Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Jak radzić sobie z emocjami w trakcie rekonwalescencji?

Jak radzić sobie z emocjami w trakcie rekonwalescencji?

Czas po operacji nie zawsze jest łatwy. Może pojawić się wtedy ból nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Rekonwalescencja to okres, w którym z jednej strony odczuwa się radość i podekscytowanie – bo przecież zdecydowałeś się na coś, co zmieni Twoje życie na lepsze, a z drugiej – możesz odczuwać niepokój, lęk oraz dyskomfort spowodowany koniecznością dostosowywania się do wielu zaleceń. Każdy przechodzi ten okres inaczej, jednak uczucia towarzyszące pacjentom w tym pełnym wyzwań czasie są często podobne i warto dowiedzieć się, jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Jakie emocje towarzyszą rekonwalescencji?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – skrajne. Z jednej strony pojawia się ekscytacja i niecierpliwe wyczekiwanie na upragnione efekty. W trakcie rekonwalescencji z dnia na dzień czujesz się coraz lepiej, a Twoje ciało zaczyna wyglądać tak, jak oczekiwałeś. Niecierpliwie i z uśmiechem na twarzy liczysz dni, które dzielą Cię od ujrzenia ostatecznego efektu. Jednak bywają momenty, w których dopada Cię strach. Zastanawiasz się, czy rzeczywiście to, co zobaczysz, Cię usatysfakcjonuje.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Rekonwalescencja to również czas, w którym możesz intensywniej zacząć zastanawiać się nad tym, jak ludzie wokół zareagują na Twoją zmianę, a także doskwiera Ci brak możliwości wykonywania wielu codziennych czynności.

Rekonwalescencja bez stresu – praktyczne porady

Zabieg i rekonwalescencja po nim powinny być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Ważne jest, aby pacjent zadał lekarzowi jak najwięcej pytań, które go nurtują i dowiedział się wszystkiego, czego powinien przed zabiegiem. W ten sposób łatwiej mu będzie zrozumieć i zaakceptować zmiany, z jakimi będzie musiał się zmierzyć, a jego stres powinien się zmniejszyć. W trakcie rekonwalescencji ważne jest także, by pamiętać o tym, dlaczego podjęło się decyzję o operacji. To pozwoli cierpliwie czekać na upragnione efekty. Nie można zapominać też o zdrowej diecie – nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Czas po zabiegu to również dobra okazja na poświęcenie czasu swoim zainteresowaniom – oczywiście tym, które nie wymagają nadmiernej aktywności fizycznej.