Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Koloroterapia – znaczenia kolorów dla zdrowia i samopoczucia

Koloroterapia – znaczenia kolorów dla zdrowia i samopoczucia

Kolory mają znaczenie w życiu. Mamy swoje ulubione i często zwykłymi upodobaniami kierujemy się przy urządzaniu mieszkania lub dobieraniu garderoby. Kolory to jednak nie tylko upodobania a realny wpływ na samopoczucie i czasem nawet zdrowie. Choć nie ma na to jednoznacznie naukowego wyjaśnienia – kolory mają wpływ na to w jakim stanie jest nasz umysł i ciało.

Koloroterapia wsparciem dla leczenia konwencjonalnego

Koloroterapia, fachowo zwana także chromoterapią polega na wykorzystaniu działania kolorów na organizm. Nie jest to „wynalazek” naszych czasów, bo ten rodzaj leczenia stosowany był już w starożytności przez Chińczyków i Egipcjan. Według założeń terapii kolory mają konkretny wpływ na samopoczucie i zdrowie: uspokajają, pobudzają lub przyczyniają się do intensyfikacji lub łagodzenia dolegliwości. Każda z barw emituje częstotliwości drgań i jeśli jesteśmy zdrowi, częstotliwość ta jest stała. Dopiero kiedy coś nam dolega w wymiarze psychicznym lub fizycznym – równowaga ta zostaje zaburzona. Wtedy możemy odczuwać np. antypatię do jakiegoś konkretnego koloru, który wcześniej lubiliśmy. Nasz organizm podświadomie, różnymi sposobami daje nam znać, że coś jest nie tak. Kiedy jesteśmy zestresowani, podświadomie szukamy towarzystwa kolorów uspokajających i na odwrót. W niektórych krajach kultury zachodniej chromoterapia stosowana jest w szpitalach i ośrodkach zdrowia dla wsparcia leczenia konwencjonalnego. Kiedy jesteśmy zdrowi, nie powinniśmy się przywiązywać szczególnie do jednego koloru, bo może to wpłynąć na nierównowagę lub problemy z samopoczuciem psychicznym. Dobrze jest mieć w swojej szafie ubrania różnych kolorów i wybierać je względem potrzeby danego dnia.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Przypadkowość i moda

W doborze ubrań i dekoracji wnętrz często kierujemy się modą i nieświadomie zaburzamy równowagę, bo kolory maja zwykle kilka znaczeń i na każdego mogą oddziaływać w inny sposób. Nierozsądne używanie czerwieni może pobudzać agresję, a upodobanie do brązów spowodować lub pogłębić epizody depresyjne. Rozważne używanie kolorów, wg założeń koloroterapii, pomoże utrzymać zdrowie zarówno w wymiarze fizycznym jak i równowagi psychicznej.

Znaczenie kolorów

Czarny – choć przez niektórych nie jest uważany za kolor, ma takie sam wpływ na samopoczucie jak wiele innych. Czarny pomaga odciąć się od problemów. Może wspomóc walkę z niewielkimi nerwicami, ale może także wywoływać depresje – nie powinien być zatem nadużywany. W końcu nie bez powodu od wieków jest kolorem żałoby.
Biały – kolor spokoju, ochrony przed negatywną energią i łagodzący negatywne emocje. Jest to także kolor zmian w życiu. Nadmiar bieli np. we wnętrzach może wskazywać na skłonność do izolacji i dawać wrażenie chłodu. Wspomaga leczenie przypadłości skórnych takich jak trądzik.
Czerwony – kolor który ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Pobudza, skłania do działania, jest też kolorem pobudzającym namiętność i agresję. W aspekcie fizycznym, poprawia krążenie krwi, podnosi temperaturę ciała i ciśnienie krwi. Wspomagający w chorobach układu krążenia, chorobach krwi, reumatyzmie, braku apetytu. Nadmiar czerwieni może powodować rozdrażnienie a nawet rozwój komórek rakowych – niedobór powoduje stany apatii.
Zielony – równowaga, spokój, kolor natury. Stosowany w chorobach układu nerwowego, bólach głowy i depresji. Przywraca równowagę psychiczną, sprzyja koncentracji. Dobrze użyty we wnętrzach da poczucie spokoju i będzie sprzyjał nauce. Kolor zielony dodaje energii, ale nadmiarze może powodować przewrażliwienie.
Niebieski – kolor szeroko stosowany w leczeniu i uśmierzaniu bólu. Niebieski sprzyja leczeniu bezsenności (pościele są często w kolorze niebieskim), stanów zapalnych i gorączce. Koi ból przy kontuzjach i głębokich ranach. Wzmaga produkcję białych krwinek. W aspekcie psychicznym, wpływa na równowagę, poczucie wiary i religijność. W nadmiarze może powodować bezczynność i naiwność.
chromoterapiaŻółty – ma znaczenie szczególnie dla umysłu. Pobudza wyciąganie inteligentnych i właściwych wniosków, skłania do poznawania, poprawia pamięć i pobudza chęć do zdobywania wiedzy. Działa inspirująco. Dobrze działa na choroby układu pokarmowego oraz pobudza trawienie. Sprzyja radości i dobrze działa na skórę.
To tylko kilka kolorów, które mają wpływ na samopoczucie i zdrowie. Podczas stosowania kolorów we wnętrzach, dobrze jest wziąć pod uwagę chromoterapię, jednocześnie stosując bardziej stonowane odmiany tych kolorów.
Autor: Klaudia dziennikarka/blogerka