiegu. Efekty operacyjnego leczenia ptozy można ocenić już po około tygodniu. Ostateczny efekt będzie widoczny dopiero po kilku miesiącach i do tego czasu należy wstrzymać się z ostateczną oceną. W zależności od przyczyn oraz stopnia schorzenia, można uzyskać całkowitą lub częściową poprawę wyglądu oczu oraz zdolności widzenia. Nie małe znaczenie ma tutaj doświadczenie oraz umiejętności chirurga plastyka, dlatego podczas konsultacji warto pytać o kompetencje w zakresie wykonywania tego rodzaju operacji.