Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Krótka historia implantów silikonowych

Krótka historia implantów silikonowych

Skąd wzięły się implanty piersiowe?

Implanty piersiowe w obecnym rozumieniu mają już ponad pięćdziesięcioletnią historię. Pierwszy eksperymentalny zabieg z użyciem implantów silikonowych przeprowadził amerykański chirurg plastyczne Thomas Cronin i Frank Gerow w 1962 roku. Oczywiście mogło się to zdarzyć w jeszcze normalnym, wolnym świecie, gdzie wystarczyła zgoda pacjenta na eksperyment, pomysł i chęć wykonania pionierskiej operacji przez chirurgów wizjonerów. Dzisiaj gdyby odważyli się na taką samowolkę trafili by pewnie prędzej do więzienia niż do historii medycyny czy chirurgii plastycznej. Od tego czasu nastąpił szybki rozwój technologii związanej z produkcją implantów piersiowych oraz bardzo szybki wzrost ilości wykonywanych operacji z użyciem implantów.

Nie zawsze było bezpiecznie

Ewolucja rozwoju kolejnych generacji implantów prowadziła przez doskonalenie zarówno powłok jak i wypełnienia. Celem było wyeliminowanie wad tj. pękania otoczek, wylewania się i migracji silikonu do tkanek otaczających i węzłów chłonnych, nienaturalnej konsystencji oraz kształtu. I tak pojawiały się modyfikacje dotyczące powłok z elastomerów silikonowych czy z poliuretanu, a także wypełnień implantów takich jak żel silikonowy, sól fizjologiczna czy hydrożel oraz ich kombinacje. Jednak obecnie najbardziej rozpowszechnione są implanty silikonowe.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Fakty na temat implantów silikonowych

Oczywiście od czasu pierwszej operacji trwa nieustanny rozwój implantów silikonowych. Wytwarzane są kolejne ich generacje, a wysiłek producentów skierowany jest w stronę poprawy tolerancji implantów przez pacjentki. Mam na myśli tworzenie takich powłok, konkretnie najbardziej zewnętrznych ich warstw, aby ryzyko powstawania torebki włóknistej (przerosła blizna, deformująca implant, która często daje dolegliwości bólowe) było jak najmniejsze oraz aby zminimalizować ryzyko przemieszczenia implantu po operacji.
Kolejnym elementem modernizacji implantów jest ich trwałość, by implanty mogły służyć jak najdłużej oraz aby powłoki były szczelne na dyfuzję silikonu, tak by uniknąć ewidentnego uszkodzenia powłoki implantu. Z tego powodu w najnowszych implantach jedna z warstw, a jest ich nawet 9, jest warstwą uszczelniającą.

Co właściwie jest w środku implantu?

Kierunek równoległy rozwoju implantów silikonowych dotyczy ich wypełnienia. Ewolucja zawartości implantów prowadziła od płynnego silikonu (pomijam pierwsze implanty stworzone przez pionierów w 1963r), poprzez silikony spoiste, do obecnie najbardziej rozpowszechnionych dopracowanych silikonów spoistych, tj. utrzymujących kształt o różnej twardości oraz o zredukowanej ilości krótkich łańcuchów polimeru silikonowego. Oznacza to, że tylko długie łańcuchy cząsteczek silikonu tworzą przestrzenną sieć.

Dlaczego piersi zawierające implanty są dziś bardziej kształtne niż kiedyś?

Wraz z rozwojem technologii produkcji implantów, zmieniał się również ich kształt. Wynikało to z możliwości technicznych, a także preferencji chirurgów i pacjentek. Generalnie implanty stawały się coraz bardziej wypukłe i węższe w podstawie, ponadto obok implantów okrągłych pojawiły się implanty anatomiczne. Obecnie mamy do wyboru szeroką gamę implantów okrągłych o różnych powłokach, wielkościach i projekcjach. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku implantów anatomicznych, gdzie również dostępne są różne wielkości, projekcje, a także podstawy o różnych kształtach pozwalające na dobór implantów, odpowiednich do przypadku. Wspomniane tutaj projekcje oznaczają wypukłość implantu określającą ostatecznie kształt formowanej piersi.
Wszystkie produkowane na świecie implanty muszą spełniać restrykcyjne normy medyczne i jakościowe, a kilkudziesięcioletnie doświadczenie chirurgów potwierdza nieustanną poprawę jakości silikonowych implantów piersiowych na przestrzeni tego czasu.
Autor wpisu: Arkadiusz Kuna