Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Kiedy twarz wydaje się nam atrakcyjna?

Kiedy twarz wydaje się nam atrakcyjna?

Ludzka twarz od wieków jest przedmiotem dyskusji i zainteresowania. Atrakcyjność twarzy zależy nie tylko od naszych subiektywnych wrażeń. Celem naukowego badania atrakcyjności twarzy są kryteria obiektywne, które określają, co wpływa na to, że jedna twarz wydaje się atrakcyjna bez względu na całokształt, inna zaś – nie jest obiektem na który zwracamy większą uwagę.

Od czego zależy atrakcyjność twarzy?

Według pracy Krzysztofa Kościńskiego z Instytutu Antropologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza istnieje kilka subiektywnych determinantów decydujących o obiektywnym postrzeganiu atrakcyjności twarzy. Przekonanie o tym, że atrakcyjność twarzy nie jest tylko związana z jej subiektywnym postrzeganiem, powstało na skutek m.in. badań komputerowych, które na podstawie pewnych danych, oceniało ludzkie twarze w podobny sposób jak ludzie.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Wiek

Ludzka twarz zmienia się przez całe życie. Twarz dziecka znacznie przekształca się w okresie dojrzewania a potem ewoluuje przez całe życie. Dziecko ma mniejsza dolna część twarzy niż dorosły człowiek. W okresie dojrzewania, szczególnie u mężczyzn, znacznie rozrasta się żuchwa oraz łuki brwiowe. O kobiet ta różnica jest subtelniejsza. Młodość powszechnie uznawana jest za atrakcyjniejszą niż starość. Według badań, podczas których przedstawiono badamy twarze od 10 do 70 lat, ocena atrakcyjności zmniejszała się wraz z wiekiem. Kryterium to jednak bardziej dotyczyło oceny kobiet niż mężczyzn.

Przeciętność

Istnieje powszechna opinia, że wybitnie atrakcyjna twarz powinna posiadać szczególne cechy, które odpowiadają za piękno. Już pod koniec XIX wieku pojawiły się pierwsze badania przeczące temu. Do tej pory, większość (choć nie wszystkie) przeprowadzonych badań potwierdza, że przeciętne cechy twarzy są bardziej atrakcyjne niż te mniej przeciętne. I rzeczywiście, zastanawiając się nad tą tezą i rozglądając się dookoła można dojść do takich wniosków. Przykładem może być świat mody. Kreatorzy i projektanci często szukają do pokazów i sesji zdjęciowych twarzy nietypowych, ciekawych. Te same twarze przez wielu oceniane są jako nieatrakcyjne, często wręcz brzydkie.

Dymorfizm płciowy

Czyli dostosowane cech twarzy do płciowości. W dużym uproszczeniu, męska twarz powinna mieć cechy męskie, natomiast damska twarz powinna być jak najbardziej kobieca. Okazuje się, że zarówno mężczyźni jak i kobiety oceniają pozytywniej twarze wykazujące cechy dla danej płci. Twarz kobiety o wyraźnie męskich cechach nie była w badaniach postrzegana jako atrakcyjna. Z kolei kobiety pozytywnie oceniały twarze, u których poziom cech męskich był umiarkowany.

Symetria

Ludzkie twarze nie są idealnie symetryczne. Z wiekiem, pod wpływem wiotczenia skóry, naturalna asymetria może się powiększać. U młodych twarzy stopień asymetrii jest na tyle niewielki, że przeważnie nie jest zauważalny gołym okiem. Wyjaśnienie, dlaczego symetryczne twarze są potencjalnie bardziej atrakcyjne niż te niesymetryczne, może leżeć w w podświadomym przekonaniu, że symetria wiąże się z „jakością osobnika”. W końcu wiele czynników genetycznych lub środowiskowych ma wpływ na asymetrię – zanieczyszczenia, picie alkoholu lub palenie papierosów wpływa na pojawianie się zmarszczek i wiotczenie skóry, przez co asymetria staje się wyraźniejsza.
Ponadto, a atrakcyjność mają wpływ także takie cechy jak kolor skóry, włosy, stan skóry, stopień owłosienia twarzy, profil oraz wyraz twarzy. Co do ostatniego kryterium, okazuje się, że wyraz twarzy nie ma znaczenia. Jak podaje portal kopalniawiedzy.pl, badania sporządzone na University of Portsmuth, wyraz twarzy nie ma związku z postrzeganiem atrakcyjności. Okazało się, że badani tak samo oceniali atrakcyjność twarzy bez względu na minę jaką przyjmowały osoby przedstawione na zdjęciach.
źródła:
http://kopalniawiedzy.pl/twarz-atrakcyjnosc-mina-fizjonomia-ocena-budowa-struktura-twarde-tkanki-Ed-Morrison,17690
https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof_Koscinski2/publication/287217698_Atrakcyjnosc_twarzy_2013/links/56747ed108aebcdda0de25dd/Atrakcyjnosc-twarzy-2013.pdf