Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Historia obuwia w ciekawostkach

Historia obuwia w ciekawostkach

Kozaki, szpilki, espadryle, mokasyny i wiele, wiele innych. Dziś buty to nie dodatek, a ważny element stroju. Buty zaprojektowane przez największych projektantów są obiektem marzeń wielu kobiet, choć często kosztują ogromne pieniądze i na pewno nie można powiedzieć, że są wygodne. A jak to było na początku? Kiedy buty przestały być praktycznym elementem stroju mającym chronić przed zimnem i urazami?

Początki obuwia

Według dowodów archeologicznych przypuszcza się, że pierwsze buty na terenie Europy pojawiły się 40 tysięcy lat temu. Na początku wykonane były z miękkiej skóry i w przypominały sandały, a czasem dzisiejsze mokasyny. Ówcześnie nie stanowiły oczywiście jeszcze żadnego modowego elementu stroju, a miały wyłącznie wymiar praktyczny. Pomimo znalezisk z późniejszego okresu – przez wiele tysięcy lat niewiele się zmieniło pod kątem estetycznym obuwia. Buty noszono także starożytnym Egipcie, jednak ówczesne sandałki były zarezerwowane wyłącznie dla przedstawicieli wyższych warstw społecznych. Niewolnicy nie mieli prawa nosić butów.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Historia obuwia w ciekawostkach

Dwie lewe nogi

To określenie przez długi czas było aktualne. Buty dopasowane pod kątem stron ciała wymyślone zostało po raz pierwszy dopiero 1818 roku. Stworzenie prawego buta miało głównie wymiar praktyczny, poprawiający komfort chodzenia.

Skąd wziął się obcas?

Do XVI wieku europejczycy chodzili w płaskich butach. Obcas na początku był zarezerwowany dla mężczyzn, którym łatwiej dzięki nim było utrzymać stopy w strzemionach. Kobiety zapożyczyły te modę dopiero kilkadziesiąt lat później za sprawą Katarzyny Medycejskiej, która idąc do ślubu pragnęła dodać sobie kilku centymetrów. Można powiedzieć, że ten moment to początek rewolucji w damskim obuwiu, choć początkowo obcasy noszone były tylko przez weneckie prostytutki. Po czasie obcas przeniósł się na salony, a niektóre z nich były tak wysokie, że kobiety potrzebowały pomocy sług, aby się w nich normalnie poruszać.

Chodaki czyli drewniane buty

Kultowe, holenderskie chodaki nie były wymysłem modowym, a praktycznym. Holandia leży poniżej poziomu można przez co jest tam wiele obszarów bagiennych. Holendrzy uważali, że skórzane buty szybko ulegną rozpadowi, dlatego wymyślili drewniane. Noszone są do dziś, jednak wyłącznie na zewnątrz. Po powrocie do domu, chodaki zostawiane są przed drzwiami.

Weselne tradycje związane z butami

Na Węgrzech, podczas toastu pan młody pije trunek z ślubnego buta panny młodej. W Chinach natomiast, jeden z butów panny młodej jest wyrzucany z dachu. But powinien być czerwony, co zapewnia małżonkom długie i szczęśliwe pożycie. W średniowieczu panowała tradycja „przekazywania” córki panu młodemu. Na weselu stawiano damski but aby podkreślić, że panna młoda przechodzi właśnie w posiadania pana młodego.

Najdroższa para

Buty noszone przez Judy Garland w „Czarowniku z krainy Oz” zostały sprzedane na aukcji w 2000 roku za 660 tysięcy dolarów.

Początki szpilek

Choć obcasy były stosowane już dużo wcześniej, pierwsze szpilki zostały w sylwetce pokazanej przez Christiana Diora w 1947 roku. Tam po raz pierwszy możemy zobaczyć buty o zwężającym się obcasie. Zaprojektował je Roger Viver, a obcas wzmocniony był stalą, aby uniemożliwić złamanie.
Od tego czasu szpilki zajęły bardzo ważne miejsce w świecie mody. Choć nie są zbyt zdrowe dla stóp i sylwetki, wiele kobiet nie potrafi się bez nich obyć nawet na co dzień. Dziś buty to ważny element stroju i już dawno przestały mieć wyłącznie wymiar praktyczny.
źródła:
https://philmaffetone.com/shoe-history/
http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/10-facts-about-the-history-shoes.html
http://all-that-is-interesting.com/fascinating-history-footwear
Autor: Klaudia dziennikarka/blogerka