Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Codzienna pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej – najpopularniejsze błędy

Codzienna pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej – najpopularniejsze błędy

Cera tłusta wymaga zdecydowanie większej troski i uwagi niż jakikolwiek inny rodzaj skóry. Ważny jest tutaj każdy element pielęgnacji: oczyszczanie, nawilżanie oraz złuszczanie. Niewłaściwie dobrane preparaty lub brak wiedzy na temat ich używania mogą znacznie pogorszyć stan skóry. Pomimo coraz większej świadomości -wciąż popełniamy sporo błędów, a zła pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej może pozostawić konsekwencje na długie lata. Jak pielęgnować ten rodzaj cery i jakich błędów unikać?

Oczyszczanie – podstawowe błędy

Skóra tłusta jest wynikiem nadmiernej produkcji sebum. Intuicyjnie, kiedy pod palcami czujemy warstwę tej substancji, chcemy jak najszybciej wyeliminować ten problem zmywając go. Często niestety używamy do tego złych środków. Umycie twarzy tradycyjnym mydłem, pomimo tego, że daje uczucie świeżości, powoduje efekt odwrotny do zamierzonego, bo nadmierne wysuszenie skóry powoduje wytwarzanie jeszcze większej ilości sebum. Taki sam (zły) efekt osiągniemy wraz z używaniem toników na bazie alkoholu. Zadaniem toniku jest wyłącznie utrzymanie lub przywrócenie właściwego pH skórze.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Nawilżanie

skóra trądzikowaNawilżenie a natłuszczenie to dwa różne, ale współgrające ze sobą procesy. Przy skórze tłustej nie możemy zapomnieć o nawilżaniu. Zadaniem natłuszczenia skóry jest zatrzymanie wilgoci, dlatego krem do cery tłustej powinien być lekki i głęboko nawilżający. Wbrew powszechnej opinii, skóra tłusta często charakteryzuje się brakiem odpowiedniego nawilżenia. Na rynku istnieje cała gama kremów, które nie tylko nawilżają, ale także ładnie matują skórę.

Wyciskanie zmian skórnych

To największy błąd jaki możemy popełnić zmagając się ze skórą trądzikową. W tej sposób tylko rozprzestrzeniamy problem. Przy trądzikowych zmianach niezbędne jest zastosowanie odpowiednich preparatów lub leków – w formie doustnej lub stosowanej miejscowo maści. Dzisiejsze preparaty już doskonale radzą sobie ze zmianami trądzikowymi. Wyciskanie powoduje nie tylko rozprzestrzenianie się zmian. Może także doprowadzić do powstania przebarwień lub co gorsze – blizn zanikowych, których usunięcie wymaga profesjonalnej pomocy chirurga plastyka.

Złuszczanie

To kolejny etap pielęgnacji, który jest skórze tłustej i trądzikowej bardzo potrzebny, ale nie zawsze wykonywany jest dobrze. Aby pozbyć się martwego naskórka, który przy skórze tłustej złuszcza się znacznie szybciej, można użyć peelingu. Podstawowym błędem popełnianym przez właścicieli tego typu skóry jest używanie peelingu ziarnistego – czyli wykonywanie go mechanicznie. Wtedy mamy podobny efekt, co w przypadku wyciskania – roznosimy bakterie na całą twarz, co tylko pogłębia problem. Najlepszym sposobem na domowe złuszczenia naskórka będzie użycie zakupionego w aptece peelingu enzymatycznego lub zawierającego niewielkie stężenie kwasów owocowych. Taki preparat nie złuszcza naskórka mechanicznie, a zwyczajnie go rozpuszcza.

Makijaż

Częstym błędem, szczególnie nastolatek jest próba „zamalowania” problemu z pomocą fluidów i pudrów. Zamaskowanie widocznych zmian trądzikowych z pewnością jest ważne dla dobrego samopoczucia, jednak problem najczęściej tkwi w doborze kosmetyków. Jeśli skóra się przetłuszcza a pojawiają się na niej jedynie pojedyncze zmiany, zrezygnuj z nakładania podkładu na całą twarz. Lepszym rozwiązaniem będzie użycie korektora antybakteryjnego i delikatne obsypanie twarzy pudrem ryżowym lub mineralnym. W razie problem ze świeceniem w ciągu dnia – użyj bibułek matujących zamiast ciężkiego pudru. Przy doborze podkładu, sprawdź dokładnie do jakiego rodzaju cery jest on przeznaczony. Na rynku jest całkiem sporo dobrych podkładów, które nie obciążają skóry i pozwalają jej oddychać a jednocześnie matują świecenie.

Zwalcz chęć dotykania

W ciągu dnia, kiedy nasze ręce nie zawsze są idealne czyste, musimy pamiętać o tym, aby nie dotykać twarzy niepotrzebnie w ciągu dnia. Po powrocie do domu najlepiej umyć twarz delikatnym żelem i nałożyć krem nawilżający. Przed pójściem spać zrobić to ponownie, a w przypadku zmian zapalnych – zastosować maści przepisane przez lekarza.