Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Ginekomastia fizjologiczna a patologiczna

Ginekomastia fizjologiczna a patologiczna

Ginekomastia jest wstydliwym problemem, który dotyka mężczyzn. Mówimy o niej wtedy, gdy występuje u nich przerost gruczołów piersiowych. Ginekomastia może mieć charakter przejściowy, ale może też zwiastować poważne problemy zdrowotne. Czym różni się ginekomastia fizjologiczna od patologicznej?

Ginekomastia – co to jest?

Ginekomastia to określenie schorzenia, w którym ilość tkanki gruczołowej albo tłuszczowej w obrębie męskiego gruczołu piersiowego jest zwiększona. Podłoże ginekomastii może być różne, a lekarz, podczas badania fizykalnego oraz zleconego badania USG, jest w stanie je ocenić. Rozrost tkanki gruczołowej u mężczyzny może mieć charakter przejściowy lub trwalszy. Specjalista może określić czy problemem pacjenta jest ginekomastia fizjologiczna, czy patologiczna.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Ginekomastia fizjologiczna

O ginekomastii fizjologicznej mówi się zwykle, gdy pojawia się ona u chłopców w czasie dojrzewania. Jest spowodowana wahaniami hormonów, a jej charakter jest przejściowy. Bywa też, że fizjologiczny rozrost tkanki gruczołowej piersi u mężczyzn ma miejsce w okresie noworodkowym lub na późniejszym etapie życia, w czasie starzenia się organizmu. Ginekomastia fizjologiczna mija u dorastających chłopców wraz z okresem dojrzewania, jednak warto pamiętać, że może prowadzić do problemów natury nie tylko estetycznej, ale też psychologicznej, ponieważ często jest powodem kompleksów.

Ginekomastia patologiczna

Z ginekomastią patologiczną borykają się zwykle mężczyźni cierpiący na różne choroby, na przykład nadczynność tarczycy, przewlekłą niewydolność nerek, nowotwór jąder albo nadnerczy czy hipogonadyzm. Ginekomastia patologiczna może też manifestować się przez niewłaściwą dietę, a w szczególności taką, która doprowadziła do otyłości. Etiologia ginekomastii patologicznej jest bardziej skomplikowana niż fizjologicznej, jednak głównym czynnikiem mającym wpływ na rozrost gruczołu piersiowego u mężczyzny jest nadmiar estrogenów.

Leczenie ginekomastii

Najskuteczniejszym sposobem leczenia ginekomastii jest leczenie operacyjne – oczywiście, o ile pacjent nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu. Tego typu zabiegi operacyjne są coraz bardziej popularne i z roku na rok decyduje się na nie więcej mężczyzn borykających się z problemem ginekomastii. Zmniejszenie gruczołu piersiowego u mężczyzn oraz korekcja wyglądu tej części ciała odbywa się za pomocą liposukcji (czyli tzw. odsysania tłuszczu). Alternatywną metodą leczenia lub wspomagania przy problemie ginekomastii jest zbilansowana dieta, a także aktywność fizyczna.