Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Dekolt, szyja i… dłonie. Dlaczego wymagają szczególniej pielęgnacji?

Dekolt, szyja i… dłonie. Dlaczego wymagają szczególniej pielęgnacji?

Skóra w niektórych częściach naszego ciała jest delikatniejsza, cieńsza i charakteryzująca się nieco innym balansem hydrolipidowym. To w tych miejscach skóra najszybciej się starzeje i zdradza nasz wiek. W jakich partiach ciała skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i jak ja zapewnić?

Gdzie skóra wymaga szczególnej uwagi?

Dłonie – skóra na dłoniach nie tylko jest delikatniejsza i cieńsza niż w innych miejscach ciała. Przede wszystkim dłonie, to najbardziej narażona na czynniki zewnętrzne część naszego ciała. Skrajne temperatury, kontakt z detergentem, prace fizyczne – to wszystko sprawia, ze skóra na dłoniach bardzo szybko traci elastyczność i wygląda gorzej. Dłonie trudno ukryć – w końcu czasy, kiedy kobiety chodziły na co dzień w eleganckich rękawiczkach już minęły. Sucha cienka skóra i zaniedbane paznokcie wystarczą aby odjąć uroku nawet najpiękniejszej kobiecie.
Szyja – skóra na szyi posiada bardzo niewiele, w stosunku np. do twarzy, gruczołów łojowych. Ponadto, jest także dużo cieńsza. To właśnie szyi, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Latem, szyja narażona jest na promieniowanie ultrafioletowe. Zimą – skóra jest przez długi czas podrażniana przez golfy, szaliki i kominy. Po szyi, podobnie jak po skórze dłoni, bardzo łatwo rozpoznać rzeczywisty wiek kobiety.
Dekolt – skóra na dekolcie,podobnie jak na szyi jest cieńsza i delikatniejsza. Ponadto, niewłaściwa postawa dodatkowo może przyczyniać się do powstawania zmarszczek. Dlatego oprócz codziennej pielęgnacji, warto pamiętać o tym, żeby się nie garbić i starać się mieć ściągnięte ramiona do tyłu. Do powstawania zmarszczek na dekolcie może przyczynić się także źle dobrany biustonosz, który nadmiernie ściska piersi i powoduje powstawanie podłużnych, pionowych wgłębień, które nie dodają dekoltowi uroku.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Jakie zabiegi mogą opóźnić procesy starzenia w szczególnych strefach?

Oprócz specjalistycznej pomocy i profesjonalnych zabiegów możemy dbać o delikatne obszary na co dzień, starając się nie dopuszczać do przesuszenia skóry lub jej podrażnienia. Dekolt i szyja często są obszarami, które pomijamy podczas nawilżania. Krem nakładamy na twarz – a szyja i dekolt pozostają nietknięte. W tych miejscach możesz spokojnie używać tego samego kremu co do twarzy. W tej kwestii ważna jest systematyczność. Zauważ, że podczas zabiegów w gabinecie kosmetycznym, nawet przy klasycznym masażu, kosmetyczka zawsze uwzględnia także szyję i dekolt. Demakijaż, tonizowanie i wszystkie inne codzienne zabiegi na twarzy, powinny zdecydowanie wychodzić poza linię szczęki.
Złuszczanie – aby skóra wyglądała młodo – konieczne jest jej systematyczne złuszczanie. Szyja i dekolt powinny być jednak delikatnie traktowane. W tych strefach najlepszy będzie peeling enzymatyczny, który rozpuści martwy naskórek i rozjaśni przebarwienia. Jeśli chodzi o dłonie – tu można używać peelingów mechanicznych, pod warunkiem jednak, że skóra nie jest nadmiernie przesuszona.
Ujędrnianie – na rynku istnieją kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji szyi i dekoltu. Najczęściej mają działanie nawilżające oraz napinające, dzięki czemu efekt ujędrnienia widoczny jest natychmiast po aplikacji. Dla suchych i spierzchniętych dłoni o wiotkiej skórze, najlepsze będzie używanie kremu z zawartością mocznika, który dość szybko regeneruje zniszczoną skórę.
Natłuszczanie i nawilżanie – oprócz kremów, w domowej pielęgnacji skóry szyi i dekoltu możesz używać maseczek nawilżających i regenerujących oraz masek sporządzonych ba bazie oliwy z oliwek, banana i awokado. Jeśli chodzi o dłonie – tu ważne jest codzienne nawilżanie i intensywne natłuszczanie podczas wychodzenia na mróz.

Domowe zabiegi specjalne

1. Szyja i dekolt natychmiast poprawią swój wygląd, jeśli przez kilka minut będziesz przesuwać po skórze kostkę lodu. Skóra wydaje się wtedy ujędrniona i zdrowsza.
2. Skóra dłoni szybko się zregeneruje, jeśli na noc nałożysz na nie grubą warstwę kremu i założysz rękawiczki. Rano skóra będzie miękka i nawilżona.
Gabinety kosmetyczne oferują szereg profesjonalnych zabiegów, które w sposób widoczny poprawiają stan skóry w delikatnych obszarach. Musimy pamiętać jednak, że jeden zabieg nie naprawi zaniedbań z wielu lat, dlatego systematyczność i uwaga w pielęgnacji na co dzień pozwoli na zachowanie młodego wyglądu przez długi czas.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka