Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Kilka powodów, dla których kobiety robią makijaż

Kilka powodów, dla których kobiety robią makijaż

Makijaż jest domeną kobiet. Nawet jeśli chcielibyśmy temu zaprzeczać i podawać nieliczne przykłady mężczyzn, którzy również poprawiają urodę make-upem – codziennie rano miliony właśnie kobiet na świecie robi makijaż. Po co? Można dość przytomnie zapytać. Oto jest pytanie! W końcu mężczyźni na ogół się nie malują, a mimo wszystko akceptowani są w społeczeństwie i pożądani przez kobiety. Oto zestawienie najciekawszych przyczyn, dla których kobiety się malują.

Dla siebie

To powód, który jest często wymieniany przez kobiety. Czy naprawdę malujemy się dla siebie? Trochę tak, bo makijaż dodaje nam pewności siebie i sprawia, że we własnym odczuciu wyglądamy atrakcyjniej. Makijaż jednak dodaje nam owej pewności w relacji z innymi ludźmi. Czy więc naprawdę robimy to tylko dla siebie? Czy siedząc w domu i nie mając planów na jakiekolwiek spotkanie z innym człowiekiem, również się malujemy? Makijaż robiony wyłącznie „dla siebie”, wydaje się nie mieć racji bytu. W każdym razie, biorąc pod uwagę ogół malujących się kobiet.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Dla mężczyzn

No cóż, choć niektórym z nas ciężko jest to przyznać – malujemy się także dla mężczyzn. Staramy się atrakcyjniej dla nich wyglądać, nawet jeśli nie interesują nas jako przyszli partnerzy życiowi. Chcemy być dobrze oceniane i uznawane jako osoby atrakcyjne. Czy to dobrze? Opinia z pewnością zależy od osobistych przekonań. Warto jednak podkreślić jedno – nadmiar makijażu może obrócić się przeciwko nam, przy bliższym poznaniu mężczyzny, którym jesteśmy zainteresowane. W końcu o poranku ciężko będzie nam ukryć swoje prawdziwe oblicze.

Dla innych kobiet

Podobno mężczyźni nie kupują drogich samochodów po to, żeby podobać się kobietom. Kupują je po to, żeby zrobić wrażenie na mężczyznach. Wydaje się, że podobnie jest z robieniem makijażu u kobiet. W końcu innym kobietom także chcemy wydawać się ładne, szczególnie jeśli wokół siebie mamy atrakcyjne, damskie towarzystwo. Ostatecznie miło jest, jeśli znajoma kobieta (sąsiadka, koleżanka) skomplementuje Twój wygląd.

Bo chcemy ukryć mankamenty urody

W dzisiejszych czasach istnieje ogromna presja na perfekcyjny wygląd. Każda z nas chciałby mieć idealne rysy twarzy, piękną młodą skórę oraz wyraziste oczy bez użycia kosmetyków kolorowych. Niestety, większość z nas tej presji się poddaje i jeśli w idealną twarz nie wyposażyła nas natura – próbujemy sobie pomagać tym, co jest dostępne. Niemal każdy typ urody, posiada obszary, które odbiegają od przyjętych kanonów. Słowiański typ urody, dość często charakteryzuje się jasną oprawą oczu, dość bladą skórą i podkrążonymi oczami. Wyjście z domu bez odrobiny różu czy tuszu do rzęs sprawia, że możemy być postrzegane jako zmęczone lub chore. A tego nie chciałaby chyba żadna kobieta. Dlatego z pomocą makijażu próbujemy ukryć to, z czym nie możemy walczyć: z przebarwieniami, kolorem oczu, zmarszczkami.

Społeczna presja

Która właściwie ściśle wiąże się z wszystkimi wyżej wymienionymi powodami. Makijaż jest tak ściśle związany z kobietami, że jest on często nam „dany” już od czasów nastoletnich. Rodzice czasem protestują, czasem zabraniają, jednak chęć malowania twarzy przez młode kobiety uznawana jest za normę. Wystarczy pomyśleć, co byłoby, gdyby nastoletni chłopiec postanowił wyjść z domu ze szminką na ustach i makijażem oczu. Społecznej presji coraz częściej sprzeciwiają się kobiety z tzw. świecznika. Czy za kilkadziesiąt lat zaakceptujemy siebie bez makijażu? To się okaże, jednak trudno sobie wyobrazić, że przemysł kosmetyczny na to pozwoli.
A jako to jest z Wami? Robicie makijaż zawsze czy tylko okazjonalnie? A może nie robicie go wcale?
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka