Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Dlaczego pacjenci decydują się na korekcję nosa? Najczęstsze powody

Dlaczego pacjenci decydują się na korekcję nosa? Najczęstsze powody

Korekcja nosa to zabieg cieszący się popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Pomimo konieczności przejścia operacji chirurgicznej, możliwości wystąpienia powikłań, siniaków i obrzęków, wciąż wielu ludzi decyduje się na poprawienie kształtu swojego nosa. Co najczęściej motywuje ich do zmian o odwiedzenia chirurga plastyka?

Uraz nosa

Złamanie nosa jest często bezpośrednią przyczyną decyzji o korekcji nosa. W zależności od rodzaju złamania, nos po urazie może znacząco zmienić swój wygląd i pozostawić długotrwałe konsekwencje estetyczne. Najczęściej, przy okazji naprawienia efektów złamania, pacjenci pragną także delikatnej poprawy kształtu nosa. Jakie efekty dość często przynosi złamanie nosa?

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
  • Widoczne skrzywienie mostu nosa
  • Nos może nabrać „bulwiastego”, obrzękniętego kształtu
  • Zmiana proporcji nosa w stosunku do reszty twarzy
  • Problemy z oddychaniem i węchem – złamany nos może utrudniać oddychanie, sprzyjać „bezdechowi nocnemu” oraz powodować problemy z węchem.

Względy estetyczne

Ogromna część pacjentów decydujących się na operację plastyczną nosa kieruje się względami estetycznymi. Głównym powodem nie jest konkretny kształt nosa, a jego nadmierna widoczność. Pacjenci, których motywacja ma charakter estetyczny uważają najczęściej, że ich nos przyciąga niepotrzebną uwagę i odciąga ją od pozytywnych cech wyglądu, a nawet charakteru. Zmiana wielkości lub kształtu nosa powoduje, że pacjenci czują, że ich wygląd oceniany jest w sposób całościowy a uwaga skierowana na ich osobę.

Proporcje twarzy

Uzyskanie lepszych proporcji twarzy także należy do względów estetycznych, ma jednak nieco inny wymiar. Zbyt mały lub zbyt duży nos może w sposób znaczny zaburzać proporcje twarzy i sprawiać, że pacjent będzie ją postrzegał jako mniej atrakcyjną. Na całym świecie, nosy są zarówno zmniejszane jak i powiększane. Na operację wydłużania nosa, dość często decydują się mieszkańcy Azji, zwłaszcza Korei Południowej. Korekcja nosa pomaga wydobyć inne, atrakcyjne cechy twarzy, takie jak oczy, usta czy podbródek. Drobne mankamenty można czasowo skorygować z pomocą kwasu hialuronowego, jednak jest to rozwiązanie nietrwałe i ostatecznie wielu pacjentów decyduje się na chirurgiczne poprawienie kształtu nosa.

Osobista, indywidualna motywacja

Każdy pacjent, który przychodzi na gabinetu chirurga plastyka, kieruje się swoimi osobistymi względami. To one tak naprawdę są najważniejsze. Jeśli człowiek jest zadowolony z wyglądu swojego nosa, nawet jeśli nie podoba się on reszcie świata – nie ma powodu by poddawał się operacji plastycznej. Najważniejsze jest osobiste samopoczucie i indywidualna potrzeba. Ostatecznie, operację robimy dla siebie i dla poprawy swojego wyglądu. Każdy pacjent ma inny powód i kieruje się własnymi powodami.

Czy istnieją „złe” powody do operacji plastycznej nosa?

Jak już zostało wyżej wspomniane, każdy człowiek ma swojej indywidualne powody, którymi kieruje się podejmując decyzję o operacji plastycznej nosa. Doświadczony chirurg plastyk odradzi operację, jeśli zauważy, że pacjent ma nierealne oczekiwania względem zabiegu. Podczas konsultacji, chirurg dokładnie opisuje w jaki sposób można zmienić kształt nosa. Jeśli lekarz widzi, że pacjent w dalszym ciągu ma swoje wyobrażenie na ten temat – odradza poddanie się operacji. Drugim „złym” powodem jest nacisk osób trzecich – rodziców, partnera czy koleżanek. To nie zdarza się często, jednak tacy pacjenci także odwiedzają gabinet chirurga plastyka. Poddanie się jakiemukolwiek zabiegowi powinno być podyktowane wyłącznie osobistą potrzebą. Osoby trzecie w żaden sposób nie powinny wpływać na decyzję pacjenta.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka