Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Implanty brody – wskazania do operacji, przebieg, potencjalne ryzyko

Implanty brody – wskazania do operacji, przebieg, potencjalne ryzyko

Wszczepienie implantu brody to zabieg, którego celem jest poprawienie owalu oraz przywrócenie twarzy odpowiednich proporcji. Operacja przynosi trwałe efekty i może znacząco wpłynąć na poprawienie wyglądu twarzy. Jak każdy zabieg chirurgiczny, także wszczepienie implantów brody wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia niepożądanych powikłań oraz przygotowaniem do zabiegu. Co warto wiedzieć o przebiegu operacji, zagrożeniach, wskazaniach i przeciwwskazaniach?

Wskazania do implantów podbródka

Atrakcyjność do pewnego stopnia jest kwestią subiektywną, a wskazania do wszczepienia implantu podbródka mają charakter wyłącznie estetyczny. Na zabieg najczęściej decydują się pacjenci, którzy mają tzw. „schowaną brodę”lub „cofnięty podbródek”, zbyt kwadratową ich zdaniem szczękę. Czasem wskazaniem do operacji może być także charakterystyczny „przedziałek” na brodzie, który przeszkadza pacjentom i chcieliby się tej cechy pozbyć. Warunkiem przeprowadzenia operacji jest dobre zdrowie ogólne oraz realistyczne podejście do efektów operacji. Operacja jest bardzo popularna zwłaszcza w krajach azjatyckich.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Jak wygląda zabieg?

Operacja najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Aby uzyskać pożądany kształt brody, konieczne jest zastosowanie syntetycznego implantu, który zostaje umiejscowiony w brodzie podczas operacji. Nacięcie najczęściej wykonywane jest wewnątrz jamy ustnej, dzięki czemu blizna jest niewidoczna. Ten rodzaj nacięcia wymaga od pacjenta szczególnej higieny jamy ustnej oraz przyjmowania wyłącznie diety półpłynnej przez jakiś czas po zabiegu. W niektórych przypadkach chirurg może zdecydować o wykonaniu nacięcia na zewnątrz. Wówczas pozostaje niewielka blizna pod brodą umiejscowiona w naturalnym załamaniu. W obu przypadkach, do codziennej aktywności można powrócić po okresie tygodnia od operacji.

Samopoczucie podczas rekonwalescencji

Pacjenci, u których nacięcie zostanie wykonane wewnątrz jamy ustnej powinni być przygotowani do przyjmowania pokarmów wyłącznie w formie płynnej i półpłynnej. Podczas konsultacji lekarz z pewnością przedstawi wszystkie wskazania i zalecenia w tej kwestii. Przez kilka dni może występować obrzęk i zasinienie, jednak te objawy najczęściej ustępują do tygodnia. W czasie rekonwalescencji, należy ograniczać mimikę twarzy. Przez kilka tygodni od zabiegu, niektórzy pacjenci mogą odczuwać delikatne drętwienie brody, jednak i ten objaw z czasem mija. Przez kilka dni po operacji pacjent może odczuwać umiarkowany ból, który w razie potrzeby można uśmierzyć lekami przeciwbólowymi przepisanymi przez chirurga. Jeśli nacięcie wykonane zostało w jamie ustnej, najczęściej stosowane są nici rozpuszczalne. Usunięcie szwów założonych po stronie zewnętrznej najczęściej następuje po około tygodniu.

Potencjalne ryzyko

Wszczepienie implantu brody wiąże się z interwencją chirurgiczną, a zatem jest obarczona ryzykiem wystąpienia powikłań. Jako pacjent, stosując się do wskazań, możesz zapobiec ich pojawieniu się, dlatego tak ważne jest bezwzględne stosowanie do zaleceń. Do potencjalnych zagrożeń z pewnością należy infekcja, zwłaszcza jeśli nacięcie zostało wykonane wewnątrz jamy ustnej. Ponadto może pojawić się krwiak, długotrwałe ograniczenie czucia w operowanym miejscu oraz w bardzo rzadkich przypadkach – przesunięcie brody, co skutkuje powtórzeniem operacji.

Efekty operacji

Wszczepienie implantu podbródka przynosi długotrwały efekt w postaci poprawionego kształtu wyglądu twarzy, nadania jej symetrii i właściwych proporcji. Do pozytywnych rezultatów operacji można zaliczyć także poprawienie wyglądu twarzy z profilu. Operacja czasem łączona jest z korekcją nosa, dzięki czemu pacjent uzyskuje optymalne efekty podczas jednej operacji i nie jest zmuszony dwukrotnie przechodzić rekonwalescencji.

Podczas konsultacji lekarskiej dowiesz się o kształtach implantów, a lekarz podejmie próbę dopasowania najlepszej możliwej opcji indywidualnie dostosowanej do pacjenta.