Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Piegi – urocza ozdoba czy nielubiane przebarwienie?

Piegi – urocza ozdoba czy nielubiane przebarwienie?

Piegi wzbudzają skrajne odczucia. Dla jednych jest to ozdoba twarzy, nadająca jej charakter, dla innych – zmora, której próbują się pozbyć. Piegi obecnie weszły do kanonów piękna, choć nie zawsze tak było. Skąd się biorą brązowe plamki na skórze i jak można je zwalczyć, jeśli już naprawdę bardzo nam przeszkadzają?

Przyczyny powstawania piegów

piegiSkłonność do powstawania piegów ma podłoże genetyczne i wiąże się z zaburzeniem pracy melanocytów. Nie jest to choroba, jednak może może wpływać na skłonność do poparzeń słonecznych. Przyczyny powstawania przebarwień na skórze, podobnych do piegów może być wiele: np. choroby, zmiany hormonalne lub przyjmowanie niektórych leków.
Najczęściej pojawiają się na twarzy, rękach, dekolcie i czasem na plecach. Zdarza się, że występują na całym ciele, jednak zwykle są to obszary narażone na działanie promieni słonecznych. Najczęściej mają kolor jasnego brązu. Jeśli skóra przez dłuższy czas nie jest jest narażona na słońce, piegi mogą zblednąć. Rzadko jednak znikają raz na zawsze, co dla właścicieli piegów czasem może stanowić problem.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Fajnie mieć piegi?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu piegi były widocznym defektem, który należało wybielać i usuwać wszelkimi możliwymi dostępnymi sposobami. Obecnie, dla wielu osób, piegi są symbolem oryginalności i atrakcyjności. Ładnie rozłożone na twarzy piegi uznawane są za cechę dodającą urody. Niektórym kobietom piegi podobają się tak bardzo, że próbują je „wymalować” sobie na twarzy. Wiele gwiazd z pierwszych strona gazet ma piegi i robią z nich atut swojej urody. Piegowatą skórę chwalą się m.in. Lindsay Lohan i Nicole Kidman.

Nie chcesz mieć już więcej piegów?

Masz piegi i je akceptujesz, ale nie chcesz mieć ich więcej? Słońce to czynnik, który powoduje, że piegi są bardziej widoczne i pojawia się ich więcej. Używaj zatem kremu z wysokim filtrem, zawsze kiedy wystawiasz ciało na słońce. Zimą kupuj kremy pielęgnacyjne przeznaczone do Twojego rodzaju cery, które dodatkowo zawierają filtr. Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu nowych piegów na ciele, staraj się zakrywać ramiona, dekolt i ręce przed słońcem. Trudno mówić o chodzeniu w swetrach podczas upałów, jednak delikatna chustka narzucona na ramiona może pomóc. Nie jest to jednak ochrona gwarantowana. Jeśli masz spore tendencje do powstawania piegów, taka asekuracja może nie być wystarczająca.

Jak wybielić piegi?

freckled-face-1251424Obecnie w drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele kremów rozjaśniających . Zawierają one witaminę A, kwasy owocowe lub kwas azalainowy (stosowany także przy trądziku). Kremy te delikatnie złuszczają skórę przez co rozjaśniają wszelkie przebarwienia w tym także piegi. Z domowych sposobów najpopularniejsze to przemywanie miejsc objętych piegami cytryną, okłady z zielonego ogórka lub stosowanie masek na bazie naparu z ziół: rumianku lub nagietka. Zarówno drogeryjne jak i domowe sposoby w przypadku głębokich przebarwień mogą nie przynieść spodziewanego rezultatu. Wtedy można pomyśleć o profesjonalnej pomocy w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. Obecnie, do wybielania piegów stosuje się peelingi chemiczne (tu ostrożnie, szczególnie w przypadku skóry wrażliwej). Rzadko jednak wystarczy jeden zabieg i konieczne jest kilkakrotne powtórzenie. Popularnym sposobem jest także krioterapia – i tu także potrzebna jest seria zabiegów. Za najskuteczniejszą metodę usuwania piegów i przebarwień uważa się laser IPL oraz laser bromowo-miedziowy.
Zanim zdecydujesz się na wybielenie lub usunięcie piegów – spróbuj je polubić i zrobić z nich atut. W końcu nie każdy może poszczycić się uroczymi plamkami na skórze.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka