Fanki „Seksu w Wielkim Mieście” z pewnością kojarzą scenę w filmie, w której podczas wakacji w Meksyku Charlotte unikała lokalnego jedzenia, aby nie dostać biegunki. Niemniej jednak krótki moment nieuwagi i napicie się wody spod prysznica spowodowało u niej wspomnianą dolegliwość. Zemsta Faraona, zwana w Stanach Zjednoczonych Zemstą Montezumy, może zdarzyć się każdemu. Jak ustrzec się przed zachorowaniem? Czy należy specjalnie uważać na jedzenie na wakacjach? Czy zemsta Faraona to tylko domena dalekich podróży, czy też może zdarzyć się w Polsce?
Zemsta Faraona, czyli biegunka z Egiptu
Biegunka podróżnych dotyka osób, które podróżują za granicę. Wiąże się ona z oddawaniem więcej niż trzech stolców dziennie, które mają nadmiernie luźną konsystencję. Biegunka jest doświadczeniem przykrym, które może wiązać się z zepsutymi wakacjami, a nawet odwodnieniem i potrzebą hospitalizacji. Biegunka podróżnych jest najczęściej chorobą bakteryjną, związaną z infekcją E. coli. Pałeczka okrężnicy, bo taka jest polska nazwa E.coli, to bakteria która naturalnie występuje w naszym jelicie grubym. Niemniej jednak spożycie innego typu tej bakterii może prowadzić do wspomnianej biegunki. Bakteria ta może występować w zanieczyszczonej wodzie bądź też w zanieczyszczonym pokarmie. Dlatego też warto, aby podczas podróży pić wodę, którą uprzednio przegotowaliśmy lub kupiliśmy w zamkniętej butelce. Należy również zaznaczyć, że w ostatnich latach na całym świecie znacząco poprawiły się systemy filtracji wody.
Kiedy problemem jest nieświeży posiłek
Odrębną przyczyną biegunek może być intoksykacja. Intoksykacja wynika ze spożycia pokarmu, który wcześniej został zanieczyszczony toksynami bakteryjnymi. Do przykładowych bakterii, które wytwarzają toksyny, które mogą powodować biegunkę, należą S.aureus i B. cereus. Spożycie pokarmów, które były niedostatecznie schłodzone bądź zanieczyszczone wspomnianymi bakteriami, może prowadzić do pojawienia się u nas wymiotów bądź biegunki. Tym samym ważne jest, aby wybierać produkty, co do których mamy pewność, że były odpowiednio chłodzone oraz szczelnie zapakowane. Zdarza się również, że do takich intoksykacji dochodzi w Polsce. Produkty zawierające śmietankę bądź mleko nierzadko zostają zanieczyszczone podczas ich domowej obróbki.
Kiedy problemem jest przejedzenie
Może zdarzyć się też, że rozboli nas brzuch przez przejedzenie. Nic dziwnego. Nowa, smaczna kuchnia sprawia, że mamy ochotę zjeść więcej niż zazwyczaj. Równocześnie okres wakacji skłania nas do tego, aby nieco odpuścić dietę. W jedzeniu warto jednak zachować umiar oraz rozsądek. Pozwoli nam to uniknąć łazienkowych zawirowań oraz sprawi, że jedzenie na wakacjach będzie niezmiennie pyszne, wolne od konsekwencji.
Jak nie zwariować, gdy zatrucie może pojawić się niemalże wszędzie?
Choć ten tekst może budzić u Ciebie duży niepokój, to ewentualna infekcja nie powinna skłonić Cię do anulowania wycieczki czy też hotelu. Pamiętaj, że zadbanie o odpowiednie zasady higieny pozwala na zminimalizowanie ryzyka biegunki podróżnych. Niezwykle ważne jest, aby po każdym wyjściu z łazienki myć ręce. Równocześnie przed posiłkiem należy je zdezynfekować. Powinniśmy pić uprzednio przegotowaną wodę. Wirusowe zapalenie wątroby typu A może wywołać biegunki. Przed podróżą do krajów, w których endemicznie występuje WZW A, warto rozważyć szczepienie przeciwko WZW typu A. Pamiętaj, że WZW A jest inną chorobą niż WZW B. Zaszczepienie przeciwko WZW typu B nie chroni przed zachorowaniem na WZW typu A. Szczepienie przeciwko WZW typu A jest dwudawkowe. Niemniej jednak już jedna dawka pozwala w dużej mierze zabezpieczyć się przed zachorowaniem. Tym samym, jeżeli mamy wyjazd za dwa tygodnie, to można spokojnie przyjąć pierwszą dawkę tej szczepionki.
Nie przyjmuj antybiotyków na własną rękę
Pamiętaj, że nawet w przypadku infekcji bakteryjnej stosowanie antybiotyków często nie przynosi poprawy. Okazuje się bowiem, że antybiotykoterapia może nawet wydłużyć czas choroby. Niektóre antybiotyki mogą również powodować biegunki, tym samym nasilając objawy. Gdy jedzenie na wakacjach wywołało u Ciebie biegunkę, nie należy przyjmować antybiotyków na własną rękę, lecz skonsultować się najpierw z lekarzem.