Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
zabieg powiększenia piersi

Na czym polega zabieg powiększenia piersi?

Zabieg powiększenia piersi to bez wątpienia jeden z najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. Niezadowolenie z rozmiaru bądź kształtu piersi skłania nas do poszukiwania pomocy u lekarza chirurgii plastycznej. Zabieg powiększania piersi stał się w ostatnich latach zabiegiem dużo bardziej dostępny. Każdego roku tysiące kobiet decydują się na zabieg wszczepienia odpowiednich implantów. Równocześnie wiele z kobiet nie do końca rozumie na czym polega zabieg i czy ma jakieś konsekwencje. Postaram się, aby poniższy artykuł odpowiedział na kilka najbardziej frapujących nas pytań. Jak wygląda zabieg powiększenia piersi? Czy implanty są bezpieczne? Czy do zabiegu powiększenia piersi faktycznie konieczne jest znieczulenie ogólne?

Wcale nie taka krótka historia powiększania piersi

Pierwsze próby powiększania piersi odbyły się pod koniec XIX wieku. Lekarz przeprowadzający zabieg przeszczepił tkankę tłuszczową w miejscu, w którym u pacjentki wycięto wcześniej guz. Oczywiście, w tamtych czasach nie były dostępne jeszcze silikonowe implanty. Na początku dwudziestego wieku, próbowano powiększać piersi poprzez iniekcje parafiny i olejów. Niestety, zabiegi te wiązały się z bardzo dużym ryzykiem powikłań oraz zakażeń. Tym samym zabiegi powiększania piersi nie cieszyły się uznaniem oraz były wykonywane dość rzadko. Przełom w powiększaniu piersi nastąpił w roku 1992, kiedy Agencja Żywności i Leków (FDA) zaaprobowała użycie znanych nam silikonowych implantów. Warto zaznaczyć, że podnoszone w latach dziewięćdziesiątych obawy związane z bezpieczeństwem silikonowych implantów nie potwierdziły się. Silikonowe implanty są bezpieczne i nie podnoszą ryzyka raka piersi. Równocześnie podejrzewano wcześniej, że silikonowe implanty mogą wywoływać choroby autoimmunologiczne. Dogłębne badania wykazały jednak, że silikonowe implanty nie podnoszą ryzyka zachorowania na choroby z autoagresji.

zabieg powiększenia piersi

Powiększanie piersi – co to takiego?

Powiększanie piersi jest procedurą, która jak sama nazwa wskazuje, prowadzi do zwiększenia objętości piersi. Osiągane jest to poprzez użycie silikonowych implantów, bądź rzadziej, przeszczep tkanki tłuszczowej. Kobiety decydują się na zabieg powiększenia piersi z różnych przyczyn takich jak:

 • nieprawidłowa budowa piersi,
 • duża asymetria piersi,
 • subiektywne odczucie zbyt małej objętości piersi i związane z tym niezadowolenie z własnego ciała,
 • chęć poprawy swojego wyglądu,
 • zmniejszenie się piersi po ciąży oraz chęć odzyskania wyglądu sprzed macierzyństwa.

Jakie są główne przeciwwskazania do zabiegu powiększania piersi?

Praktycznie nie ma przeciwwskazań bezwzględnych do przeprowadzenia omawianego zabiegu. Niemniej zabieg musi być odłożony w czasie, jeżeli występują objawy aktywnej infekcji. Równocześnie zabiegu nie przeprowadza się u pacjentek z czynną chorobą nowotworową czy też u pacjentek, które poddawane są radioterapii. Należy w tym momencie zaznaczyć, że przebyta wcześniej choroba nowotworowa nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu powiększania piersi. Pewnym przeciwwskazaniem do zabiegu może być również nadwrażliwość na silikon oraz ciężka, niewyrównana choroba systemowa. 

zabieg powiększenia piersi

Jak wygląda zabieg powiększenia piersi?

Zazwyczaj dzień przed zabiegiem anestezjolog przeprowadza u pacjentek tak zwaną wizytę premedykacyjną. Omówi on z Panią między innymi sposób znieczulenia ogólnego oraz poszczególne etapy jego przeprowadzania. Następnie zostanie Pani przewieziona na salę operacyjną. Sam zabieg powiększenia piersi rozpoczyna się w momencie podania leków do znieczulenia ogólnego u pacjentki. Następnie lekarz chirurg dokonuje odpowiedniego nacięcia oraz wprowadza przygotowany wcześniej implant. Po ustabilizowaniu implantu lekarz zszywa skórę, a anestezjolog rozpoczyna wybudzanie pacjentki ze znieczulenia ogólnego.

Czy zabieg powiększania piersi ma jakieś komplikacje?

Należy zaznaczyć, że każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z pewnym ryzykiem. Komplikacje mogą wystąpić u każdej operowanej pacjentki. Doświadczony chirurg dąży jednak do tego, aby było ich jak najmniej. W tym celu dba o sterylność sali operacyjnej, użycie odpowiedniego sprzętu operacyjnego oraz zapewnia odpowiednią opiekę pooperacyjną. Równocześnie przed zabiegiem dąży się do utrzymywania implantów w odpowiedniej mieszance antybiotyków. Pozwala to na znaczące obniżenie ryzyka zakażenia bakteryjnego. Niemniej do najczęstszych powikłań powiększania piersi należą:

 • lokalne zapalenie i zakażenie miejsca operowanego,
 • krwiak,
 • nadmierne bliznowacenie,
 • ból piersi,
 • osłabienie odczuwania dotyku w obrębie sutków oraz piersi,
 • asymetria piersi.
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax