Kontakt / Cennik
Wróć do bloga

Depilacja – czego jeszcze o niej nie wiesz?

Depilacja jest sposobem na poprawienie urody od tysięcy lat. Jako zjawisko, usuwanie owłosienia przeżywało swoje wzloty i upadki, jednak gładkie ciało pożądane było od zawsze. Dziś metod na pozbycie się zbędnego owłosienia znamy wiele a każda z nich ma zarówno swoje wady jak i zalety.
Depilacja jest domeną kobiet, co nie oznacza, że mężczyźni także nie pozbywają się zbędnego owłosienia. Coraz więcej panów usuwa włosy nie tylko spod pach oraz okolic intymnych, ale także z pleców i klatki piersiowej. Włosy u mężczyzn często są grubsze i głębiej osadzone w mieszku włosowym, dlatego depilacja staje się trudniejsza i bardziej bolesna.

Rodzaje depilacji

Najbardziej ogólnie,depilację możemy podzielić na czasową i trwałą.
Depilacja czasowa – to rodzaj pozbywania się owłosienia, po którym włoski prędzej czy później odrastają. Stosuje ją większość z nas ponieważ nie wymaga dużych nakładów środków finansowych, ponadto jest to dość szybki sposób. Depilację czasową możemy podzielić także na mechaniczną, czyli:

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
  • maszynki do golenia
  • depilatory
  • depilacja woskiem

woman-s-epilator-1425433Pierwsza metoda czyli usuwanie owłosienia z pomocą maszynki jest najbardziej popularna i najtańsza, jednak dość nietrwała. Włoski odrastają już na drugi dzień po depilacji, poza tym, przy nieumiejętnym używania możesz się zranić. Depilatory także są dość popularne, jednak ich użycie bywa bolesne. Pomimo wielu ulepszeń znieczulających lub chłodzących, jest to wciąż jedna bardziej bolesnych metod pozbywania się zbędnego owłosienia. Trzecia metoda to depilacja woskiem – również dość bolesna, jednak gdy przeprowadzona jest właściwie, ból trwa krotko, a włoski odrastają dopiero po tygodniu.

Chemiczne metody usuwania zbędnego owłosienia

Pomimo tego, że brzmi poważnie, chemiczna depilacja to nic innego jak usuwanie owłosienia z pomocą kremów i pianek do depilacji. Substancje chemiczne zawarte w preparatach rozpuszczają włoski. Metoda ta sprawdza się u osób, które nie wykazują tendencji do alergii i podrażnień oraz nie posiadają zbyt mocnego owłosienia.

Depilacja trwała

PrintJest to metoda usuwania owłosienia z pomocą specjalnego lasera. Celem jest trwałe zlikwidowanie owłosienia w wybranym obszarze. O trwałym usunięciu owłosienia możemy mówić dopiero po wykonaniu serii zabiegów w odstępach kilkutygodniowych. Najlepsze efekty zauważalne są u osób o jasnej karnacji i ciemniejszych włoskach. Włosy z danego obszaru najczęściej usuwane są w około 85%, a jeśli odrastają to niezwykle cienkie i niewidoczne. Przez długi czasu blondynki nie miały szans na pozbycie się owłosienia. Wraz z postępem technologicznym pojawiły się metody depilacji laserowej, które pozwalają na usunięcie także jasnych włosków. Przeciwwskazaniem do depilacji może być także zbyt ciemna karnacja lub opalenizna, poparzenia, łuszczyca, bielactwo i ciąża. Minusem depilacji laserowej jest jej koszt, jednak nawet pomimo tego znajduje ona coraz więcej zwolenników.

Obszary, które najchętniej depilujemy

Depilacja nie tylko wiąże się z estetyką, ale i z higieną. Brak owłosienia pod pachami pozwala nam na utrzymanie czystości w tym obszarze i jest praktycznie normą. Kobiety najczęściej golą także nogi, okolice bikini, a czasem ręce. Niekiedy pozbywają się włosków z twarzy, które u niektórych kobiet pojawiają się nad górną wargą lub na brodzie. Mężczyźni golą zarost na twarzy – choć w obliczu ostatniej „brodatej” mody, często podgalają i pielęgnują. Usuwają także owłosienie spod pach, a czasem z okolic intymnych, klatki piersiowej i pleców.

Kontrowersyjne „okolice intymne”

Usuwanie owłosienia z okolic intymnych stało się popularne na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Wielu lekarzy nie pochwala całkowitego pozbywania się owłosienia w tym obszarze, ponieważ włosy tam są naturalną ochroną. Najbardziej popularne jest golenie tzw „okolic bikini” – wtedy pozbywamy się włosków jedynie na linii fig a resztę można po prostu podcinamy. Pod koniec lat 90 – tych popularna stała się także „depilacja brazylijska” czyli pozostawienie jedynie bardzo niewielkiego paska owłosienia.
W przypadku golenia okolic intymnych trzeba uważniej dobierać metody, ponieważ skóra tam jest delikatniejsza i może dojść do podrażnień. Nie poleca się samodzielnej depilacji woskiem. Z maszynką także trzeba obchodzić się ostrożnie, ponieważ dość łatwo o podrażnienia. Kremy oraz pianki sprawdza się u osób, które nie posiadają skóry wrażliwej. Metoda depilacji okolic intymnych musi być dostosowana indywidualnie – w innym wypadku może dojść do powstania podrażnień i ran.
Usuwanie owłosienia z różnych miejsc ciała jest współcześnie czymś powszechnym. Warto jednak nie poddawać się zbytnio tej presji i usuwać owłosienie, które nam autentycznie przeszkadza i w miejscach, w których pozwala nam nasze ciało.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka