Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Jak sobie radzić z nadmierną potliwością?

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością?

Wszyscy się pocimy. Na szczęście, dzięki codziennej higienie i środkom takim jak antyperspiranty, całkiem nieźle radzimy sobie z przykrym zapachem z tego wynikającym. Nie wszyscy jednak mają to szczęście i są w stanie zapanować nad poceniem się ponieważ jest ono znacznie większe niż u przeciętnego człowieka. Nadmierna potliwość  – skąd bierze się problem i jak sobie z nią radzić?

Rodzaje gruczołów potowych

Każdy człowiek ma na swoim ciele gruczoły wytwarzające pot. Pocenie się nie jest chorobą ani przypadłością, a sposobem organizmu na ochładzanie się. Spełnia więc funkcję termoregulacji. Gruczoły potowe dzielą się na gruczoły ekrynowe, które rozmieszczone są na całym ciele, ale najwięcej ich jest na stopach dłoniach i twarzy. Drugi rodzaj gruczołów to gruczoły apokrynowe, znajdujące się pod pachami, w okolicy narządów płciowych i owłosionej skórze głowy. Te gruczoły zaczynają pracować dopiero w czasie dojrzewania i wytwarza się stale w niewielkich ilościach lub w większych ilościach pod wpływem emocji lub hormonów płciowych.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Przyczyny nadmiernej potliwości

Nadpotliwość występuje wtedy, kiedy praca gruczołów potowych jest wzmożona. Często przyczyny leżą w genetycznych skłonnościach do pocenia, niejednokrotnie jednak może być przyczyną lub efektem chorób. Z jakimi dolegliwościami może związane być nadmierne pocenie?

  • Nadczynność tarczycy – oprócz kołatania serca, drżenia rąk i szybkiej utraty wagi może pojawić się także nadmierne pocenie się
  • Cukrzyca – przy hipoglikemii może pojawić się kołatanie serca, uczucie gorąca i nadmierne wydzielanie potu.
  • Otyłość i jej konsekwencje – każdy wysiłek wzmaga produkcję potu.
  • Niektóre nowotwory
  • Niektóre choroby nerek

Ponadto, za nadmierne pocenie może odpowiadać:

  • Stres – nadmierne pocenie się pojawiające się w przypływie silnych emocji
  • Związane z zaburzeniami Ośrodkowego Układu Nerwowego pocenie asymetryczne czyli występujące w określonym miejscu na ciele.
  • Pocenie przy zjedzeniu gorących lub pikantnych potraw, gdzie pot najczęściej pojawia się tuż nad górna wargą, czole i na nosie.

Jak radzić sobie z nadmierna potliwością?

potliwoscJeśli wzmożonej pracy gruczołów łojowych pojawiają się także inne objawy takie jak kołatanie serca lub drżenie rąk trzeba zgłosić się do lekarza, ponieważ może być objawem choroby. Najczęściej jednak wystarczają kompleksowe działania, które pozwalają nam uniknąć krępujących sytuacji:

  • przede wszystkim: higiena. Mycie ciała dwa razy dziennie spowoduje, że zapach nie będzie wyczuwalny, a Ty będziesz się czuć bardziej komfortowo.
  • Używaj antyperspirantów – lub blokerów, które dostępne są w każdej aptece. Są to preparaty, które dzięki swojemu składowi chemicznemu neutralizują przykry zapach lub blokują prace gruczołów potowych.
  • Unikaj tkanin syntetycznych i nos przewiewne ubrania z naturalnych materiałów.
  • Osobom, którym nadmiernie przeszkadza problem nadmiernej potliwości i nie potrafią nad nią zapanować może pomóc zabieg z pomocą botoksu czyli toksyny botulinowej. Jest to rodzaj porażenia zakończeń nerwowych w gruczołach. Efekty zabiegu utrzymują się przez około pół roku.
  • Stosuj zioła – niektóre zioła takie jak szałwia i pokrzywa stosowane są w leczeniu nadmiernej potliwości i niejednokrotnie przynoszą całkiem niezłe efekty. W aptekach dostępne są preparaty i tabletki na bazie ziół hamujące wydzielanie potu. Możesz także samodzielnie przygotować nalewki i napary.

Problem nadmiernej potliwości, to nie tylko problem estetyczny, ale często także psychologiczny, który może powodować trudności w kontaktach z innymi ludźmi. Warto zatem szukac sposobów na pozbycie się tego problemu.