Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
7 części ciała, bez których współczesny człowiek mógłby normalnie funkcjonować

7 części ciała, bez których współczesny człowiek mógłby normalnie funkcjonować

Mówi się, że wszystkie części ludzkiego ciała są potrzebne. Ciało jako składowa narządów działa jak sprawna maszyna. Czy jednak wszystkie części naszego ciała wytworzone w procesie ewolucji, są nam potrzebne tak samo jak naszym przodkom? Nie. Niektóre z nich spełniają bardzo niewielką rolę, a czasem są zwyczajnie zbędne.
Wiadomo, że bez niektórych narządów można żyć. Śledziona usunięta w powodu urazu nie powoduje śmierci, jednak jej brak może powodować pewne problemy zdrowotne, dlatego konieczne jest przyjmowanie leków, które będą minimalizować skutki braku tego organu. Niektóre części naszego ciała nie są nam już potrzebne, ponieważ zmieniliśmy się w procesie ewolucji.

Mięśnie uszu

U zwierząt mięśnie uszu pozwalają na nakierowanie ucha w kierunku dźwięku. Człowiek nie posiada takich zdolności, jednak wciąż posiada mięśnie małżowiny usznej. Niektórzy nawet potrafią ich używać, co wygląda dość zabawnie, ale nie spełnia żadnej funkcji.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Trzecia powieka

A raczej część oka, zwana trzecią powieką. Jest to niewielki kawałek błony znajdujący się w wewnętrznym kąciku oka. Obecnie spełnia marginalną rolę w odprowadzaniu łez, jednak podobno człowiek byłby w stanie funkcjonować i widzieć całkiem normalnie bez „trzeciej powieki”.

Gęsia skórka

Wprawdzie to nie część ciała, przynajmniej nie stała, jednak warto o niej wspomnieć. Gęsia skórka pojawia się głównie wtedy, kiedy jest nam zimno. Po co? No właśnie. Miałoby to z pewnością sens, gdybyśmy nada posiadali tak bujne owłosienie jak nasi przodkowie. Gęsia skórka podnosiłaby wtedy włoski i byłoby nam z pewnością cieplej. Gęsia skórka u niektórych z nas pojawia się w momencie stresu. To pomagało naszym przodkom „nastroszyć” futro i dzięki temu powiększyć swoją posturę.

Zęby mądrości

Nasze pożywienie obecnie nie wymaga posiadania aż takiej ilości zębów jakiej potrzebowali nasi przodkowie. Ludzie dawniej mieli szersze szczęki. Dziś szczęki ewolucyjnie się zmniejszyły, nadal jednak wyrastają nam „zęby mądrości”, z których najczęściej większy jest kłopot niż pożytek, bo zarówno ich wyrastanie jak i usuwanie nie należy do najprzyjemniejszych.

Włosy na ciele

Nie lubią ich szczególnie panie, zwłaszcza brunetki, u których dodatkowe owłosienie jest bardziej widoczne niż u blondynek. Włosy na głowie wciąż chronią ją przed zimnem oraz gorącem. Włosy na ciele chroniły kiedyś skórę oraz ogrzewały ją. Obecnie nadal dużą funkcję spełniają brwi oraz rzęsy, które chronią oczy przed spływającym potem oraz zatrzymują np. kurz, który mógłby dostać się do oka. Dziś człowiek ma znacznie mniej włosów na ciele niż kilka tysięcy lat temu, jednak wciąż trochę ich pozostało.

Męskie sutki

Jak powszechnie wiadomo, mężczyźni nie karmią piersią swojego potomstwa. Dlaczego więc posiadają sutki? Sutki wykształcają się u wszystkich płodów jeszcze przed ostatecznym wykształcaniem się płci. Piersi u kobiet pojawiają się wraz z okresem dojrzewania, a wcześniej nie różnią się od przeciętnej klatki piersiowej chłopca.

Kość ogonowa

Ogon pomagał naszym przodkom utrzymać równowagę podczas chodzenia na czterech nogach. Kość ogonowa jest ostatnim odcinkiem kręgosłupa, pozostałością po ogonie i obecnie nie spełnia żadnej roli istotnej dla funkcjonowania człowieka.
Skoro przez tysiące lat ewolucji nasze ciała się zmieniają pod wpływem klimatu, trybu życia i rozwoju, to być może za kilkanaście tysięcy lat, ciało człowieka będzie znacznie różniło się od tego, co znamy obecnie. Być może będziemy całkowicie pozbawieni owłosienia, a nasze uzębienie ograniczone do kilku sztuk w szczęce?
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka
źródło: http://www.medicaldaily.com/10-useless-human-body-parts-what-you-do-and-dont-need-297264