Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Liposukcja – co można zrobić, kiedy efekt nie jest do końca zadowalający?

Liposukcja – co można zrobić, kiedy efekt nie jest do końca zadowalający?

Liposukcja pozostaje jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Na wstępie należy zaznaczyć, że jego celem nie jest walka z nadwagą, a usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z tych miejsc, w których uporczywie się ona odkłada oraz nie sposób się jej pozbyć za pomocą ćwiczeń. Do miejsc takich należy najczęściej nadmiar tłuszczu z okolic brzucha, „boczki” i uda, a czasem także ramiona. Zdarza się bowiem, że nawet jeżeli nasza waga się zmniejsza, to nasze ciało nie chudnie symetrycznie. Jest to zupełnie naturalne oraz wynika z predyspozycji osobniczych. Skóra po liposukcji nie zawsze wygląda perfekcyjnie. Dlaczego i co można z tym zrobić?

Oczekiwania

Wiele osób planujących liposukcję ma nadzieję, że w kilka tygodni po operacji będą w pełni przygotowani do sezonu bikini. Z takimi oczekiwaniami spotykamy się szczególnie często w okolicach wiosny oraz wczesnego lata. Niestety, rzeczywistość nie zawsze bywa różowa i zdarza się, że po operacji skóra nie wygląda dokładnie tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Często zdarza się też, że mamy wygórowane i nierealistyczne oczekiwania wobec zabiegu.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
liposukcja

Co może zdarzyć się po liposukcji?

Techniki operacyjne służące usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej poprawiły się w ostatnich latach co sprawiło, że wyniki są najczęściej całkowicie satysfakcjonujące. Zdarza się jednak niestety, że ze względu na genetykę lub tryb życia, skóra nie wygląda tak jak powinna. Ciało każdego z nas ma bowiem inne zdolności regeneracyjne. Najczęściej pojawiającymi się problemami po liposukcji jest dużo luźnej i nieco obwisłej skóry w miejscu przecięcia skóry. Powoduje to powstawanie nierówności lub widocznej asymetrii. Kandydatami do przeprowadzenia liposukcji są osoby o względnie szczupłej sylwetce, ale ze strefami problematycznymi. Co możesz w tej sytuacji zrobić bez kolejnej interwencji chirurgicznej? Czy niezadowalający efekt zabiegu operacyjnego świadczy o tym, że zabieg był niepotrzebny?

  • Daj sobie i swojej skórze czas. Stosuj się przede wszystkim do zaleceń lekarskich dotyczących noszenia ubrania uciskowego. Pamiętaj, że proces leczenia zachodzi powoli i nie jest widoczny gołym okiem. Równocześnie wielokrotne ocenianie naszej skóry w ciągu dnia sprawia, że tracimy zdolność porównywania wyglądu przed oraz po.
  • Pij wodę – woda oczywiście nie sprawi, że skóra skurczy się. Picie dużych ilości płynów ma również ochronne działanie przeciwko rozwojowi zakrzepicy kończyn dolnych.
  • Trening – po kliku tygodniach po operacji, można najczęściej wrócić już do aktywności fizycznej – należy jednak omówić tę kwestię z lekarzem prowadzącym. Trening siłowy pomaga uzyskać bardziej pełny wygląd. Pamiętaj też, że już w dniu zabiegu lub w dniu następnym powinno wstawać się z łóżka oraz chodzić po pokoju.
  • Zastosowanie terapii laserem – w niektórych przypadkach laser może przynieść oczekiwane efekty, zwłaszcza kiedy pojawiają się nierówności na skórze. Rodzaj laseroterapii jest dobierany indywidualnie do problemu. Potrzeba zwykle co najmniej kilku zabiegów, aby uzyskać poprawę wyglądu skóry. Pamiętaj jednak, że laseru nie należy stosować na własną rękę.
liposukcja

Interwencja chirurgiczna

Podczas konsultacji lekarskiej dotyczącej liposukcji pacjent najczęściej jest informowany o możliwości powstania powikłań – którym może być w tym przypadku obwisła skóra, asymetria lub powstanie nierówności. Jest to moment, w którym powinnaś dogłębnie przemyśleć wszystkie za i przeciw zabiegowi. Wycofanie się z zabiegu nie jest porażką ani też nie świadczy o niestabilności emocjonalnej. Jeśli przez dłuższy czas stan skóry nie będzie się poprawiał, umów się na wizytę z chirurgiem plastykiem, który wykonywał zabieg liposukcji. Będzie on mógł ocenić stan skóry, prognozę i ewentualnie zaproponować działanie, które poprawią stan skóry. Najbardziej popularnym, ale też najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiaru skóry jest chirurgiczny zabieg jej usunięcia. Polega on na wycięciu nadmiaru skóry i ponownym jej ułożeniu. W zależności od problematycznej okolicy może to być plastyka brzucha, ramion lub ud. Jest to kolejny zabieg, który będzie wiązał się z zastosowaniem pełnego znieczulenia, bliznami oraz okresem rekonwalescencji.

Poddając się zabiegowi liposukcji trzeba pamiętać, że każda procedura, który ma poprawić wygląd naszego ciała nie jest całkowicie wolna od wad czy też ewentualnych powikłań. Liposukcja, choć jest pomocna w modelowaniu sylwetki nie sprawi, że Twoje ciało zmieni się o 180 stopni. Do samego zabiegu należy się przygotować. Stabilna waga oraz regularna aktywność fizyczna połączona ze zdrową dietą to najlepsze co możesz zrobić przed liposukcją. Dzięki tym przedoperacyjnym interwencją skrócisz czas leczenia, a także pozwolisz swojej skórze na optymalne zregenerowanie się po zabiegu.