Skóra na dłoniach, podobnie jak skóra na szyi i dekolcie, starzeje się znacznie szybciej niż skóra w pozostałych częściach ciała. Nierzadko zdarza się, że twarz pacjentów wyglądają młodziej niż wskazuje na to ich wiek biologiczny, ale ostatecznie wszystko zostaje zdradzone przez wygląd dłoni. Jak temu zaradzić i sprawić, aby dłonie wyglądały równie dobrze i młodo jak twarz?
Problemy skóry dłoni
Dłonią są częścią ciała, która jest najbardziej narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Skóra jest niemal zawsze odsłonięta, co naraża ją na promieniowanie, wiatr lub niskie temperatury. Ponadto, z wiekiem skóra traci objętość. W tej części jest bardzo niewiele gruczołów łojowych, przez co niedostateczne nawilżanie szybko prowadzi do wysuszenia. Problemem często są także plamy i przebarwienia. Skutek jest często taki, że twarz wygląda świeżo i młodo, a skóra na dłoniach zdradza rzeczywisty wiek lub wręcz dodaje lat.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Codzienna pielęgnacja to podstawa
Nic nie zastąpi codziennej pielęgnacji skóry dłoni. Skóra na niej narażona jest nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale także na detergenty i wodę. Dłonie to nasze łowne narzędzie pracy, dlatego szybko widać co przeżyły. Nawet jeśli jesteś narażona na te szkodliwe czynniki bardziej niż inni, skóra Twoich dłoni nie musi wyglądać źle. Codzienne i systematyczne nawilżanie dobrym kremem oraz stosowanie rękawiczek np. podczas pracy w ogrodzie czy zmywaniu naczyń może naprawdę ochronić Twoje dłonie przed fatalnym wyglądem w przyszłości. Często o tym zapominamy, a przecież niewiele trzeba, żeby skóra na dłoniach nie wyglądała fatalnie.
Sposoby na plamy
Z wiekiem na dłoniach pojawiają się plamy i przebarwienia, zwane często „plamami starczymi” lub „plamami wątrobowymi”. Są to obszary, w których nadmiernie gromadzi się pigment. Plamy, wbrew nazwie, nie są wynikiem chorób wątroby, a nadmierną ekspozycją skóry na słońce oraz przyjmowaniem niektórych leków. Rozjaśnianie plam nie jest zadaniem łatwym. Domowe sposoby czasem pomagają, jednak rzadko udaje się z ich pomocą zlikwidować problem całkowicie. Do domowych sposobów należy smarowanie i wcieranie soku z cytryny oraz świeżego żelu z liści aloesu. Pomóc może także stosowanie kremu z witaminą C lub wcieranie witaminy w kroplach. Do profesjonalnych, ale bardziej skutecznych zabiegów należy delikatny, dobrany przez specjalistę peeling chemiczny i stosowanie preparatów z kwasem glikolowym. Doskonałe wyniki uzyskuje się stosując zabiegi fotoodmładzania.
Utrata objętości skóry
Oprócz plam, największym problemem w wyglądzie dłoni jest cienka, pomarszczona skóra pozbawiona objętości. Za to zjawisko odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne oraz upływający czas. Powstaje wrażenie kościstych i żylastych dłoni, co w połączeniu z przebarwieniami daje nie najlepszy efekt. Jeszcze 20 lat temu, uzupełnienie objętości w skórze dłoni nie było możliwe. Dziś stosuje się m.in. zastrzyki z własnej tkanki tłuszczowej, która jest strategicznie rozkładane na skórze dłoni. Tłuszcz pobierany jest z miejsc, w którym jest go nieco więcej np. z pośladków, ud i brzucha i rozmieszczony w skórze dłoni. Alternatywa dla zastrzyków z tłuszczu jest zastosowanie kwasu hialuronowego, który również przynosi dobre, aczkolwiek nie trwałe efekty. Zabiegi trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Uzupełnienie tkanki przynosi także efekt w postaci wyrównania kolorytu skóry oraz wygładzenia skóry dłoni.
Nie bez powodu mówi się, że dłonie to nasza wizytówka. Warto dbać o nie nie mniej niż o skórę na twarzy.