Spoglądając na stare filmy i programy telewizyjne, najczęściej uśmiechamy się z pobłażaniem i trudno nam uwierzyć, że nasze matki czy babki mogły ubierać się w określony sposób. Niemniej, niektóre z elementów mody sprzed dwudziestu, trzydziestu a a nawet osiemdziesięciu lat, przetrwały do dziś i niemal każda z nas ma swoje upodobania w modzie z przeszłości. Jakie elementy stylu retro są ponadczasowe i na co postawić aby uzyskać pożądany efekt?
Czym jest retro?
Retro odnosi się nie tylko do mody, ale również architektury czy wystroju wnętrz. Retro to elementy kultury popularnej, najczęściej na swój sposób kultowe, które naśladują trendy z przeszłości. Retro przedmioty lub ubrania nie muszą pochodzić z wybranych epok i mogą być stylizowane na dawne czasy. Sztuka polega na tym, aby połączyć współczesność z inną epoką, w taki sposób aby zachować klimat wybranego okresu i jednocześnie nie wyglądać jak żywcem wyjętym z dawnych czasów. Retro to powiew przeszłości – mniej lub bardziej wyraźny, jednak nie całkowity jej powrót.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Retro niejedno ma imię
Retro nie wiąże się z żadnym konkretnym okresem. Może to być obniżona talia w sukience z lat dwudziestych lub lub koszula z dużym kołnierzem w groszki. Każda dekada przynosi nam elementy ubioru, które niejednokrotnie stosujemy do dziś, nawet nie wiedząc jak bardzo są retro.
Lata dwudzieste
To epoka rewolucji w modzie, jakiej jeszcze do tej pory nie było. Przede wszystkim zrezygnowano z ciasnych gorsetów i podkreślania kobiecej sylwetki poprzez obniżone talie, proste kostiumy składające się z żakietu i spódnicy (Chanel), damskie garnitury i chłopięce fryzury. Znakiem epoki są także niewielkie kapelusze, najczęściej wykonane z filcu lub futro wokół szyi.
Lata trzydzieste
Moda lat trzydziestych to kontynuacja poprzedniej epoki, jednak z nieco większym powrotem do eksponowania kobiecej sylwetki. W żakietach pojawiają się wcięcia, a poszczególne elementy garderoby nierzadko zdobione są koronkami lub piórami. Lata trzydzieste to także wprowadzenie nieco więcej koloru w modzie.
Lata czterdzieste
Lata czterdzieste to jeszcze większe postawienie na kobiecość. Spódnice wciąż sięgały połowy łydki, sukienki były skromne, ale talia zawsze podkreślona. Zrezygnowano także z chłopięcych fryzur na rzecz miękkich, okalających twarz fal i loków. Lata czterdzieste zostały brutalnie przerwane przez wojnę i najwyraźniej moda nie zdążyła pokazać całego swojego oblicza, dlatego też rzadko sięgamy po inspiracje z tego okresu.
Lata pięćdziesiąte
W powojennym czasie nastąpił prawdziwy rozkwit kobiecości. Kobiece kształty podkreślane były niezwykle eleganckimi sukniami, talia mocno wcięta. To także początek mody na kultowe, rozkloszowane spódnice, niejednokrotnie podszyte kilkoma warstwami halki. Włosy czesane były w miękkie seksowne loki, a czerwona szminka to niemal znak epoki. Na co dzień noszono wspomniane już wcześniej rozkloszowane spódnice, sweterki zapinane na guziki i okulary z „kocimi” oprawkami.
Lata sześćdziesiąte
Moda lat sześćdziesiątych z pewnością była wielowymiarowa i trudno tu mówić o jednym konkretnym kierunku. Jedno jest pewnie – ówczesna młodzież chciała znacznie różnić się od swoich rodziców. Zmienił się nie tylko krój strojów, na bardziej proste i skromne, ale także pożądany typ figury. Chłopięce sylwetki, takich gwiazd jak Twiggy czy Audrey Hepburn były niezwykle pożądane w tamtym czasie. Z drugiej strony, lata sześćdziesiąte to także ogromna popularność hippisów, a wraz z nimi dzwonów, kwiecistych wzorów, długich spodni i naturalności we włosach. Z pewnością ten okres w modzie, to kopalnia inspiracja dla wszystkich zainteresowanych stylem retro.
Lata siedemdziesiąte
Ta dekada to jeszcze żywy powiew lat sześćdziesiątych, szczególnie styl hippie. Ponadto, te lata również odznaczały się ogromną różnorodnością. Z jednej strony mamy żywy styl hipisowski, z drugiej strony inspirację rytmami disco, gdzie wszystko się błyszczy i stoi na granicy tandety. Inna strona to znów wpływ „Aniołków Charliego”, czyli body, wełniane getry i burza blond włosów w stylu Farrah Fawcet. Koniec lat siedemdziesiątych to początek zupełnie nowej ery w modzie – stylu punk, czyli podartych jeansów i koszulek i kolorowych włosów. Ta dekada, podobnie jak wcześniejsza jest do dziś inspirująca nie tylko dla ludzi lubiących tamten okres, ale również dla projektantów.
Lata osiemdziesiąte
Lycrowe getry, neonowe kolory, „duże włosy” i poduszki w ramionach – to niemal ikony i wielu z nas, widzi do dziś przed oczyma obiekty pożądania tamtych czasów. Znamienne były także szerokie paski zapinane lub wiązane w talii.
Lata dziewięćdziesiąte
Wiele z nas przeżywało ów okres na własnej skórze. Choć wydaje się, że było to zupełnie niedawno, dziś już możemy mówić, że inspiracja tamtym czasem to retro. Do łask wracają dziś jeansy typu boyfriend, tak znane wszystkim fanom serialu Beverly Hills 90210. Ponadto, jest to czas łączenie jeansowych rzeczy ze sobą, wzorzystych i błyszczących getrów, spodni ogrodniczek i mocno opinających ciało sukienek.
Ostatnie osiemdziesiąt lat mody, chyba każdej z nas może dostarczyć inspiracji. Pewne trendy wciąż są powtarzane, a modę inspirowaną ubiegłymi latami znajdziecie nie tylko w sieciówkach, ale przede wszystkim w second handach. Co Wy lubicie najbardziej w stylach minionych epok?
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka