Plamy wątrobowe, zwane nieco bardziej fachowo plamami starczymi, to dość częsty problem, który dotyka naszą skórę. Zmiany pigmentacyjne to nic innego niż ciemniejsze zabarwienie naszej skóry. Choć mogą pojawić się dosłownie wszędzie, to najczęściej lokalizują się na partiach ciała, które są odsłonięte, a tym samym wystawione na słońce. Plamy wątrobowe najczęściej pojawiają się u nas na twarzy oraz na rękach. Czy plamy mogą być niebezpieczne? Skąd się biorą? Jak je usunąć?
Kiedy nasza skóra się starzeje
Proces starzenia się dotyka każdej części naszego organizmu. Starzeją się nasze serce, nasze płuca oraz nasze jelita. Nie inaczej jest w przypadku skóry. Wraz z wiekiem traci ona swoją jędrność i sprężystość. Maleją również jej zdolności do regeneracji – rany wraz z wiekiem goją się gorzej. Starzenie się skóry to nie tylko jej ścieńczenie oraz utrata sprężystości, ale także pojawienie się przebarwień. Przebarwienia pojawiają się przede wszystkim u osób, których skóra ma dużo kontaktu ze słońcem. Na rozwój plam starczych szczególnie narażone są osoby, które lubią się opalać czy też pracują na świeżym powietrzu. Warto zaznaczyć, że plamy pigmentacyjne mogą pojawiać się już w młodym wieku. Nierzadko zdarza się, że widzimy plamy wątrobowe już u trzydziesto- czy też czterdziestolatków. Warto zaznaczyć, że nazwa „plamy wątrobowe” nie wzięła się z faktu, że mają coś wspólnego z funkcjonowaniem wątroby, a bardziej kolorem wątroby. Plamy pigmentacyjne same w sobie nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. O ile są faktycznie plamami starczymi…
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Kiedy plama starcza nie jest plamą starczą
Przebarwienia na naszej skórze zazwyczaj są niegroźne. Niemniej jednak nie powinno to usypiać naszej czujności onkologicznej. Nasza skóra jest bowiem miejscem, w którym może dojść do rozwoju czerniaka. Na rozwój czerniaka narażone są przede wszystkim osoby o jasnym fenotypie skóry, które doznały w życiu poparzenia słonecznego. Plamy, w których rozkład barwnika jest nierównomierny powinny nas zaniepokoić. Podobnie plamy, których kształt jest nieregularny powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Szybkie powiększanie się plamy również może świadczyć o rozwoju czerniaka. Każde niepokojące nas przebarwienie należy skonsultować z lekarzem – w miarę możliwości z lekarzem dermatologiem. Pamiętaj, że szybka diagnostyka nowotworów skóry jest bardzo ważna. Pozwala ona na możliwie szybkie wycięcie zmiany zanim pojawią się przerzuty. Leczenie czerniaka w początkowym stadium z jednej strony daje szanse na wyleczenie, a z drugiej wymaga stosunkowo niewielkiego zabiegu.
Jak zabezpieczyć się przed plamami starczymi?
Proces starzenia się naszego organizmu jest niemalże nieunikniony. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy dbać o naszą skórę. Wprost przeciwnie. Odpowiednia pielęgnacja skóry oraz unikanie zagrożeń sprawi, że nasza skóra długo pozostanie młoda, jędrna i elastyczna. Co powinniśmy więc robić? Przede wszystkim zapamiętaj następujące wskazówki:
– unikaj długich kąpieli słonecznych – słońce jest jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. W miarę możliwości unikaj kąpieli słonecznych. Jeżeli jednak bardzo je lubisz – postaraj się zachować w nich umiar,
– nie korzystaj z solarium – solarium wiąże się z bardzo dużą ilością szkodliwego promieniowania UV,
– noś kapelusz w słoneczne dni – pozwoli to znacząco zmniejszyć ilość promieniowania UV, które pochłania Twoja skóra. Pamiętaj też, że w letnie dni łatwo o przegrzanie a nawet o udar cieplny. Nakrycie głowy sprawi, że nie będziemy się zbytnio nagrzewać,
– pamiętaj o kremie z możliwie wysokim filtrem – choć do tej pory trwają badania na temat skuteczności kremów z filtrem w zapobieganiu czerniakowi, to środowiska naukowe zalecają ich stosowanie,
– pamiętaj o witaminie C.
Jak poradzić sobie z plamami pigmentacyjnymi?
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się plam starczych. Jednym ze sposobów jest korzystanie z maści z retinoidami. Warto zaznaczyć, aby skonsultować używanie tych środków z dermatologiem, gdyż mogą one powodować skutki uboczne.
Skutecznymi sposobami na pozbycie się plam pigmentacyjnych są zabiegi laserowe, zamrażania ciekłym azotem lub zabieg mikrodermabrazji, który polega na złuszczaniu naskórka. Sposób na radzenie sobie z tym problemem zawsze należy dobierać indywidualnie. Zanim zdecydujemy się na zabieg w gabinecie kosmetycznym, warto zapytać o poradę lekarza dermatologa, który określi czy powstałe zmiany, to rzeczywiście zmiany pigmentacyjne i doradzi, co można z nimi zrobić.
Słońce jest ważnym elementem życia, ale we wszystkim należy zachować umiar
Wiele osób może czuć się zagubione w natłoku informacji dotyczących słońca. Z jednej strony dużo mówi się o roli witaminy D3, która jest przecież syntezowana pod wpływem promieniowania słonecznego. Ponadto dowiedziono, że brak słońca negatywnie rzutuje na nasz stan psychiczny oraz układ odpornościowy. Z drugiej strony nadmierne promieniowanie słoneczne może być szkodliwe dla naszej skóry oraz prowadzić do nowotworzenia. Gdzie leży więc prawda? Należy poszukiwać w miarę możliwości złotego środka. Warto zrezygnować z przebywania na słońcu w okolicach południa, a z drugiej strony nie rezygnować zupełnie z cieszenia się słońcem. Warto jednak uzbroić się w kapelusz, naszą twarz oraz uszy dość obficie posmarować kremem do opalania.