Zabieg rekonstrukcji piersi ma ogromne znaczenie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim psychologiczne. Poddanie się operacji często jest symbolem wygranej z rakiem i zakończeniem traumatycznego etapu w życiu. Pozwala kobiecie odzyskać pewność siebie. Rekonstrukcja piersi wiąże się jednak z pewnym ryzykiem i ma swoje wady.
Kiedy przeprowadzamy rekonstrukcję?
Na rekonstrukcję piersi najczęściej decydują się kobiety, które:
– utraciły pierś lub obie piersi w wyniku zachorowania na nowotwór złośliwy. Stopień zaawansowania choroby oraz rodzaj nowotworu określa czy konieczne jest usunięcie całego gruczołu czy jedynie operacyjne usunięcie guzka.
– mastektomia prewencyjna – w Polsce przeprowadzana rzadko, ze względu na wiele wątpliwości zarówno natury medycznej jak i etycznej. Polega na usunięciu piersi ze względu na wykrycie mutacji genów odpowiedzialnych za powstawanie tego rodzaju nowotworu, a następnie odtworzenie kształtu piersi z pomocą dostępnych technik chirurgii plastycznej.
– Wrodzony brak piersi – czyli jeden z objawów Zespołu Polanda. Najczęściej polega na jednostronnym braku lub niedorozwoju brodawki sutkowej oraz gruczołu.
Najczęściej rekonstrukcję przeprowadza się w pierwszym wypadku. Zgodnie z prawem w Polsce zabieg jest refundowany, jednak w praktyce nie wszystkie kobiety mogą liczyć na skorzystanie z operacji przez NFZ.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Na czym polega i jak wygląda operacja rekonstrukcji piersi?
Zabieg rekonstrukcji piersi to skomplikowany zabieg. Musi być to przemyślana decyzja nie tylko pacjentki, ale także lekarza. W ściśle określonych przypadkach przeprowadza jednoczasową rekonstrukcję piersi czyli mastektomia i rekonstrukcja podczas jednego zabiegu. Taki rodzaj operacji można przeprowadzić wyłącznie wtedy,kiedy nowotwór jest jeszcze w etapie przedinwazyjnym a ryzyko korzystania z naświetlań jest zminimalizowane. Dużo częściej przeprowadza się rekonstrukcje piersi odroczoną w czasie, po zakończeniu leczenia. Technika operacyjna uzależniona jest od wielu czynników m.in. tego, czy kobieta poddawana była radioterapii. Jeśli tak, konieczne jest pobranie mięśnia z innej części ciała np. z mięśnia szerokiego grzbietu. Czasem przeprowadza się także operację zdrowej piersi aby wyrównać asymetrię.
Wady zabiegu i przeciwwskazania
Poddając się operacji rekonstrukcji piersi, trzeba pamiętać, że implant nie zastąpi nam naszych piersi. Odczucia związane z posiadaniem zrekonstruowanej piersi są zupełnie inne, jednak mimo wszystko daje poczucie „odzyskania” utraconej części ciała. Po operacji pozostają blizny i to często nie tylko w obrębie gruczołu piersiowego. Jeśli konieczne jest pobranie tkanki z innego miejsca na ciele, blizny pozostają także na brzuchu lub plecach. Przeprowadzenie zabiegu nie zawsze jest możliwe. Poważnym przeciwwskazaniem jest jest otyłość i nałogowe palenie papierosów.
Po operacji
Pierwszy okres po operacji wymaga szczególnego traktowania swojego ciała. Nie należy podnosić ręki oraz przez pierwszy miesiąc nosić specjalny biustonosz. Po kilku tygodniach można już wrócić do normalnych zajęć, stosowania kosmetyków i uprawiania sportu.
Wartość zabiegu dla pacjentki
Rekonstrukcja piersi może dać pacjentce wymierne korzyści. Do korzyści praktycznych z pewnością należy rezygnacja z konieczności noszenia protezy w biustonoszu. Dwie symetryczne piersi minimalizują także możliwość powstania schorzeń kręgosłupa spowodowanych nierównomiernie rozłożonym ciężarem piersi. Jedna z z najważniejszych korzyści, to jednak wartość dla duszy. Wiele kobiet, szczególnie młodych, odzyskuje dzięki temu pewność siebie. Posiadanie dwóch piersi pozwala w pewnej części zapomnieć o przebytej chorobie. Niemniej, trzeba pamiętać, że to operacja chirurgiczna, która zawsze niesie za sobą pewne ryzyko i warto sugerować się wskazaniami lekarza.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka