Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Jak Cię widzą tak Cie piszą, czyli o znaczeniu ubioru

Jak Cię widzą tak Cie piszą, czyli o znaczeniu ubioru

Nie wszyscy w równym stopniu przykładamy wagę do wyglądu. To czy skupiamy się na na tym co nosimy czy przeciwnie, także jest pewną wskazówką o nas samych. Rodzaj ubioru, kolorystyka i styl mają znaczenie w odbiorze naszej osoby. Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu odbieramy innych ludzi kierując się stereotypami lub podświadomie odbieramy wysyłane przez strój sygnały. Co warto wiedzieć o znaczeniu ubioru?

Luźno czy obciśle?

Według artykułu „Psychologia ubioru – analiza osobowości na podstawie wyglądu”, zamieszczonego na portalu Pangea Magazine, to czy wolimy ubrania luźne czy też bliższe ciału, świadczy o tym jakie mamy podejście do życia. Osoby, które preferują luźne ubrania są z reguły bardziej swobodni w kontaktach z innymi ludźmi i są bardziej skłonni do łamania konwenansów. Z kolei Ci, którzy wolą ubrania bardziej obcisłe i formalne np. garsonki, garnitury, są bardziej przywiązani do formalnych reguł i zasad.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Rola a dobór stroju

Z kolei portal poradnikzdrowie.pl, w artykule „Co strój mówi o Tobie, czyli psychologia ubioru”, podaje, że to co ubieramy, często podświadomie związane jest z rolą jaką w danych czasie albo na stałe pełnimy w życiu. Kobieta, która uważa, że jej główną (albo jedyną) rolą, w życiu jest bycie matką, będzie wybierała ubranie, które jej zdaniem pasuje do tej roli – stonowane i skromne. W ten sposób kobieta rezygnuje z innych ról i cech osobowości w swoim życiu np. z kobiecości lub ze swojej towarzyskiej natury.

Styl definiuje osobowość nie tylko na zewnątrz

W tym samym artykule, możemy przeczytać, że dr Bogna Szymkiewicz oraz Hanna Wieloch, które prowadziły warsztaty „Sprzątamy w szafie”, zwracają uwagę, że pomiędzy strojem a osobowością jest wiele zależności. Osoba, która ubiera się w luźne oraz powyciągane swetry, może komunikować światu, że wycofuje się z życia i tłumi niektóre cechy swojej osobowości. To, co staje się widoczne dla otoczenia, zaczyna definiować nas – dla nas samych.

Potęga koloru

Okazuje się, że nasze upodobania kolorystyczne dotyczące ubioru świadczą o nastroju oraz pewnych cechach osobowości. Osoby, które upodobały sobie białe ubrania, są podobno osobami ceniącymi czystość oraz uczciwość. Szarość ponoć wybierają osoby, które są niezbyt pewne się. Z drugiej strony, szary jest często stosowany w relacjach biznesowych, bo ma świadczyć o perfekcjonizmie oraz profesjonalizmie. Zielony mogą upodobać sobie osoby, w życiu których panuje spokój i harmonia. Z drugiej strony jednak, zielony może być chętnie wybierany przez osoby dość nerwowe i lękliwe. Czerwień to wydaje się, najbardziej „komunikacyjnym” kolorem. Wybór czerwonego może świadczyć o zwiększonych potrzebach seksualnych, ale także o agresji. Podobno kobiety, które wybierają czerwień pragną adoracji i bywają (lub są) dominujące. Tak często lubiana czerń także ma swoje znaczenie. Wybór czarnych ubrań może świadczyć o wycofaniu i chęci „wtopienia się w tłum”, a także o elegancji i mądrości.
Jeśli ubiór rzeczywiście ma taką wagę w odbiorze i kreowaniu swojej osoby, to nieco innego znaczenia nabiera słynne przysłowie „nie oceniaj książki po okładce”. Być może właściwe odczytanie sygnałów płynących nie tylko z czyjegoś wizerunku, ale także z własnego pomoże w poprawieniu swojego nastawienia do ludzi i lepszego zaprezentowania się. Co myślicie o psychologii ubioru?