Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
usuwanie kwasu hialurnowego

Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – przebieg, efekty i potencjalne ryzyko

Zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, to jedne z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Właściwie przeprowadzony zabieg może przynieść wiele wizerunkowych korzyści i znacznie poprawić wygląd twarzy. Efekty zabiegu nie są trwałe i po kilku miesiącach należy go powtórzyć, jeśli chcemy utrzymać efekty. A co zrobić, jeśli efekty nie są zadowalające i chcemy jak najszybciej pozbyć się nowego wizerunku?

Efekty po zastosowaniu kwasu hialuronowego

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej pozwala na uzyskanie widocznych i natychmiastowych efektów. Substancja wykorzystywana jest także w takich specjalizacjach medycznych jak ortopedia, okulistyka, onkologia oraz ginekologia. Dzięki zastosowaniu kwasu w medycynie estetycznej możemy wygładzić zmarszczki, wypełnić „dolinę łez”, poprawić objętość policzków, zniwelować garba na nosie oraz powiększyć usta. Najczęściej efekty są zadowalające i pacjentki chętnie poddają się zabiegom ponownie. Czasem jednak, na skutek wielu czynników i okoliczności, efekty zabiegu nie są zadowalające. Wtedy z pomocą może przyjść nam hialuronidaza, czyli enzym rozpuszczający kwas w organizmie.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Co to jest hialuronidaza?

Jest to enzym powstały na bazie między innymi bakterii, białka owczego oraz bydlęcego, zawierający w sobie jad owadów takich jak osy i pszczoły. Substancja wprowadzone w miejsce zaaplikowania kwasu hialuronowego rozpuszcza go. Zabieg stosuje się wówczas gdy efekty są niezadowalające, powstały grudki lub nierówności lub gdy doszło do reakcji alergicznej. Rozpuszczanie kwas jest procesem trwającym od kilku godzin do kilku dni. Naturalnie występujący w skórze kwas hialuronowy także zostaje rozpuszczony, a proces odbudowy trwa kilka tygodni.

Kiedy zdecydować się na zabieg?

Jeśli po aplikacji kwasu hialuronowego doszło do reakcji alergicznej, nie należy czekać i udać się jak najszybciej do specjalisty, ale też w żadnym wypadku nie należy podejmować samodzielnych kroków. Jeśli bezpośrednio po zabiegu efekt nie jest zadowalający, lepiej odczekać jeszcze kilka dni. Kwas hialuronowy potrzebuje czasu na „ułożenie się” oraz zmetabolizowanie przez organizm części substancji. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, enzym może być podawany bezpośrednio po zabiegu.

Skutki uboczne i potencjalne ryzyko

Aplikacja każdej substancji do naszego organizmy wiąże się z ryzykiem powstania powikłań. Enzym może powodować reakcje alergiczne, dlatego przede wszystkim szczerze odpowiadaj na pytania lekarza, który podejmuje się przeprowadzenia zabiegu rozpuszczenia kwasu. Pamiętajmy także, że trudno o efekt częściowego pozbycia się kwasu. Najczęściej kwas zaaplikowany w miejscu w którym chcemy go rozpuścić, zostanie całkowicie usunięty.

Jak uniknąć konieczności zastosowania zabiegu hialuronidazy?

Reakcje alergiczne lub niezadowalające efekty nie należą do sytuacji przyjemnych i często są źródłem stresu. Aby tego uniknąć, udaj się do lekarza, który ma doświadczenie w zabiegach z użyciem kwasu. Przed wizytą poczytaj opinie w internecie i nie bój się pytać lekarza o doświadczenie. Pamiętaj, że właściwy wywiad z pacjentem i prawidłowe zastosowanie preparatu pozwoli Ci na uniknięcie przykrych konsekwencji. W żadnym wypadku nie próbuj podawać sobie kwasu samodzielnie, nie namawiaj do tego koleżanek i nie umawiaj się zabieg u osoby, która nie jest lekarzem.

Na koniec – nie każdy preparat wypełniający stosowany w medycynie estetycznej jest produktem na bazie kwasu hialuronowego, zatem nie w każdym wypadku jest możliwe zastosowanie hialuronidazy. To kolejny powód, który powinieneś uwzględnić podczas wybierania specjalisty.