Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Jak smog wpływa na nasz organizm?

Jak smog wpływa na nasz organizm?

Co roku, szczególnie zimą odżywa temat smogu. Temat jest traktowany coraz poważniej nie bez powodu. Mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy w znaczący sposób wpływa na nasze zdrowie. Jest to poważny problem, którego niestety nie da się szybko wyeliminować. Skąd bierze się smog, jak wpływa na nasz organizm i jakie działania muszą być podjęte, aby poprawić jakość powietrza?

Czym jest smog i co go powoduje?

Nazwa „smog” jest połączeniem dwóch angielskich słów: smoke, czyli dym, oraz fog czyli mgła. Smog nie jest zwyczajnym zanieczyszczeniem powietrza. W największym uproszczeniu, jest mgłą, która zawiera szkodliwe pyły i gazy, które się w niej unoszą. Z największym smogiem mamy do czynienia wówczas,kiedy są chłodne, ale bezwietrzne dni. Smog klasyczny, bo z takim mamy obecnie do czynienia, to smog występujący mniej więcej od listopada do lutego w krajach o umiarkowanej strefie klimatycznej. Za powstawanie smogu odpowiedzialnych jest kilka czynników. Przede wszystkim jest to ogrzewanie domów z pomocą kotłów i pieców na paliwa stałe, które nie spełniają najwyższych norm emisyjnych. Ponadto za smog odpowiedzialne są instalacje starszego typu, do których często wrzucane jest co popadnie. Na zanieczyszczenie wpływają także spaliny z samochodów oraz zanieczyszczenia emitowane przez zakłady przemysłowe (w mniejszym stopniu).

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Wpływ smogu na zdrowie

W czasie, kiedy zanieczyszczenie jest największe, władze najczęściej zalecają dzieciom, osobom chorym oraz starszym pozostanie w domu. Oddychanie bardzo zanieczyszczonym powietrzem ma skutki krótkotrwałe oraz długotrwałe. Krótkotrwały kontakt ze smogiem może powodować podrażnienie spojówek, podrażnienie tchawicy oraz krtani, kaszel oraz zadyszkę. Długotrwałe przebywanie w smogu może skutkować nowotworem płuc, krtani, jamy ustnej oraz zatok. Według Światowej Organizacji Zdrowia, zanieczyszczenie powietrza ma ogromny, bo aż 30% wpływ na powstawanie nowotworów. Ponadto, smog ma wpływ na rozwój takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, alergie, zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane. Smog ma także negatywny wpływ na skórę. Jak podaje portal zwierciadlo.pl, badania pokazują, że osoby żyjące na terenach o silnie zanieczyszczonym powietrzu mają skórę w gorszym stanie niż te, które żyją w regionach, gdzie zanieczyszczenie jest niewielkie. Pod wpływem zanieczyszczeń znajdujących się w smogu, skóra znacznie szybciej się starzeje.

Czy rozwiązanie problemu istnieje?

Znaczne zminimalizowanie smogu w krótkim czasie nie jest możliwe. W Polsce, na razie jesteśmy na etapie uświadamiania ludziom skali i przyczyn problemu oraz wprowadzania pierwszych regulacji prawnych. Od 1 lipca 2017 roku, w województwie małopolskim można instalować jedynie takie piece, które spełniają najwyższe normy emisyjne. Stare piece muszą zostać wymienione do 2023 roku.  Podobne regulacje pojawiły się później w innych województwach. Ponadto, miasta często organizują tańszy lub darmowy transport publiczny aby zmniejszyć wydzielanie spalin przez samochody. Z samorządów zostały uruchomione także środki na dofinansowanie kotłów wysokiej jakości. W niektórych miastach jest to nawet 100% dofinansowania. Takie działania w pewnością finalnie przyniosą pozytywne skutek, jednak potrwa to co najmniej kilka lat. Problem był zapomniany przez lata. Ogromne zanieczyszczenie powietrza z jakim mieliśmy do czynienia na śląsku w latach siedemdziesiątych o osiemdziesiątych spowodowane były rozwojem przemysłu. Dziś jednak, dzięki zastosowanym rozwiązaniom nie jest to źródło problemu. Lata „zapomnienia” o jakości powietrza dziś daje nam się we znaki. Na efekty jakichkolwiek regulacji przyjdzie nam jeszcze poczekać.