Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Zabieg korekcji brzucha po ciąży

Zabieg korekcji brzucha po ciąży

Abdominoplastyka lub plastyka brzucha zawsze była popularną procedurą, ale w najnowszej historii zaobserwowano ogromny wzrost liczby wykonywanych zabiegów, a popyt stale rośnie. Jednym z najszybciej rosnących powodów, dla których młode kobiety decydują się na operację, jest odzyskanie sylwetki sprzed ciąży. Dla wielu kobiet dieta i ćwiczenia fizyczne po prostu nie wystarczają, aby poradzić sobie z problemami nadmiernej skóry i rozdartych mięśni brzucha, które następują po ciąży.

Ciąża a wygląd brzucha

Poród jest jednym z najwspanialszych przeżyć w życiu, ale ma swoją cenę. Wiele kobiet odczuwa pewne zwiotczenie w dolnej części brzucha po porodzie. Niestety żadna ilość ćwiczeń i diety nie sprawi, że ta torebka całkowicie zniknie. Wynika to często z dwóch różnych czynników. Po pierwsze, duża część dotkniętego obszaru to nadmiar skóry, która nie ma gdzie się przemieścić. Drugi, większy problem, znany jest jako diastasis recti.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Diastasis recti odnosi się do sytuacji, gdy prawa i lewa połowa mięśni brzucha („sześciopak”) rozchodzą się. Tkanka łącząca dwie połówki mięśni brzucha zaczyna się rozciągać, gdy dziecko rośnie, a macica rozszerza się, dociskając do ściany brzucha. Hormony ciążowe przyczyniają się do przerzedzania tej tkanki, czyniąc ją bardziej miękką i elastyczną. Niewielkie poszerzenie wzdłuż linii środkowej jest normalne i spodziewane we wszystkich ciążach, ale problem stanowi większa odległość niż około 2 centymetrów. Diastasis recti może wystąpić w dowolnym momencie w drugiej połowie ciąży, ale najczęściej występuje po porodzie. Wynika to z tego, że ściana brzucha zwalnia, a cieńsza tkanka linii środkowej nie jest już w stanie utrzymać tułowia i narządów wewnętrznych. Powoduje to pojawienie się uciążliwego brzuszka.

Abdominoplastka: jak może pomóc po ciąży?

W tradycyjnej lub pełnej adbominoplastyce wykonuje się poziome nacięcie między kością łonową a pępkiem. Nacięcie to może różnić się rozmiarem od kilku cali do całej długości brzucha, w zależności od anatomii i potrzeb. Następnie skóra jest odciągana, nadmiar tłuszczu jest usuwany, a mięśnie brzucha są naprawiane (w razie potrzeby). Później skóra jest ściągana, tworzony jest nowy pępek, a nadmiar skóry jest usuwany. Rezultatem jest ciasny brzuch bez zwiotczenia. Blizna jest niska i łatwo ją ukryć za pomocą bielizny lub kostiumów kąpielowych. W przypadku kobiet, które mają poród cesarski, nacięcie można wykonać w tym samym miejscu, aby była tylko jedna, niska blizna.