Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry

Chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry

Bez cienia wątpliwości robienie tatuaży cieszy się coraz większą popularnością. Zdarza się niestety, że taki tatuaż został zrobiony zbyt pochopnie lub po prostu przestał się podobać. Dzięki nowoczesnym technikom medycyny estetycznej nie musimy mieć go do końca życia. Wiele osób, które nie są zadowolone z efektu decyduje się na chirurgiczne usunięcie tatuażu również z opcją przeszczepu skóry. W artykule przybliżamy ten temat.

Dla kogo przeznaczone jest chirurgiczne usunięcie tatuażu?

Warto zacząć od tego, komu zalecane jest chirurgiczne usunięcie tatuażu. Z oczywistych względów dotyczy to osób posiadających niechciany tatuaż. Tatuaż artystyczny, wykonany nawet u profesjonalisty nie zawsze spełnia nasze oczekiwania lub zwyczajnie po wielu latach zmienia nam się gust estetyczny. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie niechciane tatuaże powstają intencjonalnie w salonie. Specjaliści wyróżniają również tzw. tatuaże pourazowe. W wyniku urazu (np. wypadku) może dojść do dostania się drobin żwiru pod skórę. Te zaś stworzą wyraźny ślad, który może przypominać tatuaż. Osobom, które doświadczyły takiego urazu, zaleca się, aby udać się właśnie do chirurga, aby skonsultować postępowanie medyczne.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Do ogólnych przeciwwskazań do zabiegu należy zły stan zdrowia, nieleczone nadciśnienie, epilepsja czy też niedokrwistość. Szczegółowych informacji zawsze udziela chirurg, przeprowadzając również badanie, aby upewnić się, że można bezproblemowo przeprowadzić zabieg chirurgicznego usunięcia tatuażu. Dlatego tak istotna jest konsultacja wstępna, dzięki której lekarz doradzi najlepszą metodę rozwiązania zgłaszanego problemu. Chirurgiczne usunięcie tatuażu jest wskazane przede wszystkim dla osób niezadowolonych z tatuażu lub mających tzw. tatuaż pourazowy. Innym wskazaniem jest reakcja alergiczna na barwniki stosowane przy tatuowaniu, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przeszczep skóry zaleca się także przy chęci usunięcia tatuaży kolorowych.

Przebieg i efekty chirurgicznego usunięcia tatuażu z przeszczepem skóry

Tatuaż powstaje poprzez wprowadzenie pod skórę niewchłanianego barwnika. W niektórych przypadkach taki barwnik wchodzi w głębiej w skórę, co sprawia, że usunięcie tatuażu wymaga intensywniejszej ingerencji chirurgicznej. W takiej sytuacji konieczne jest chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry, w której znajduje się barwnik. Zabieg składa się z dwóch etapów. Wpierw chirurg wycina skórę ze znajdującym się w niej tatuażem, a następnie ubytek uzupełnia przeszczepem skóry pobranym z innego miejsca ciała pacjenta np. z okolic ud bądź pośladków. Rana po przeszczepie goi się samoistnie, a proces ten trwać może od 7 do 28 dni. Najważniejszym efektem zabiegu jest pełne usunięcie tatuażu. Specjaliści podkreślają, że jest to jedyny sposób na pozbycie się niechcianego „upiększenia” skóry.