Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Znamiona barwnikowe – usuwać czy „nie ruszać”?

Znamiona barwnikowe – usuwać czy „nie ruszać”?

Znamiona skórne nierzadko stanowią przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. Umiejscowione w widocznym miejscu, mają wpływ na samopoczucie i negatywne postrzeganie swojej powierzchowności. Znamiona barwnikowe ukryte pod ubraniem mogą zwyczajnie przeszkadzać przy codziennym ubieraniu.
Usuwanie znamion od wielu lat wzbudza dyskusje, głównie wśród pacjentów. Istnieje spora grupa osób, która uważa, że znamion nie należy „ruszać”, ponieważ usunięcie zmiany może przyspieszyć powstawanie nowotworu. Wielu lekarzy od lat walczy z tym przesądem, który niejednokrotnie przynosi odwrotny skutek. Zbyt późno zdiagnozowana zmiana może mieć tendencję do złośliwienia. Szczególnie wtedy, kiedy zwlekamy z pójściem do lekarza zbyt długo.

Są dwa główne powody, dla których zgłaszamy się do chirurga z zamiarem poddania się zabiegowi usunięcia zmiany:

face-topology-1170216-1600x1200– znamiona na twarzy lub w innym widocznym miejscu. Czasem mamy je od urodzenia, jednak niejednokrotnie pojawiają się w w późniejszym wieku. Tego rodzaju zmiany przyciągają niepotrzebną uwagę i powodują obniżenie samopoczucia.
– znamiona ukryte pod ubraniem – to zmiany umiejscowione np. w okolicach biustonosza. Takie zmiany są narażone na bezpośredni kontakt z odzieżą. Ocierane mogą czasem nawet krwawić. Trzeba uważać na nie podczas ubierania się i chronić przed promieniowaniem.
Drobny zabieg często pozwala na pozbycie się problemu, który z pozoru może wydawać się nieistotny. Dla osób, które na co dzień funkcjonują ze swoimi znamionami, może to być duży krok w stronę poprawy jakości życia.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Jak wygląda zabieg?

Przed wykonaniem zabiegu, lekarz ogląda zmianę i dość często zleca wykonanie dodatkowych badań, np. dermatoskopii, które pozwala określić czy występująca zmiana barwnikowa może stanowić potencjalne zagrożenie. Jeśli nie ma przeciwwskazań, lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu i dobiera najbardziej optymalną technikę usunięcia zmiany. Po usunięcia znamienia, jego wycinek kierowany jest to badania histopatologicznego, które określa rodzaj zmiany pod kątem onkologicznym.

Kiedy znamię może być niebezpieczne?

– jeśli znamię rośnie i ma ponad 6 mm średnicy
– jeśli ma nieregularny kształt
– ma nierównomierny kolor
– kiedy zaczyna zmieniać zabarwienie lub strukturę
– zaczyna swędzieć
– zaczyna krwawić
– wokół zmiany zaczyna tworzyć się stan zapalny
Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, niezwłocznie udaj się do lekarza. Zwłoka tylko pogorszy sprawę. Wczesna diagnoza daje szanse na wyleczenie.
Znamiona na ciele wymagają obserwacji i uwagi. Jeśli znamię ci przeszkadza w wymiarze estetycznym lub po prostu chcesz pozbyć się zmiany, która utrudnia codziennie funkcjonowanie – umów się na konsultację i dowiedz się co można z tym zrobić.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka