Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Jakie defekty nosa mogą być korygowane?

Jakie defekty nosa mogą być korygowane?

Twarz jest naszą podstawową wizytówką, więc nie bez przyczyny zwracamy baczną uwagę na to, jak wygląda. Bardzo często źródłem niezadowolenia są różne defekty nosa. Istnieją różne formy defektów, niektóre nawet wymagają korekty nosa. W związku z tym wyróżnia się operacje wykonywane na życzenie (ze względów estetycznych) oraz takie, które są konieczne z medycznego punktu widzenia. Warto też wiedzieć, kiedy nie należy przeprowadzać operacji.

Operacja estetyczna

Jest to dominująca przyczyna dokonywania operacji plastycznej. Najzwyczajniej w świecie nie podoba się nam wygląd naszego nosa. Plastyka nosa w takiej sytuacji obejmuje zazwyczaj zmniejszenie zbyt dużego nosa, co odbywa się pod znieczuleniem, gdyż najczęściej usuwa się wtedy fragment części kostnej.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Po tym można modelować kształt nosa. Inne defekty nosa, które poddaje się korekcie, to garb nosa oraz skrócenie czubka nosa, a także korekta dziurek nosowych. Czasem jednak defektem nosa może być to, że jest zbyt mały, a wtedy operacyjnie przeszczepia się chrząstkę z ucha lub żebra.

Cel medyczny

Wśród częstych defektów nosa, które warto skorygować z medycznego punktu widzenia, wymienić można skrzywioną przegrodę nosową oraz rekonstrukcję struktury nosa. Brak usunięcia wady może m.in. utrudniać oddychanie. Korekta nosa poprzez „wyprostowanie” przegrody nosowej dokonywana jest za pomocą septoplastyki lub podśluzówkowej resekcji. Rekonstrukcja nosa jest nieraz konieczna i wynika z wad wrodzonych lub urazów powypadkowych. Defekty nosa konieczne do usunięcia zawierają na swojej liście zmniejszenie małżowin nosowych. Te, jeśli są przerośnięte, utrudniają drożność nosa.

Przeciwwskazania

Istnieje kilka sytuacji, w których nie jest wskazane przeprowadzanie operacji plastycznej nosa. Choć defekty nosa są uciążliwe, w przypadku zdiagnozowanej niedokrwistości lepiej jest nie przeprowadzać operacji nosa. Podobnie może być w przypadku skaz naczyniowych, ropnych zapaleń zatok i twarzy, nieregulowanego nadciśnienia, a nawet cukrzycy. W każdym przypadku najlepiej skonsultować to z lekarzem.