Operacja podniesienia piersi jest zabiegiem, który należy do względnie bezpiecznych. Nie mniej, wciąż jest to interwencja chirurgiczna, dlatego zawsze istnieje ryzyko powstania natychmiastowych lub długoterminowych, niepożądanych powikłań. Podczas konsultacji przed zabiegiem, lekarz chirurg prawdopodobnie będzie w stanie ocenić indywidualne ryzyko oraz przedstawić wskazania, które pomogą zapobiec komplikacjom.
Podniesienie piersi – istota zabiegu
Zabieg podniesienia piersi polega na usunięciu nadmiaru skóry, czasem także tkanki piersiowej oraz „podciągnięciu” i uniesieniu pozostałej skóry i tkanki do góry. Celem jest zatem ujędrnienie, uniesienie i poprawienie kształtu piersi. Na zabieg często decydują się kobiety, które po ciąży lub w wyniku upływu czasu borykają się z problemem opadających piersi. Trzeba pamiętać, że lifting nie jest zabiegiem, który zwiększa objętość biustu. Pacjentkom, które chcą mieć nieco większy biust, proponowany jest zabieg podniesienia oraz powiększenia z pomocą implantów.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Potencjalne komplikacje
Amerykańskie statystyki wskazują, że od 2000 roku, liczba zabiegów podniesienia piersi wzrosła dwukrotnie. Od tego czasu zmieniły się także techniki operacyjne i zwiększyło bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Nie oznacza to, że zabieg całkowicie pozbawiony jest ryzyka powstania powikłań. Oto krótka lista potencjalnych, najbardziej prawdopodobnych komplikacji po zabiegu podniesienia piersi.
Problemy z gojeniem się
Jednym z najczęstszych problemów związanych z zabiegiem podniesienia piersi jest wydłużające gojenie się ran, zwłaszcza nacięcia pod piersią. Może to z kolei prowadzić do rozrywania się szwów lub powstania infekcji, co w rezultacie wpływa na ostateczny wygląd blizn. Zwiększone ryzyko opóźnionego gojenia się blizn może dotykać osoby, które przeszły leczenie onkologiczne, a także palaczy tytoniu. Dlatego lekarze zwykle zalecają bezwzględne rzucenie palenia co najmniej na 4 tygodnie przed zabiegiem oraz 4 tygodnie po nim.
Krwawienie
Ryzyko pojawienia się krwawienia lub krwiaka podskórnego może wzrosnąć wraz z przedwczesnym wprowadzeniem nadmiernej aktywności fizycznej. To dlatego właśnie, chirurdzy zalecają konieczny czas na odpoczynek, nawet wówczas, gdy pacjentki czują się na siłach, aby wrócić do normalnej aktywności. Przez pierwsze tygodnie należy unikać podnoszenia ciężkich rzeczy, ćwiczeń na siłowni czy energicznych ruchów.
Infekcja
Jak każdy zabieg chirurgiczny, operacja podniesienia piersi może wiązać się z ryzykiem powstania infekcji. Najczęściej rozpoznaje się ja na podstawie koloru skóry oraz ropnej wydzieliny z ran. Najczęściej leczona jest z pomocą antybiotyków oraz doraźnie, poprzez odpowiednie oczyszczanie ran.
Problemy z czuciem
To powikłanie związane z uszkodzeniem nerwów. Zabieg może prowadzić do zaburzenia lub utraty czucia w brodawce sutkowej i wokół niej. To rzadkie powikłanie i najczęściej jest czasowe, choć zdarzają się przypadki trwałej utraty czucia w tym obszarze.
Blizny
Blizny to naturalna konsekwencja każdej interwencji chirurgicznej. Przy zabiegu chirurgicznego podniesienia piersi, nie sposób uniknąć powstania blizn. Najczęściej, nacięcia wykonane są w takim miejscu, aby były niewidocznie lub minimalnie widoczne po zagojeniu. Na ostateczny blizn wpływ ma wiele czynników: odpowiednia pielęgnacja ran a potem blizn, unikanie słońca oraz indywidualne skłonności decydujące o zabliźnianiu.
Niesatysfakcjonujący wygląd piersi po operacji
Po operacji podniesienia piersi, może okazać się, że estetyczny efekt nie jest satysfakcjonujący. Wynikiem może być pomarszczona skóra lub widoczna asymetria. Doświadczony chirurg plastyk najczęściej dostosowuje takie techniki, aby efekt był jak najbardziej zadowalający dla pacjentki. Jeśli efekt estetyczny jest bardzo słaby i pacjentka źle czuje się ze swoim wyglądem, konieczna jest ponowna operacja.
Zabieg podniesienia piersi może wiązać się z ryzykiem niepożądanych powikłań. Podczas konsultacji, chirurg zawsze przedstawia potencjalne zagrożenie i upewnia się, że pacjentka jest całkowicie świadoma zarówno ryzyka jak spodziewanych efektów. Powikłania zdarzają się rzadko – ale się zdarzają i przed operacją warto mieć świadomość wszelkich zagrożeń.