Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Niebezpieczne związki chemiczne w jedzeniu

Niebezpieczne związki chemiczne w jedzeniu – zobacz czego unikać!

Żyjemy w czasach, w których jedzenie jest powszechnie i łatwo dostępne. Sklep sprzedający żywność znajduje się niemalże za każdym rogiem. Ponadto mamy do wyboru mnogość restauracji, barów oraz jedzenia na dowóz. Dostępność tego jedzenia idzie często w parze z jego atrakcyjnym wyglądem czy też zachęcającym wyglądem. Niestety, jedzenie, które kupujemy, jest często mało wartościowe pod względem witamin oraz składników odżywczych, a pozostaje bogate w kalorie oraz tłuszcze nasycone. Jak jednak nie zwariować? Jakie są niebezpieczne związki w jedzeniu? Na co trzeba szczególnie uważać?

Pamiętaj, że unikanie konkretnych substancji nie jest kluczem do zrównoważonej diety. Nie ma też uzasadnienia uznawanie konkretnych produktów za tzw. “superfood”, a innych za toksyczne czy też bezpośrednio zagrażające naszemu zdrowiu. Zdrowa dieta to bowiem wynik wszystkich naszych wyborów żywnościowych. Nie trzeba wydawać fortuny, aby zdrowo się żywić. Na co więc uważać w żywności, którą kupujemy?

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Cukier – niezależnie od barwy

Cukier, niezależnie od barwy, to sacharoza. Cukier brązowy różni się składem od cukru białego tylko w kilku promilach. Cukier brązowy nie jest cukrem zdrowszym czy też mniej kalorycznym niż cukier biały. Cukier sam w sobie nie jest jednak niebezpieczną substancją. Występuje naturalnie w wielu produktach. Niemniej jednak biały cukier, który jest dosypywany do wielu produktów, jest źródłem kalorii, ale nie witamin. Nadmierne jego spożycie prowadzi do odkładania się nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz przyspieszonej próchnicy. Pamiętaj jednak, że samo występowanie dodanego cukru w produkcie nie świadczy o tym, że produkt ten jest nadmiernie “sztuczny”. Cukier jest przecież naturalnie wykorzystywany w naszych kuchniach – nie tylko w wypiekach, ale też w całej gamie sosów czy innych dań.

Niebezpieczne związki chemiczne w jedzeniu

Tłuszcze trans

Zwiększone spożycie tłuszczy trans wiąże się z przyspieszoną miażdżycą, a tym samym chorobami sercowo-naczyniowymi. Tłuszcze trans to substancje zdecydowanie niezdrowe, a ich wykorzystywanie zostało nawet zakazane w kilku krajach. Znajdziemy je przede wszystkim w niektórych gotowych produktach garmażeryjnych czy też fast-foodach. Pamiętaj, że produkty, które zawierają oleje roślinne takie jak olej rzepakowy czy też słonecznikowy są lepsze dla Twojego zdrowia niż te, które zawierają olej kokosowy bądź palmowy.

Barwniki i wzmacniacze smaku (ale tylko, jeżeli z nimi przesadzasz)

Wszystkie barwniki oraz wzmacniacze smaku dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej muszą być bezpieczne dla zdrowia ludzi. Takie też są. Niemniej jednak ich nadmierne spożycie może prowadzić do zaburzeń pracy jelit czy też pojawienia się bólu głowy. Tym samym warto ograniczyć produkty, które zawierają dodane barwniki. Nie oznacza to jednak, że należy się tych produktów zdecydowanie wystrzegać. Pamiętaj też, że niektóre barwniki są pochodzenia całkowicie naturalnego, na przykład kurkumina.

Niebezpieczne związki chemiczne w jedzeniu

Nie takie straszne te słodziki

Wokół słodzików narosło wiele mitów. Słodziki są to substancje, które mają słodki smak, ale mają znacznie mniej kalorii od samego cukru. Pamiętaj, że wbrew obiegowym opiniom słodziki są bezpieczne oraz można je swobodnie wykorzystywać w kuchni. Aspartam nie powoduje raka. Nie ma też kalorii. Niemniej jednak minusem aspartamu jest fakt, że nie nadaje się on do pieczenia. 

Wzrost populacji ludzkiej na świecie, a jednocześnie rozwój technologii spowodował, że produkujemy ogromne ilości żywności. Wraz z postępem naszej wiedzy na temat biologii oraz chemii, producenci mogli opracować nowe metody konserwacji żywności. Metody te są ulepszane z każdym rokiem. Niektóre z nich, takie jak pasteryzacja czy też produkcja mleka UHT, nie wymagają dodawania konserwantów. Inne, związane z dodawaniem azotynów, już ich wymagają. Jednak my możemy dokonać świadomego wyboru i jak najbardziej ograniczyć spożycie żywności przetworzonej i tej z dodatkiem chemii. Warto przede wszystkim kupować świeże, nieprzetworzone produkty. Należy zwrócić uwagę na skład. Im krótsza lista składników na produkcie – tym lepiej. Pamiętaj, że często zdarza się, że produkty niskoprzetworzone są nawet tańsze od produktów wysokoprzetworzonych. Pamiętaj też, że cena nie jest wyznacznikiem jakości oraz pożywności danego posiłku. Wiele chorób cywilizacyjnych obecnie jest wynikiem przetwarzania żywności. Szkoda, aby za swoją niewiedzę płacić własnym zdrowiem.