Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Terapie niekonwencjonalne – najpopularniejsze i najbardziej dziwne

Terapie niekonwencjonalne – najpopularniejsze i najbardziej dziwne

Terapie niekonwencjonalne należą do kategorii medycyny naturalnej, mającej swoje źródła najczęściej w dawnych technikach uzdrawiania. Terapie niekonwencjonalne stosowane są zazwyczaj jako uzupełnienie leczenia klasycznego lub w sytuacjach, kiedy medycyna konwencjonalna nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Niektóre z rodzajów medycyny alternatywnej są przez współczesną medycynę całkowicie odrzucone, jako zupełnie nieskuteczne. Które z metod medycyny alternatywnej są najbardziej popularne i które z nich wzbudzają zdziwienie?

Popularne terapie niekonwencjonalne

Homeopatia

Ten rodzaj medycyny stosowany jest często jako uzupełnienie medycyny klasycznej lub stosowany w profilaktyce chorób. Leki homeopatyczne sporządzane są z ziół, roślin, owadów lub minerałów, jednak sposób leczenia daleki jest od klasycznego ziołolecznictwa. Homeopatia, w skrócie polega na podawaniu pacjentowi wielokrotnie rozcieńczonych dawek leku, który zawiera substancję, które spowodowały chorobę. Wprowadzanie niewielkich ilości substancji powinno mieć działanie lecznicze i wzmacniać odporność organizmu. Leki homeopatyczne przygotowywane są indywidualnie. Popularna terapia zwłaszcza w leczeniu chorób skóry, chorób układu oddechowego, bólów głowy i stanów zapalnych układu moczowego. W niektórych krajach Europy Zachodniej, homeopatia stosowana jest jako terapia uzupełniająca przy chorobach nowotworowych.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Akupunktura

O akupunkturze słyszało wiele osób i sporo korzystało z tej metody leczenia. Metoda wywodzi się ze starożytnych Chin, ale do dziś z powodzeniem praktykowana jest nie tylko w Azji, ale także w Europie. Akupunktura nie jest metodą całkowicie odrzuconą przez medycynę klasyczną. Według światowej Organizacji Zdrowia (WHO), akupunktura może być stosowana dom leczenia i wspomagania leczenia klasycznego schorzeń dróg oddechowych, chorób oczu, chorób jamy ustnej, chorób żołądka i jelit i niektórych chorób neurologicznych. Akupunktura wykorzystuje tzw. meridiany czyli drogi przepływu energii. Aby akupunktura była skuteczna, powinna być prowadzona przez doświadczoną osobę posiadająca szeroka wiedzą na temat leczenia niekonwencjonalnego i medycyny chińskiej.

Bioenergoterapia

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych i wzbudzających wątpliwości form terapii niekonwencjonalnej. Wiele dyskusji budzi fakt, że działanie lecznicze pochodzi od właściwości energetycznych bioenergoterapeuty. Terapia polega na odblokowaniu u pacjenta kanałów energetycznych, co ma wspomóc organizm w walce z chorobą. Do tej pory nie potwierdzono naukowo skuteczności tego rodzaju leczenia,a a ewentualne sukcesy przypisuje się raczej sugestii.

Dziwne terapie niekonwencjonalne

Urynoterapia

Jedna z terapii konwencjonalnych, która budzi wiele wątpliwości, a przede wszystkim zdziwienie. Urynoterapia polega na używaniu swojego moczu zarówno w formie zewnętrznej jak i doustnej. Zwolennicy tego rodzaju leczenia zaważają, że mocz jest niczym innym jak czystą woda w 95% oraz dodatkiem mocznikiem i niektórych składników mineralnych oraz glukozy. Według nich, picie własnego moczu pozwala na wyleczenie lub złagodzenie skutków choroby.

Terapia przystawiania pijawek

Przystawianie pijawek było metodą leczniczą wielu kultur i od wieków praktykowane było także na terenach Polski. Dziś stosowany jest nie tylko jak metoda terapii alternatywnej, ale jako forma pielęgnacji i relaksu w salonach Spa. Wydzielina wytwarzana przez pijawki czyli hirudyna, zmniejsza krzepliwość krwi, a krew wyssana jest przez organizm uzupełniana płynem tkankowym. Terapia z użyciem pijawek ma służyć usuwaniu toksyn z organizmu. Leczniczo i docelowo może pozytywnie działać na schorzenia wątroby lub choroby układu krążenia.

Chodzenie po gorących węglach

Tą metodę wielu z nas zna wyłącznie z filmów i telewizji. Ten rodzaj terapii swoje tradycje ma już w czasach starożytnych, ale w niektórych krajach, zwłaszcza na Bałkanach, praktykowany jest do dziś. Działanie lecznicze ma polegać na intensywnym pobudzaniu wszystkich receptorów na stopach. Z założenia ten rodzaj terapii nie tylko pomaga pozbyć się wielu dolegliwości, ale także ma zapobiegać chorobą i pozytywnie wpływać na energię życiową i witalność.
Autorka: Klaudia Dziennikarka/Blogerka