Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Ginekomastia a lipomastia

Ginekomastia a lipomastia

Dwa schorzenia, które mają podobne objawy to ginekomastia i lipomastia. Te przypadłości dotykają jedynie mężczyzn. Często są one powodem do wstydu, jednak mężczyźni bardzo długo odwlekają wykonanie niezbędnych badań, a w konsekwencji wybór odpowiedniego zabiegu. 

Lipomastia, czy ginekomastia – czym różnią się te schorzenia? 

Są to przypadłości bardzo do siebie podobne. Dotykają wielu chłopców w okresie dojrzewania oraz mężczyzn po 50. roku życia. Obydwa schorzenia polegają na powiększeniu gruczołów piersiowych. W przypadku nastolatków przypadłości zazwyczaj samoistnie znikają, z kolei u starszych mężczyzn często wymagają leczenia, a nawet zabiegu. 

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Ginekomastia – cechy charakterystyczne

Schorzenie u mężczyzn wywołane jest przewagą działania estrogenów nad androgenami, które powodują rozrost tkanki gruczołowej. W ten sposób dochodzi do przerostu piersi. Często przypadłość wywołana jest problemami z tarczycą, przyjmowaniem sterydów anabolicznych lub niektórych leków. Do rozpoznania choroby wystarczy badanie palpacyjne. Przerośnięta tkanka gruczołowa jest łatwo wykrywalna pod palcami, ma postać twardej, spoistej, ziarnistej tkanki, której należy szukać w okolicy brodawek. W ginekomastii piersi mogą być bolesne, tkliwe, a same brodawki powiększone. 

Lipomastia – cechy charakterystyczne

Lipomastia jest łagodnym powiększeniem piersi spowodowanym rozrostem i nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wywołana jest tylko i wyłącznie odkładaniem się tłuszczu w tej części ciała. Może mieć to związek z otyłością. Lipomastie można poznać za pomocą badania ultrasonograficznego lub mammograficznego. Zazwyczaj wyklucza się ginekomastię wtedy, gdy pod brodawką nie ma wyraźnie wyczuwalnego zgrubienia. W przypadku lipomastii pierś w dotyku jest dużo miększa. 

Jak leczyć ginekomastię i lipomastie? 

Leczenie lipomastii ogranicza się do wykonania liposukcji polegającej na wykonaniu dwóch-trzech cięć. Nacięcia wykonywane są w miejscach mało widocznych, które umożliwiają wprowadzenie sondy do nastrzykiwania i odsysania tłuszczu. Nadmiar tkanki tłuszczowej zostaje usunięty, jednak po zabiegu należy utrzymywać prawidłową dietę, a do swojego trybu życia włączyć aktywność fizyczną. Z kolei ginekomastia wynika z chorób ogólnoustrojowych lub problemów z tarczycą, dlatego należy przede wszystkim skupić się na wyleczeniu danych przypadłości. Leczenie ginekomastii polega na wycięciu nadmiaru tkanki gruczołowej, a w wielu przypadkach towarzyszy jej nadmiar tkanki tłuszczowej, wtedy dodatkowo wykonuje się liposukcję. Gdy ginekomastia jest średniego lub małego stopnia, często pacjenci decydują się jedynie na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, co służy estetycznemu wyglądowi piersi.