Kształt naszego nosa przede wszystkim jest zdeterminowany przez genetykę, ale i może wynikać z przeżytych wypadków i urazów. Każdy kształt ma swoje wady i zalety, jednak wiele osób, posiadających nos garbaty nie akceptuje tej części ciała u siebie. Garb zdaje się wyraźnie zaburzać proporcje twarzy i nieraz staje się dominującym elementem. Dobrym rozwiązaniem, które pomoże rozwiązać problem negatywnej samooceny, może być operacja nosa garbatego. Podpowiadamy, co należy o niej wiedzieć.
Wskazania do operacji nosa garbatego
Wykonanie zabiegu operacji plastycznej nosa dokonuje się w określonych przypadkach. Wyróżnia się dwa główne powody:
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
- medyczne – jeśli doszło do uszkodzenia struktury nosa np. w wyniku wad wrodzonych lub urazu, może dojść do rekonstrukcji nosa,
- estetyczne – jeśli nie podoba się nam kształt nosa, można dokonać plastycznej korekty. Najczęściej jest przeprowadzana właśnie operacja nosa garbatego.
Istotnym kryterium kwalifikacji do zabiegu jest wiek pacjenta. Do operacji dopuszcza się osoby po 18. roku życia, choć w przypadku kobiet niektórzy specjaliści przyjmują także 16-latki. Zaleca się również, aby operację przeprowadzać przed ukończeniem 35. roku życia, ponieważ w późniejszych latach życia czas gojenia ran pooperacyjnych może się znacznie wydłużyć. Przekroczenie tego wieku nie dyskwalifikuje jednak pacjenta. Operację można przeprowadzić jedynie przy ogólnie dobrym stanie zdrowia.
Przeciwwskazania do zabiegu
Operacja nosa garbatego nie jest wskazana dla osób z nieleczonym nadciśnieniem, ropnym zapaleniem zatok czy też z niedokrwistością. W niektórych przypadkach dyskwalifikująca może być cukrzyca. W każdym przypadku należy skontaktować się ze specjalistą na konsultację. Podczas takiego spotkania chirurg stwierdzi, czy można bezpiecznie przeprowadzić zabieg i osiągnąć zamierzone efekty.
Jak przebiega operacja nosa garbatego?
Zabieg rozpoczyna się od przeprowadzenia niewidocznego z zewnątrz cięcia w przedsionku nosa. Chirurg plastyk dokonuje odpreparowania skóry od piramidy układu chrzęstno-kostnego nosa, a następnie dokonuje odpowiedniego działania na garbie nosa. Może to być spiłowanie garbu bądź ścięcie go za pomocą tzw. osteotomu. Typ działania będzie zależał od rodzaju garbu. Następnie rany są zszywa się specjalnymi szwami wchłanianymi. Po operacji nosa garbatego chirurg zakłada odpowiednie opatrunki, co mam miejsce w drugiej dobie pobytu w klinice.
Efekty zabiegu
Zakończenie procesu gojenia uzyskuje się po upływie ok. 3 miesięcy. Należy pamiętać o tym, że wygląd nosa ustala się wcześniej z chirurgiem, ale nie zawsze możemy wybrać dowolny kształt. Chirurg oceni kształt twarzy tak, aby ostateczny rezultat był możliwie jak najlepszy. W niektórych przypadkach ostateczny efekt będzie widoczny po roku od wykonania zabiegu, co jest naturalnym czasem potrzebnym dla nosa do ukształtowania nowego wyglądu.