Podążanie za gładką twarzą to nie wymysł współczesnych kobiet. Piękne, młode i gładkie chciały być już kobiety kilka tysięcy lat temu. Niezależenie od statusu społecznego, każda kobieta pd zawsze dbała o gładką twarz na tyle, na ile pozwalały na to warunki. Jakie sposoby na zmarszczki miały nasze babki i prababki, a jak wygląda to dziś?
Kobiety o wysokim statusie społecznym radziły sobie zawsze. Z pewnością w pewnym wieku wyglądały młodziej aniżeli ich rówieśniczki, głównie ze względu na unikanie słońca i dostęp do nieco droższych produktów spożywczych, które nie tylko pojawiały się na talerzu, ale także w „kosmetyczce”.
Nawilżanie i natłuszczanie – jak robiło się to kiedyś?
Wybór kremów w drogeriach a obecnych czasach może przytłaczać. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takiego wyboru nie było wcale a najprostszy krem z zawartością eucerytu (np. nivea) nie był dostępny na szeroką skalę. Twarz oraz okolice oczu smarowano dostępny tłuszczem np. masłem lub smalcem. Nieco później, w latach PRL stosowano także margarynę. Dla nawilżenia twarzy stosowano także śmietanę, która dawała natychmiastowy efekt poprawy wyglądu skóry
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Gimnastyka twarzy
Gimnastyka twarzy stosowana regularnie była najważniejsza bronią przeciwko zmarszczkom. Wbrew pozorom – ten sposób nie traci na aktualności do dziś, bo ćwiczenia wzmacniają mięśnie co przekłada się na utrzymanie owalu twarzy i oraz rozprowadzają tlen w skórze dzięki czemu mają bezpośredni wpływ na gładkość naskórka. Jak ćwiczono? Uśmiechaj się szeroko, rób „dziubki”, wymawiaj teatralnie wszystkie samogłoski oraz nabieraj powietrza do policzków i przekładaj je z jednego do drugiego. Wykonując ćwiczenia za każdym razem przytrzymuj twarz w grymasie. Takie zabiegi wykonywane regularnie mogą wpłynąć na zachowanie młodości skóry.
Masaż skóry
Masaże stosowane są do dziś. Najczęściej w bardziej profesjonalnej formie, jednak cel jest ten sam – pobudzić ukrwienie i poprawić jędrność. Do masażu twarzy często używano ogórka zielonego lub jego skórki. Ogórek ma właściwości oczyszczające, nawilżające i ściągające. Jest bogaty w wiele witamin i mikroelementów. Codzienne masowanie skóry ogórkiem oczyszczało ją, a w naskórek zostały wprowadzone witaminy młodości czyli E, C oraz beta karoten.
Dzisiejsze sposoby na zmarszczki
Trudno byłoby opisać je wszystkie, jednak dziś możliwości są po stokroć większe aniżeli zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Oprócz gotowych preparatów kosmetycznych takich jak krem, serum mamy do wyboru szereg zabiegów, które widocznie i radykalnie likwidują zmarszczki. Do popularnych i skutecznych sposobów na zmarszczki z pewnością można zaliczyć:
Wypełnianie zmarszczek z użyciem botoksu lub kwasu hialuronowego – te zabiegi należą do medycyny estetycznej. Z pomocą specjalnej igły pod skórę wprowadza się wypełniacz, który powoduje wygładzenie zmarszczek. Botoks działa na zasadzie miejscowego przykruczu mięśni, natomiast kwas hialuronowy ma ogromne zdolności do wiązania wody przez co niemal natychmiast wygładza zmarszczki. Zabiegi nie powodują trwałego usunięcia zmarszczek, jednak efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy. Zabiegi cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim nie tylko możemy wygładzić zmarszczki, ale także poprawić kształt policzków i nadać ustom bardziej kuszący i pełny kształt.
Lifting twarzy – to usuwanie zmarszczek oraz poprawienie owalu twarzy poprzez chirurgiczną interwencję. Zabieg przeznaczony jest głównie dla pań dojrzałych, których skóra utraciła dawną elastyczność a rysy twarzy znacznie się zmieniły. Operacja polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz naciągnięciu jej w kierunku górno-tylnym. Zabieg trwale poprawia wygląd twarzy – wygładza zmarszczki, poprawia jędrność skóry oraz wygląd policzków oraz szyi.
Czasem zastanawiam się, jak na dzisiejsze metody radzenia sobie ze zmarszczkami zareagowałby nasze prababki, które cały swój „sprzęt” trzymały w spiżarni. My, współczesne kobiety mamy wybór – możemy starzeć się zgodnie z upływającym czasem lub walczyć z nim z pomocą dostępnych środków. To od nas przede wszystkim zależy, jaką drogę wybierzemy.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka