Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
przeciwwskazania do zabiegów

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów?

Zabiegi medycyny estetycznej to nic innego niż część chirurgii. Podobnie jak zwykła chirurgia opierają się na nacinaniu skóry i zmienianiu naszych tkanek. Cel chirurgii plastycznej jest jednak inny. Jest nim bowiem poprawienie naszego wyglądu, a tym samym samopoczucia. Zabiegi medycyny plastycznej co do zasady nie są zabiegami ratującymi życie. Oznacza to, że nie są one wykonywane ze wskazań życiowych, a ich nieprzeprowadzenie nie zagraża bezpośrednio naszemu życiu. Zabiegi takie wymagają odpowiedniego przygotowania oraz rozważenia wszystkich za i przeciw. Wbrew pozorom ważny jest nie tylko prognozowany zadowalający efekt, ale także rozważenie wszystkich przeciwwskazań do zabiegu. akie są przeciwwskazania do zabiegów?

Na wstępie tego artykułu pragnę jednak zaznaczyć, że ewentualne przeciwwskazania należy omówić z lekarzem. Nierzadko zdarza się bowiem, że na różnego rodzaju stronach internetowych przeciwwskazania do zabiegów są opisywane niedostatecznie. Prowadzi to do sytuacji, w których niektóre pacjentki myśląc, że mają przeciwwskazania do zabiegu i rezygnują z niego. Równocześnie po rozmowie okazuje się, że tychże przeciwwskazań tak naprawdę nie mają. Czy na coś należy zwrócić szczególną uwagę?

Choroba chorobie nierówna

Stosunkowo mało jest osób w średnim i starszym wieku, które są perfekcyjnie zdrowe. Równocześnie sama definicja choroby społecznym rozumieniu różni się co nieco od tejże definicji w świecie medycznym. W „normalnym” świecie łączymy chorobę z bólem, cierpieniem czy też jednoznacznie pogorszonymi warunkami życia. Warto jednak zaznaczyć, że cały szereg chorób takich jak nadciśnienie czy cukrzyca co do zasady nie bolą. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich leczyć czy też można je zignorować! Choroby te po latach prowadzą bowiem do powikłań, które zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Pamiętaj, że jeżeli przyjmujesz leki na nadciśnienie, a Twoje ciśnienie jest w normie, to dalej chorujesz na nadciśnienie. Podobnie jest z cukrzycą – nawet jeżeli Twoje cukry są w normie, to nie oznacza to, że nie masz cukrzycy. Oczywiście, odpowiednie leczenie tych chorób jest niezmiernie ważne, ponieważ pozwala zapobiegać powstaniu ich powikłań.

przeciwwskazania do zabiegów

Czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem do zabiegu?

To zależy. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, którą możemy podzielić na dwa główne rodzaje:

  • Cukrzyca insulinozależna – cukrzyca typu I, która pojawia się najczęściej w dzieciństwie bądź okresie dojrzewania. Jest ona leczona podażą insuliny,
  • Insulinoniezależna – typu drugiego, pojawiająca się zazwyczaj po 40-50 roku życia. Związana jest z rozwinięciem się otyłości oraz insulinooporności. Leczona jest zazwyczaj zmianą stylu życia i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Cukrzyca, jako choroba przewlekła, wymaga również przewlekłego leczenia. Odpowiednia farmakoterapia cukrzycy chroni nas przed jej powikłaniami. Cukrzyca wyrównana, czyli taka, która cechuje się odpowiednimi poziomami glukozy oraz wyrównaniem hemoglobiny glikowanej, nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu operacyjnego. Jeżeli jednak Twoja glikemia nie jest pod kontrolą, a poziom hemoglobiny glikowanej przekracza 8.5%, to zabieg prawdopodobnie będzie trzeba odłożyć w czasie. Wynika to między innymi z faktu, że niekontrolowana cukrzyca podnosi znacząco ryzyko zabiegu oraz utrudnia gojenie się ran.

przeciwwskazania do zabiegów

Jeżeli jesteś ciężko chora – porozmawiaj z lekarzem

Choroby serca, nerek czy też wątroby są dość powszechne. Odpowiednio leczone pozostają nierzadko bezobjawowe. Niemniej jednak, jeżeli dochodzi do zdekompensowania niewydolności serca czy też niewydolności wątroby zabieg staje się bezwzględnie przeciwwskazany. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeżeli opuściłaś w ostatnim czasie szpital w którym przebywałaś z powodu choroby – poinformuj o tym lekarza prowadzącego. Pozwoli to na odpowiednie działanie oraz wyznaczenie nowego terminu zabiegu.

Jeżeli chorujesz na czynny nowotwór

Przeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej obejmują również choroby nowotworowe. Pamiętaj jednak, że przebyty i wyleczony kilka lat wcześniej nowotwór nie jest już takim przeciwwskazaniem. Nawet, jeżeli przyjmujesz leki w związku z hormonoterapią raka piersi, to zabiegi medycyny estetycznej generalnie nie są przeciwwskazane. Ważne jest jednak, abyś przed zabiegiem omówiła go ze swoim onkologiem.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax