Z pewnością wiesz już, że twarda woda negatywnie wpływa na włosy. Jest to ten najbardziej odczuwalny skutek dla codziennego wyglądu. Włosy umyte w twardej wodzie są szorstkie, matowe i sztywne. Ale to nie wszystko. Twarda woda może mieć także negatywny wpływ na stan naszej skóry. Minerały w niej zawarte mogą wysuszać skórę, zatykać pory i prowadzić do stanów zapalnych. Jak twarda woda wpływa na Twoją skórę i co możesz z tym zrobić?
Czym jest twarda woda?
Czysta woda to mieszanina tlenu i wodoru. Wtedy mamy też do czynienia z miękką wodą. Twarda woda, zawiera w sobie także minerały. W zależności od tego, skąd pochodzi woda, może to być magnez, wapń, aluminium, żelazo lub mangan. Jak twierdzą naukowcy z National Research Council, National Academy of Sciences, twarda woda jest zdatna do picia i w tym względzie nie ma się czym przejmować. Spożywanie twardej wody może wręcz mieć dobry wpływ na zdrowie, bo przyczynia się do spożywania wapnia i magnezu. W tym względzie jednak należy być ostrożnym, bo z kolei zbyt duże stężenie aluminium, może nie być dobre dla skóry i organizmu.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Jak rozpoznać twardą wodę?
Twardą wodę łatwo rozpoznać podczas codziennego używania jej w różnych celach. Jeśli z Twojego kranu leci ciepła woda, możesz to zauważyć kiedy:
- na naczyniach pozostaje biały osad
- nieco bardziej twarda struktura tkanin po praniu
- osad znajdujący się na kranach oraz płytkach
- po umyciu, uczucie niespłukanego mydła
- podrażniona i sucha skóra
- płaskie, szorstkie włosy
Dokładne sprawdzenie stopnia twardości wody jest możliwe z użyciem testera, który można zakupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub w sklepach internetowych.
Jak twarda woda wpływa na skórę?
Pierwszym efektem twardej wody, zdaniem dermatologa dr Gaurang Gupta, jest suchość skóry. Twarda woda zawiera minerały, które powodują, że skóra staje się sucha. Dzieje się tak dlatego, że minerały pozostające na skórze takie jak wapń lub żelazo mogą zapychać pory. Minerały reagują również z mydłem, tworząc sole, które mogą pozostać na skórze. Według dermatologa z Jennifer T. Haley z firmy Scottsdale, twarda woda może powodować stany zapalne skóry, zwłaszcza w suchym klimacie. Osoby z tendencją do powstawania trądzikowych zmian zapalnych, powinny unikać twardej wody.
Jak przeciwdziałać wpływom twardej wody?
Jest kilka sposobów na to, aby przeciwdziałać negatywnemu wpływowi twardej wody. Na rynku dostępne są urządzenia oraz filtry, które zmiękczają wodę. Pierwsze rozwiązanie jest nieco droższe, drugie nieco tańsze, jednak warto wypróbować. Ponadto, należy zrezygnować z mydła i zamienić je na delikatniejszy środek myjący. Spory wpływ na suchość skóry może mieć połączenie twardej wody i temperatura wody. Biorąc kąpiel lub prysznic, najlepiej ustawić wodę na letnią temperaturę. W ten sposób środki myjące nie osiadają na skórze. Gorąca woda może wzmagać suchość skóry i egzemę, dlatego powinny jej unikać osoby, które cierpią z powodu Atopowego Zapalenia Skóry.
Pielęgnacja
Jeśli masz twardą wodę, niezwykle ważne jest nawilżanie i odżywianie skóry po kąpieli oraz regularny, jednak niezbyt częsty peeling. Kupując kosmetyki nawilżające, zwróć uwagę aby były bogate w witaminę A i E, które wpłyną na nawilżenie i odżywienie skóry. Jeśli masz problem z bardzo suchą skórą, stosuj środki myjące z dodatkiem olejków lub emolienty.
źródło: https://www.zwivel.com/blog/hard-water-effects-on-skin/
Autorka: Klaudia Dziennikarka/blogerka