Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Różne oblicza depresji

Różne oblicza depresji

Depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu całego życia na depresje cierpi kilkanaście procent populacji. Depresja ma wiele twarzy, dlatego czasem bywa błędnie zdiagnozowana. Jakie są rodzaje depresji, czym się objawia i jak przebiega leczenie?

Rodzaje depresji

oblicza depresjiOkresowe obniżenie nastroju jeszcze nie jest depresją. Jesteśmy ludźmi i smutny, pozbawiony energii lub zniechęcony do codzienności bywa każdy. Jednak jeśli taki stan utrzymuje się kilka tygodni – trzeba udać się do lekarza, bo być może pojawiła się depresja, a nieleczona może prowadzić do tragicznych konsekwencji.
Istnieją trzy typy depresji: lekka, umiarkowana i głęboka. Oprócz tej klasyfikacji istnieje kilka podtypów zespołów depresyjnych (zgodnie z klasyfikacja diagnostyczną Towarzystwa Psychologicznego DSM-IV-TR).
Depresja psychotyczna – gdzie oprócz typowych objawów depresji pojawiają się także omamy oraz urojenia
Depresja melancholiczna – wiąże się z utratą odczuwania przyjemności, utratą masy ciała, zaburzeniami snu, poczuciem winy i obniżeniem nastroju szczególnie rano. Jest to najbardziej popularny rodzaj depresji.
depresja krótkotrwała – występuje okresowo np. przez kilka dni w miesiącu.
Depresja atypowa – czyli odwrócona. W przeciwieństwie do depresji melancholicznej, objawami są senność, wzmożone łaknienie i gorszym samopoczuciem wieczorem.
Depresja sezonowa – jej przyczyny leżą najczęściej w braku światła i słońca. Występuje jesienią i zimą.
Depresja przewlekła – kiedy objawy depresji utrzymują się ciągle przez co najmniej 2 lata.
Depresja będąca reakcją na żałobę – po utracie bliskiej osoby, kiedy stan smutku utrzymuje się dłużej niż 2 miesiące.
Depresja maskowana – depresję przykrywają inne objawy chorobowe np. okresowe nadużywanie alkoholu, lub zaburzenia odżywiania.
Depresja poporodowa – dotyczy kobiet, u których objawy pojawiają się około 4 tygodni po porodzie.
Depresja w wieku starszym – reakcja na upośledzenie procesów poznawczych.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Jakie są typowe objawy depresji?

– obniżenie nastroju – utrzymujący się przez większą część dnia smutek oraz zły nastrój. Niezależnie od okoliczności, osoba chora ma wciąż czarne myśli i obniżone poczucie własnej wartości.
– stopniowy brak odczuwania przyjemności z rzeczy, które wcześniej sprawiały radość. Brak zainteresowania życiem, codziennością. Zobojętnienie emocjonalne.
– brak energii i siły. Gorsze samopoczucie fizyczne.

Objawami dodatkowymi mogą być także:

– zaburzenia snu – najczęściej budzenie się w środku nocy lub wcześnie rano.
– zmiana w podejściu do jedzenia, zaburzenia apetytu i wahania wagi
– problemy z koncentracja
– myślenie o śmierci lub myśli samobójcze.
Aby zdiagnozować depresję nie muszą występować wszystkie objawy, muszą jednak wystąpić dwa spośród wymienionych podstawowych objawów oraz dwa objawy dodatkowe.

Jakie są przyczyny depresji?

Nie jest znana, jednak i dobra odpowiedź na to pytanie. Najpopularniejsza teoria wskazuje, że depresja związana jest z nierównowagę chemiczną w mózgu. Osoby cierpiące na depresję wytwarzają mniej „hormonów szczęścia” m.in. dopaminy lub serotoniny, dlatego mają skłonność do pesymizmu, czarnowidztwa, obniżonej samoakceptacji. Przyczyna depresji, w połączeniu z czynnikami środowiskowymi, może tkwić w genach. Depresję można podzielić na endogenną – gdzie przyczyna w dużej mierze tkwi w genetyce oraz reaktywną, która jest efektem obciążających psychikę zdarzeń z życia.

Współczesne metody leczenia depresji

Współcześnie istnieje kilka metod walki z depresją. Po pierwsze, to leczenie farmakologiczne czyli przyjmowanie środków antydepresyjnych. Leki dobierane są indywidualnie przez lekarza. Dawkowanie powinno być ściśle przestrzegane. W większości wypadków, ta metoda przynosi efekty i jest stosowana w połączeniu z innymi metodami np. psychoterapią.

Psychoterapia

Zwykle jest kontynuacją lu dopełnieniem leczenia farmakologicznego. Terapia skierowana jest na wspieranie oraz edukację. Zadaniem psychoterapii jest zrozumienie przyczyn depresji, radzenie sobie w chwilach obniżonego nastroju. Psychoterapia może w znacznym stopniu ułatwic ewentualny nawrót choroby.

Fototerapia

Stosowana głównie przy depresji sezonowej – leczenie dawką światła.

Tryb życia

W zwalczeniu depresji może pomóc zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna. Dawka energii pochodząca z ruchu i właściwego jedzenia może w znaczny sposób wspomóc bardziej inwazyjne metody leczenia.
Depresja jest bardzo niebezpieczna choroba i nie należy jej lekceważyć. Przy dłuższym okresie obniżonego samopoczucia, braku energii trzeba udać się do lekarza. Depresja głęboka wiąże się z ogromnym cierpieniem, niejednokrotnie prowadzącym do śmierci – nie należy zatem lekceważyć jej objawów.
źródła:
twarzedepresji.pl
http://psychiatria.mp.pl