Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Atopowe zapalenie skóry – trudna choroba cywilizacyjna

Atopowe zapalenie skóry – trudna choroba cywilizacyjna

Na AZS cierpi około 1/5 wszystkich ludzi na świecie. Choroba dotyka głównie białych przedstawicieli populacji zamieszkałych w europie oraz Stanach Zjednoczonych. Jest to zatem choroba naszej cywilizacji. Dlaczego jest tak dotkliwa i trudna w leczeniu?

Skąd wzięło się Atopowe Zapalenie Skóry?

Wszystkie osoby cierpiące na AZS mają w sobie gen odpowiadający za skłonność do atopii. Dlatego AZS uznawane jest za chorobę o podłożu genetycznym. Istnieją teorie, że za chorobę można obarczać skłonność do nadmiernej higieny. Schorzenie najczęściej pojawia się we wczesnym dzieciństwie – nawet w pierwszym półroczu życia. W okresie późniejszym również zdarzają się przypadki zachorować, jednak procentowo jest to niewielka część wszystkich przypadków.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Dlaczego AZS jest uciążliwe?

Atopowe Zapalenie Skóry w fazie aktywnej charakteryzuje się bardzo dużym swędzeniem. Jest to szczególnie uciążliwe dla małych dzieci i ich rodziców. Pojawienie się choroby w pierwszych kilku miesiącach życia powoduje niepokój, dziecko zaczyna się drapać i staje się marudne. Bardzo trudno jest upilnować chorego dziecka, które nie panuje nad odruchem drapania się. Skóra atopowa potrzebuje szczególnej pielęgnacji oraz uwagi. U dorosłych, dokuczliwy świąd powoduje dekoncentrację, bezsenność, stres oraz obniżenie samopoczucia. Skóra jest bardzo sucha, z czasem staje się też bardzo cienka. Na całym świecie powstają grupy wsparcia dla chorych na AZS. Jest to to zatem choroba skóry, która często przekłada się na stan samopoczucia.

Jak pielęgnować skórę przy Atopowym Zapaleniu Skóry?

azsOsoba chora na AZS musi przede wszystkim być pod kontrola lekarza i przyjmować zapisane leki. AZS ma dwie fazy: fazę aktywna i fazę uśpioną. W fazie aktywnej pojawiają się zmiany skórne a objawy choroby leczy się lekami doustnymi oraz maściami. Po zaostrzeniu choroby następuje złagodzenie i stan skóry na jakiś czas się poprawia, jednak nada wymaga intensywnej pielęgnacji ponieważ jest sucha i skłonna do podrażnień. Czasem zdarza się, że faza uśpiona trwa kilka miesięcy a nawet kilka lat. W fazie remisji skórę trzeba odpowiednio pielęgnować i stosować się do zasad:
– długie kąpiele nie są wskazane, ponieważ woda wysusza skórę. Dla chorych na AZS będą krótkie sesje pod prysznicem.
-po każdym umyciu należy natłuścić skórę oliwką (np. taka dla dzieci) lub inną, przeznaczona do pielęgnacji skóry atopowej.
– należy zrezygnować z tradycyjnych mydeł, ponieważ wysuszają skórę i zamienić je na tzw. syndety
– ubrania powinny być prane w płatkach mydlanych. Proszek lub płyn do prania może wywołać reakcję alergiczną
– kosmetyki kolorowe lub kremy powinny być pozbawione detergentów i konserwantów. Im mniej chemii w kosmetykach tym lepiej dla skóry.
Przy odpowiedniej pielęgnacji jest szansa, że faza remisji choroby będzie trwała dłużej. Warto także wykluczyć wszelkie czynniki środowiskowe, które mogą wywołać podrażnienia. Chorzy na Atopowe Zapalenie Skóry powinni unikać zadymionych pomieszczeń, kąpieli w chlorowanej wodzie, ograniczyć przebywanie w zakurzonych pomieszczeniach oraz dbać wyeliminowanie kurzu z otoczenia. Wpływ na zaostrzenie choroby mogą mieć także spożywanie niektórych pokarmów, które powodują alergie np. glutenu, orzechów, czekolady, nabiału lub roślin strączkowych. Każdy chory jednak powinien obserwować swoje ciało i po pewnym czasie będzie wiedział jakie pokarmy wywołują reakcję.
Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą przewlekłą, na którą nie znaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa. Obecnie chorych leczy się objawowo, stosując maści i farmaceutyki łagodzące objawy choroby. Niezwykle ważna jest edukacja zarówno chorych dorosłych jak i jak i rodziców dzieci cierpiących na tą chorobę.
Klaudia / dziennikarka, blogerka