Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Rekonstrukcja brodawki sutkowej u kobiet – na czym polega zabieg?

Rekonstrukcja brodawki sutkowej u kobiet – na czym polega zabieg?

Rekonstrukcja sutka dotyczy kobiet, które przeszły zabieg mastektomii, czyli usunięcia piersi. Ostatnim etapem przywracania tego atrybutu kobiecości jest rekonstrukcja brodawki sutkowej. Wykonuje się ją po to, by odtwarzana pierś była wyglądem jak najbardziej zbliżona do naturalnej. Zabieg ten może być przeprowadzony na kilka sposobów. Chirurg może zaproponować pacjentce wykorzystanie nadmiaru skóry w okolic piersi, z której utworzony zostanie sutek, lub przeszczepienie fragmentu skóry z innego miejsca, np. pachwiny. Możliwe jest także wykorzystanie silikonu do utworzenia brodawki sutkowej. Następnie wykonuje się tatuaż lub makijaż brodawki, imitujący jej naturalny kolor.

Wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegu

Dla kobiet, które musiały poddać się mastektomii, kolejnym krokiem w odtwarzaniu piersi jest rekonstrukcja brodawki sutkowej. Wykonuje się ją w celu nadania zrekonstruowanym piersiom wyglądu zbliżonego do utraconego biustu. Zabieg ten może też być konieczny w przypadku powiększania lub pomniejszania piersi. Makijaż brodawki wykonuje się także w przypadku tuszowania niedoskonałości, np. nieestetycznych blizn, niezadowalającego kształtu brodawki czy jej zbyt jasnego koloru.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Przeciwwskazania to m.in. krótki czas od zakończenia leczenia (mniej niż pół roku), niezagojona rana, zły ogólny stan zdrowia oraz przeciwwskazania takie jak w przypadku makijażu permanentnego. Rekonstrukcja sutka nie może być wykonana, gdy występują m.in. infekcje, ciąża i okres laktacji, świeże blizny, alergie na barwniki, choroby skóry.

Efekty rekonstrukcji brodawki

Dla kobiet, które utraciły swój biust, rekonstrukcja brodawki sutkowej jest przede wszystkim szansą na odzyskanie pewności siebie, poczucia kobiecości i dobrego samopoczucia, których często brakuje pacjentkom po mastektomii. Celem zabiegu jest sprawienie, by piersi nie różniły się wyglądem od pierwotnych, dzięki czemu panie znów mogą się sobie podobać i czuć dobrze psychicznie. Rekonstrukcja sutka ma na celu przywrócenie naturalnego wyglądu piersi, co osiąga się dzięki technikom tatuażu lub makijażu permanentnego. Możliwe jest wykonanie rysunku zawierającego np. gruczoły, żyłki czy nierówności skóry, tak aby osiągnąć realistyczny efekt.