Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Mity i nieprawdziwe informacje dotyczące ginekomastii

Mity i nieprawdziwe informacje dotyczące ginekomastii

Ginekomastia to przerost sutka i tkanki piersiowej u mężczyzn. W przypadku ginekomastii mamy do czynienia z rozrostem przede wszystkim tkanki gruczołowej. Na pewnych etapach życia, ginekomastia pojawia się i ustępuje samoistnie. Coraz częściej jednak, dorośli mężczyźni borykają się z tym problemem, co powoduje u nich obniżoną samoocenę i problemy z akceptacją siebie. Oto mity i nieprawdziwe informacje dotyczące ginekomastii.

Mit 1 – Ginekomastia spowodowana jest nadmiarem tkanki tłuszczowej

Ginekomastia to przerost tkanki gruczołowej, która nie ma z tłuszczem zbyt wiele wspólnego. Czasem rzeczywiście, mężczyźni mają nieco większe piersi wynikające z ogólnej wagi ciała. Wtedy możemy mówić o lipomastii czyli rozroście tkanki tłuszczowej w obrębie klatki piersiowej. O ginekomastii możemy mówić wówczas, gdy w okolicach sutka występuje tkanka gruczołowa.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Mit 2 – za powstanie ginekomastii odpowiada głównie genetyka

Za powstanie ginekomastii może odpowiadać wiele czynników, jednak najczęstszym powodem jest niewłaściwa gospodarka hormonalna. Rozwój tkanki piersiowej może nastąpić wówczas, gdy w organizmie spada poziom testosteronu a wzrasta poziom estrogenu. Nie jest to jedyna przyczyna. Ginekomastia może powstać w wyniku przyjmowania niektórych leków (np. niektórych antybiotyków, antydepresantów) lub chorób m.in nerek lub tarczycy lub nowotworu sutka. Na rozwój męskich piersi może wpłynąć także picie alkoholu, branie niektórych narkotyków oraz picie niektórych ziół. Najczęściej trudno o ustalenie jednoznacznej przyczyny ginekomastii.

Mit 3 – Ginekomastia zawsze wymaga leczenia

Czasem ginekomastia jest stanem przejściowym. Może pojawić się u niemowląt, w wieku dojrzewania lub u starszych mężczyzn. Dość często ustępuje samoistnie w momencie wyrównania się hormonów lub odstawienia niektórych leków. U młodych, nastoletnich chłopców, często problem ustępuje w momencie wchodzenia w dorosłość. Dlatego operacje redukujące powiększone piersi u mężczyzn raczej nie są przeprowadzane przed osiągnięciem pełnoletności.

Mit 4 – Ginekomastii można się pozbyć dzięki ćwiczeniom

Problem ginekomastii nie tkwi w tkance tłuszczowej, ale w tkance gruczołowej. Oczywiście,dzięki ćwiczeniom można poprawić całą sylwetkę, jednak nie ma sposobu na pozbycie się tkanki piersiowej z pomocą ćwiczeń. Jeśli ginekomastia połączona jest z lipomastią, ćwiczenia mogą przynieść poprawę wyglądu, jednak nie spowodują, że tkanka gruczołowa zniknie.

Mit 5 – Ginekomastia jest nieuleczalna

Na szczęście mało kto obecnie w to wierzy. Jeśli ginekomastia spowodowana jest chorobami, najczęściej najpierw leczy się przyczynę tej choroby. W pozostałych przypadkach, chirurgiczna redukcja to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tego problemu. Często redukcja ginekomastii wiąże się także z zabiegiem liposukcji. Efektem zabiegu jest trwale płaska, męska klatka piersiowa. Pacjenci cierpiący z powodu ginekomastii nie są na nią skazani do końca życia. Dodatkowym rezultatem operacji jest najczęściej przywrócenie pewności siebie i zwiększenie samoakceptacji.
Ginekomastia to problem dotykający coraz szersze grono mężczyzn. Obecnie, ginekomastia jest spotykana dużo częściej niż jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu. Nierzadko jest to źródło wstydu, depresji, poczucia odrzucenia i braku samoakceptacji. Jeśli problem rzeczywiście ma istotny wpływ na psychikę mężczyzny, warto przemyśleć operację redukcji ginekomastii. Podczas konsultacji chirurg przedstawia wszystkie zalety zabiegu, ale także uświadamia pacjenta co do ryzyka powstania powikłań oraz efektów końcowych. Jest to moment, w którym warto zadawać pytania, bo chirurg plastyk jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Jeśli ginekomastia jest dla Ciebie problemem, zapraszamy na konsultację. Czasem pierwszy krok do pozbycia się swojego problemu, jest tym najważniejszym.
źródła:
https://www.bitarinstitute.com/myths-facts-gynecomastia/
https://www.lybrate.com/topic/myths-and-facts-about-gynecomastia/36cbb325ab86dbb5e2cf05a32109d145
http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,ginekomastia—objawy–leczenie,artykul,1669126.html
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka